برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۸۸۴۳
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۵

چند سالی است که موضوع دریافت مالیات از خودروهای لوکس ذهن مالکان این اتومبیل‌ها را قلقلک می‌دهد. اینکه آیا آخر باید مالیات بدهند یا ندهند؟ اصلاً چرا باید مالیات پرداخت کنند؟ حالا مبلغ مالیات چقدر است؟ این‌ها سؤالاتی است که در ادامه این متن به آن‌ها پاسخ داده‌ایم.

چرا مالیات خودروهای یک میلیاردی تصویب شد؟

دلایل زیادی در این خصوص بیان شده است و همچنین اینکه در چند سال گذشته صحبت های زیادی در این خصوص در شورای نگهبان و مجلس مطرح شده بود. در حقیقت کاهش شکاف طبقاتی، افزایش سهم درآمد دولت و کاهش فشار بر اقشار کم درآمد در روزهای تحریم از مهم ترین عوامل دریافت مالیات از صاحبان خودروهای یک میلیاردی است. مسئله‌ای که تصمیم آن در شورای نگهبان گرفته و بعد در صحن علنی مجلس تصویب شد. بر اساس این قانون مالکان تمامی خودروهای بیش از یک میلیاردی باید بر اساس نوع و مدل خودروی خود مالیات پرداخت کنند.

البته با توجه به اینکه بحث افزایش دریافت مالیات از افراد با درآمد بالا همیشه مطرح بوده است، یکی از این موارد دریافت مالیات خودروهای لوکس و یک میلیاردی بوده است.

آیا باید پرداخت شود؟

سؤال اصلی اینجاست که آیا باید مالیات خودروهای لوکس پرداخت شود؟ جواب بله است. تمامی افراد، اعم از حقیقی و حقوقی، که دارای خودروهای بیش از یک میلیاردی هستند، باید مالیات بدهند. خودروهایی که ارزش بالای یک میلیارد دارند، مشمول قانون مالیات خودروهای لوکس خواهند شد و باید مالیات پرداخت کنند. این قانون در جریان جلسه علنی مجلس و بررسی‌های لازم برای درآمد لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ تصویب شده‌است.

مهلت پرداخت مالیات خودروهای لوکس در سال 1400 تا آحر بهمن ماه است.

سؤال دیگر اینکه اگر مالیات خودروهای لوکس پرداخت نشود، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ باید گفت که امکان نقل‌و‌انتقال و اجاره آن خودروها وجود ندارد.

مسئله اصلی از آنجا که این قانون در سال 1400 تصویب شده، از همین امسال هم اجرا خواهد شد. به شما پیشنهاد می‌کنیم که راهنمای مالیات خودروی میلیاردی را مطالعه کنید تا با همه مدارک و شرایط این قانون جدید آشنا شوید و درباره برنامه ریزی مالی پرداخت این مالیات ماشین تصمیم گیری بهتری داشته باشید.

میزان مالیات خودروهای لوکس چقدر است؟

مالیات خودروهای لوکس به صورت سالیانه تعیین می‌شود. همچنین اینکه این مبلغ فقط برای خودروهای بیشتر از یک میلیارد تومان است. پس مالکان خودروهای یک میلیارد لازم نیست که نگران مالیات باشند. در حال حاضر فرمولی که برای خودروهای لوکس تعیین شده، به صورت زیر است:

· خودروهایی با ارزش یک میلیارد: معاف از مالیات

· ارزش خودرو تا 1.5 میلیارد تومان نسبت به مازاد یک میلیارد تومان به میزان یک درصد، مالیات دارد.

· تا مبلغ 3 میلیارد تومان نسبت به مازاد 1.5 میلیارد تومان به میزان 2 درصد، مالیات دارد.

· تا مبلغ 4.5 میلیارد تومان نسبت به مازاد 3 میلیارد تومان به میزان 3 درصد، مالیات دارد.

· و بیش از 4.5 میلیارد تومان، نسبت به مازاد 4.5 میلیارد تومان نیز به میزان 4 درصد، مالیات دارد.


مالیات خودروهای بنز

خودروهای بنز هم به دلیل داشتن قیمت خیلی بیشتر از یک میلیارد تومان، مشمول این قانون می‌شوند. حدود 0.03 خودروهای کشور را مدل بنز تشکیل می‌دهد. اگر بخواهیم بر اساس آمارها حساب سرانگشتی کنیم، باید گفت که حدود 6 هزار خودروی بنز در کشور وجود دارند که مالیات خودروهای لوکس بر آن ها اجرا می شود. با توجه به فرمول بالا و قیمت متوسط خودروهای بنز موجود در کشور، مالک چنین اتومبیلی متوسط باید سالانه 280 میلیون تومان مالیات بپردازد.

پرداخت مالیات خودروهای لوکس

همانطور که در بالا هم نوشتیم، پرداخت مالیات برای خودروهای خارجی و لوکس از امسال دیگر ضروری است و در صورتی که صاحب خودرویی این مالیات را پرداخت نکند، امکان انتقال‌و‌فروش آن را نخواهد داشت.

اجباری شدن مالیات خودروی لوکس از 1400

مالیات یا خرید بیمه بدنه

مالیات را نباید با مسئله بیمه یکسان در نظر گرفت. یعنی اینکه اگر مالک خودروی لوکسی مالیات ‌پرداخت می‌کند، به معنای داشتن بیمه نیست. خودروهای لوکس جزو خودروهای نامتعارف به حساب می‌آیند . خودرویی است که ارزش و قیمت آن بیش از ۵۰ درصد تعهدات بیمه در قبال خسارات جانی است. برحسب این تعریف، در سال ۱۴۰۰، اگر ارزش خودرویی بیش از ۳۲۰ میلیون تومان باشد، خودروی نامتعارف یا خودروی گران‌قیمت محسوب خواهد شد.

به بیان ساده‌تر، سقف خسارتی که دارنده خودروی نامتعارف می‌تواند از طرف مقصر حادثه بابت خسارت خودروی خود در سال ۱۴۰۰ درخواست نماید، ۳۲۰ میلیون تومان است. اگر خسارت خودروی گران‎‌قیمت او حتی اگر بیشتر از این مقدار باشد، بیمه شخص ثالث طرف مقصر حادثه بیش از مبلغ ۳۲۰ میلیون تومان را در سال ۱۴۰۰ پرداخت نخواهد کرد.بقیه مبلغ خسارت از حساب بیمه بدنه خودروی لوکس پرداخته خواهد شد. مسلماً مالک خودروی معمولی توان پرداخت خسارت وارد شده به خودروی لوکس ندارد. پس در اینجا مالک اتومبیل میلیاردی می‌تواند با خرید بیمه بدنه خود خسارت جبران کند.

در صورتی که دارای خودروی لوکس و نامتعارف هستید، برای تمدید یا خرید بیمه بدنه می‌توانید به اینجا مراجعه نمایید.

از کجا بیمه بدنه خودروی لوکس یا میلیاردی بخریم ؟

در صورتی که مالک خودروهای بیش از یک میلیاردی یا همان لوکس هستید، در کنار توجه به پرداخت مالیات، بهتر است تا بیمه بدنه‌ای با پوشش مناسب و سرعت پاسخگویی بالایی را خریداری کنید.

خرید بیمه بدنه دیگر مانند گذشته سخت و وقتگیر نیست. در واقع دیگر نیازی نیست تا یک کارگزاری را پیدا کنید و بعد حضوری به آنجا مراجعه کنید تا کارشناس، خودروی شما را از نزدیک مشاهده کند.

با استفاده از bimeh.com خیلی راحت و به صورت اینترنتی می‌توانید بیمه بدنه خود را از هرجا و در هر زمانی خریداری کنید. همچنین اینکه کارشناس برای بازرسی به آدرس محل شما مراجعه خواهد کرد. برای خرید فقط کافی است تا وارد صفحه اصلی مرتبط شده و بعد از وارد کردن مشخصات خودرو، بیمه بدنه را خریداری کنید. کارشناسان بیمه دات کام در کنار شما برای پاسخ به سؤالاتتان نیز هستند.

راه های ارتباط با کارشناسان بیمه دات کام:

نشانی :تهران، سعادت آباد، میدان تهرانی مقدم (کاج)، خیابان سرو شرقی، جنب بیمارستان پارسیان،‌ پلاک ۱۷ طبقه ۶، واحد ۶

شماره های تماس: ۰۲۱-۴۳۷۲

پست الکترونیکی: info@bimeh.com


روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: