برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۸۵۸۲
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۹
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سفر اخیر خود به ترکیه و دیدار با «چاغتای اوزدمیر»، مدیر ارشد رسانه‌ای دفتر رئیس‌جمهوری ترکیه، ضمن انتقاد از ارتباطات اندک رسانه‌ای میان دو کشور، پیشنهاد داد: یک نشست همکاری های رسانه ای در ایرانیا ترکیه با حضور برخی کشورهای منطقه برگزار شود تا از این طریق آشنایی بیشتری از ظرفیت های رسانه ای آن‌ها حاصل شود.
محمد خُدادی، معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این دیدار، قدرت و موفقیت ترکیه را قدرت و موفقیت ایران توصیف و تصریح کرد: این یک واقعیت تاریخی است و ما می‌بایست روابط مستحکمی که پیشینیان ساخته اند را حفظ و پاسداری کنیم. اشتراکات فرهنگی و تاریخی ایران و ترکیه بسیار بیشتر از اشتراکات موجود با برخی از دیگر همسایگان است و احساس دوستی و قرابت دو کشور، دلایل مستحکم و منطقی دارد.

خُدادی رابطه ایران و ترکیه را رابطه‌ای برادرانه دانست و افزود: دو بردار ممکن است اختلاف نظر داشته باشند، رقابت داشته باشند، حتی ممکن است دعوا هم بکنند، اما بردار هستند و این احساس برادری، گذشته از همسایگی، به اشتراکات تاریخی، فرهنگی و اعتقادی آن‌ها برمی گردد.

وی در همین رابطه گفت: اگر با برخی از دیگر همسایگان اشتراکات 50 درصدی داریم، با ترکیه دارای اشتراکات 95 درصدی هستیم. ما با شما هم منافع مشترک داریم و هم دشمن مشترک. بنابراین اختلاف‌افکنی‌ها و تفرقه‌جویی‌های برخی از کشورهای منطقه و جهان، طبیعی است؛ چراکه منافع آن‌ها از طریق ایجاد اختلاف میان ما تامین می‌شود.

به گفته خدادی، هدف این دیدارهای دوجانبه این است که جریان رسانه ای ایران و ترکیه، به دور از جریان‌سازی‌های منفی رسانه‌های غربی و منطبق بر واقعیات دو کشور باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: هم‌اکنون جریان‌سازی‌های رسانه‌ای گسترده‌ای علیه روابط دو کشور ایران و ترکیه در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی جعلی صورت می‌گیرد و تنها راه مقابله با این شبکه های جعلی و فیک، توسعه ارتباط مستقیم رسانه ای بین آنکارا و تهران است

وی با اشاره به فعالیت بخش‌های فارسی‌زبان رسانه‌های ترکیه و همچنین بخش‌های ترکی‌زبان رسانه‌های داخلی، بر تلاش و هم‌افزایی رسانه‌های دو کشور در معرفی واقعیات و ظرفیت‌های ترکیه و ایران به مخاطبان تاکید و از ضرورت حمایت ویژه معاونت مطبوعاتی و بخش رسانه ای دفتر رئیس جمهور ترکیه در جهت توسعه تعاملات رسانه‌ای میان دو کشور سخن گفت.

چاغتای اوزدمیر، مدیر ارشد رسانه‌ای دفتر رئیس‌جمهوری ترکیه نیز در این دیدار دو جانبه، با اشاره به روابط مطلوب و بهینه دو کشور در حوزه‌های مختلف، بر توسعه روابط و گفتگوهای دو جانبه، فارغ از جریان‌سازی‌های رایج در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، تاکید کرد.

اوزدمیر، با اشاره به همبستگی‌های تاریخی دو کشور، ریشه بسیاری از تنش های رسانه ای میان ایران و ترکیه را نشات گرفته از عملکرد رسانه‌های غربی دانست و بر همکاری های مشترک و افزایش تردد و تقویت تماس مستقیم متولیان و خبرنگاران رسانه‌ای در جهت کاهش اختلافات و سوءتفاهم‌های ایجاد شده تاکید کرد.

توسعه تعاملات رسانه‌ای از طریق تبادل خبرنگاران و گروه‌های رسانه‌ای، تمدید تفاهم‌نامه‌ها و تلاش در راستای اجرایی شدن بیشتر پروتکل‌های رسانه‌ای دو کشور و تعامل دو کشور در حوزه آموزش‌های رسانه‌ای از جمله دیگر موضوعات مطرح شده از سوی این مقام ارشد رسانه‌ای دفتر رئیس جمهوری ترکیه بود.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: