برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۸۸۳۸
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۸

وقتی‌که صحبت از ادامه تحصیل در کشور دیگر و مهاجرت به میان می‌آید، گزینه‌های زیادی برای انتخاب در اذهان به وجود می‌آید. یکی از این گزینه‌ها یا بهتر بگوییم مقاصد تحصیلی که امروزه در بین متقاضیان مهاجرت محبوبیت پیداکرده، استرالیا است. البته افزایش چشمگیر دانشجویان بین‌المللی در این کشور طی این سال‌ها حاکی از آن است که این کشور در لیست متقاضیان بسیاری قرارگرفته است.

 

مسلماً تحصیل در کشوری مثل استرالیا که بیش از 1100 کالج و دانشگاه با سطح کیفی آموزشی، 22000 رشته تحصیلی و مدارک معتبر در سطح جهانی دارد، می‌تواند رؤیای  هر شخصی باشد. چراکه کسب آینده‌ای روشن ممکن است برای هر شخصی وسوسه‌انگیز باشد.

مطمئناً کنجکاو شده‌اید تا بدانید شرایط تحصیل در استرالیا به چه صورت است. بنابراین بهتر است برویم سر اصل مطلب. پس این شما و این هم شرایط تحصیل در استرالیا.

 برای تحصیل در استرالیا باید چه شرایطی داشت؟

به‌طورکلی هر کشوری برای پذیرش متقاضیان تحصیل از یک سری شرایط و قوانین خاص خود برخوردار است. استرالیا نیز از این قاعده مستثنی نیست و البته این شرایط بسته به موسسه آموزشی و رشته و مقطع متفاوت است. اما  فاکتورهایی  هم مثل مدرک تحصیلی، سابقه کار، مدرک زبان، معدل و... می‌تواند در پذیرش متقاضیان تحصیل  مؤثر باشد.

نظر به اینکه مهاجرت تحصیلی به استرالیا متقاضیان و طرفداران بسیاری داشته، بنابراین دانستن شرایط پذیرش تحصیلی این کشور از مدارس تا دانشگاه  هم خالی از لطف نیست. پس بد نیست شرایط تحصیل در استرالیا را در مقاطع مختلف یعنی از مدرسه تا دانشگاه را باهم بررسی کنیم.

 تحصیل در مدارس استرالیا؛ کسب مهارت‌های بیشمار

 با توجه به سطح بالا و متفاوت سیستم آموزشی مدارس استرالیا، بسیاری از خانواده‌ها تلاش می‌کنند فرزندانشان را جهت ادامه تحصیل به استرالیا بفرستند. چراکه در مدارس استرالیا، بچه‌ها علاوه بر آموزش‌های آکادمیک، مهارت‌های ارتباطی، احترام به دیگران، انضباط و در کل مفاهیم واقعی زندگی را آموزش می‌بینند. مهم‌تر از همه آموزش در مدارس استرالیا به زبان انگلیسی است.

باوجوداینکه یکی از فاکتورهای مهم پذیرش تحصیلی در استرالیا، تسلط بر زبان انگلیسی است، دانش آموزان بین‌المللی زیر 18 سال می‌توانند بدون مدرک زبان انگلیسی وارد مدارس استرالیا شوند.

تحصیل در کالج‌های استرالیا؛ تجربه‌ای متفاوت

اگر می‌خواهید آینده شغلی‌تان را تضمین کنید، می‌توان گفت که کالج‌های استرالیا بهترین گزینه ممکن برای شما است. چراکه سیستم آموزشی کالج‌های استرالیا بر مبنای آموزش حرفه‌ای است. این سیستم برای آن دسته از دانشجویانی که می‌خواهند قبل از شروع به کار در حرفه انتخابی خود تجربه کسب کنند، می‌تواند بهترین انتخاب باشد. بعلاوه این کالج‌ها به‌عنوان پایه برای تحصیلات آکادمیک هم استفاده می‌شوند.

کالج‌ های استرالیا مزایای دیگری هم دارند. مثلاً دریافت پذیرش کالج نسبت به دانشگاه راحت‌تر است و تحصیل در کالج ارزان‌تر از دانشگاه است.

از بهترین و معتبرترین کالج‌های استرالیا می‌توان به کالج مریتایم استرالیا، کالج مارتین، کالج تیلورز و کالج ANU اشاره کرد.

 

تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا؛ تحقق رؤیاها

بدون شک تحصیل در بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های دنیا آرزوی هر شخصی است. استرالیا هم از آن جمله کشورهایی است که دانشگاه‌های آن در لیست معتبرترین دانشگاه‌های جهان قرارگرفته است.

بد نیست بدانید که استرالیا 38 دانشگاه دولتی و 2 دانشگاه خصوصی دارد. در ضمن همه دانشگاه های استرالیا دارای استانداردهای اولیه تحصیل و جزء دانشگاه‌های تراز اول در سطح جهان هستند و بر طبق رنکینگ‌های جهانی از جایگاه ویژه‌ای هم برخوردار هستند. حتی می‌توان گفت که اکثر دانشگاه‌های استرالیا مورد تائید وزارت علوم و تحقیقات ایران هستند.

به‌عنوان بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های استرالیا می‌توان به دانشگاه‌های ملبورن، سیدنی، نیوساوت ولز، کوئینزلند، موناش، استرالیای غربی، آدلاید و دانشگاه ملی استرالیا اشاره کرد.

نگاهی به شرایط تحصیل در استرالیا در مقطع دیپلما

 کالج‌ها و دانشگاه‌های استرالیا با توجه سطح آموزشی بالا و باکیفیت، بسیاری از متقاضیان را وسوسه و به‌سوی این کشور روانه کرده است؛ اما در بین این اشخاص، برخی به‌قصد تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکترا) و تعدادی دیگر به دنبال تحصیل در مقطع دیپلما (فوق‌دیپلم) هستند.

 معمولاً دوره فوق‌دیپلم در استرالیا بانام Associate Degree به‌کاربرده می‌شود.

طول دوره دیپلما در استرالیا، دو سال است و بیشتر پیش‌نیازهای کارشناسی در این دوره گذرانده می‌شود.

مدرک ارائه‌شده در دوره دیپلما، هم برای ادامه تحصیل در دوره کارشناسی موردقبول است و هم در بیشتر کشورها به‌عنوان یک مدرک معتبر شناخته‌شده است.

تحصیل در مقطع لیسانس استرالیا

یکی از پرطرفدارترین مقاطع تحصیلی در استرالیا، مقطع کارشناسی است. دوره‌های کارشناسی در استرالیا معمولاً سه سال طول می‌کشند. حتی دانشجویان با گذراندن دوره 4 ساله می‌توانند مدرک کارشناسی تحت عنوان honors کسب کنند. البته این نوع مدرک اغلب یا ارائه پایان‌نامه و دوره‌های پژوهشی و تحقیقاتی همراه است.

 

تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس استرالیا

برای ادامه تحصیل در مقاطع ارشد، دانشگاه‌ها و کالج‌های استرالیا همواره جزء اهداف و آرزوهای متقاضیان به‌خصوص ایرانیان بوده است. با تحصیل دوره فوق‌لیسانس در استرالیا، فرصت خوبی برای اخذ اقامت دائم برای شما مهیا می‌شود. این دوره‌ها به دو شکل پژوهش محور (Research- based) و آموزش محور (course- based) در استرالیا ارائه می‌شود.

دوره کارشناسی ارشد در استرالیا معمولاً 1 تا 3 سال طول می‌کشد.

ازآنجایی‌که اکثر دروس و دوره‌ها در مقطع فوق‌لیسانس به زبان انگلیسی است، برای دریافت پذیرش تسلط به زبان انگلیسی و یا داشتن مدرک معتبر زبان (آیلتس 6 یا 6.5) و (بعضی رشته‌ها آیلتس 7) لازم است. در ضمن باید برای پذیرش در این مقطع حداقل مدرک لیسانس داشته باشید.

 دوره دکترا در استرالیا

با توجه به پیشرفته‌ترین امکانات آموزشی، پژوهشی در دانشگاه‌های استرالیا و امکان گرفتن بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا، این کشور را به‌عنوان یک گزینه مناسب و مقصدی ایده آل برای ادامه تحصیل تبدیل کرده است.

به‌طورکلی دوره دکترا در استرالیا به سه صورت برگزار می‌شود:

PhD, Dphil, EdD

این دوره در استرالیا به‌طورمعمول 3 تا 6 سال طول می‌کشد.

برای پذیرش دوره دکترا در استرالیا باید از سابقه علمی و پژوهشی خوبی برخوردار باشید. در کل برای پذیرش در مقطع دکترا باید از شرایط زیر برخوردار باشید:

·       داشتن مدرک فوق‌لیسانس

·        داشتن رزومه آکادمیک قوی

·       ارائه پروپوزال

·       انگیزه نامه

·       توصیه‌نامه

·       مدرک زبان معتبر (آیلتس 7)

 

معمولاً اولین و مهم‌ترین موردی که پس از تصمیم به مهاجرت تحصیلی به ذهن اغلب افراد خطور می‌کند، هزینه تحصیل دراسترالیا است. مسلماً قبل از اقدام به مهاجرت به استرالیا، باید حدود هزینه‌های تحصیل در این کشور را بدانید.

بنابراین در ادامه قصد داریم اشاره مختصری به این مبحث بپردازیم. چنانچه شما هم در این مورد سؤالی برایتان پیش‌آمده توصیه می‌کنم این بخش را از دست ندهید.

 

هزینه‌های تحصیل در استرالیا چقدر است؟

به‌طورکلی مینیمم هزینه تحصیل در استرالیا بین 15000 تا 40000 دلار در سال است.

اما شاید برخی از متقاضیان به تحصیل رایگان در این کشور فکرمی کنند. مطمئناً با بالا بودن هزینه‌ها و رؤیای تحصیل در بهترین و معتبرترین دانشگاه‌ها، داشتن فرصتی برای ادامه تحصیل به‌طور رایگان برای برخی حائز اهمیت باشد.

در کل امکان تحصیل رایگان در استرالیا فقط با دریافت بورسیه تحصیلی امکان‌پذیر است.

 البته این بورسیه‌های تحصیلی به دانشجویان مقطع دکترا و ارشد پژوهش محور طبق شرایطی (داشتن رزومه آکادمیک قوی، معدل بالا و مدرک زبان معتبر) آیلتس 6.5-7 تعلق می‌گیرد.

 

و کلام آخر

با همه این تفاسیر می‌توان گفت که برای انتخاب مناسب‌ترین مقصد مهاجرتی برای تحصیل داشتن اطلاعات کامل و جامع از شرایط پذیرش، مؤسسات آموزشی و همچنین هزینه‌ها در آن کشور لازم است. ازاین‌رو بهتر است در این مسیر با تحقیق و بررسی گام برداشت.

اما نگران نباشید. چراکه می‌توانید با کمک مشاورین و کارشناسان تحصیلی مجموعه اسمارت اپلای درست‌ترین و بهترین تصمیم ممکن را بگیرید. مجموعه اسمارت اپلای با سال‌ها تجربه در امر مهاجرت به استرالیا و اخذ انواع ویزاها می‌توانند به شما کمک کنند.

پس برای بهره‌مندی از کمک کارشناسان و مشاورین مجموعه، می‌توانید وارد سایت شده و فرم ارزیابی اولیه را تکمیل کنید.

 

 

  

 

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: