برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۸۵۲۸
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۳
سخنگوی وزارت امور خارجه از احضار سفیر ترکیه به وزارت خارجه در پی اظهارات مداخله جویانه و غیرقابل قبول اردوغان خبر داد و گفت: به سفیر این کشور گفته شد که جمهوری اسلامی به هیچ کس اجازه مداخله در مورد تمامیت ارضی خود را نمی‌دهد.
هشت صبح: سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه امروز (جمعه) از احضار «دریا اورس» سفیر ترکیه در جمهوری اسلامی ایران به وزارت خارجه در واکنش به اظهارات مداخله جویانه و غیر قابل قبول رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در سفرش به باکو خبر داد.

وی اظهار داشت: امروز جمعه ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۹ سفیر ترکیه در تهران از سوی دستیار وزیر و مدیرکل اورآسیا به وزارت امور خارجه احضار و ضمن ابلاغ مراتب اعتراض شدید، به سفیر این کشور تأکید شد جمهوری اسلامی ایران خواستار توضیح فوری دولت ترکیه در این خصوص است.

خطیب زاده افزود: در این احضار به سفیر ترکیه ابلاغ شد که دوران ادعاهای ارضی و امپراتوری‌های جنگ افروز و توسعه طلب سال‌هاست که سپری شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: به سفیر ترکیه تأکید شد جمهوری اسلامی ایران به هیچ کس اجازه مداخله در مورد تمامیت ارضی خود را نمی‌دهد و همانطور که تاریخ پر افتخارش گواه است، در خصوص امنیت ملی خود هیچ ذره‌ای کوتاه نمی‌آید.

به گزارش فارس، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه روز گذشته در حالی که برای شرکت در مراسم رژه نظامی نیروهای جمهوری آذربایجان به مناسبت پایان اشغال منطقه «قره‌باغ کوهستانی» به باکو سفر کرده بود، ابیاتی از یک شعر جدایی‌طلبانه درباره رود ارس در مرز ایران و جمهوری آذربایجان علیه تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران خواند.

این اظهارات البته واکنش «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران را به همراه داشت و ظریف در توئیتی نوشت: «به اردوغان نگفته بودند شعری که به غلط در باکو خواند مربوط به جدایی قهری مناطق شمالی ارس از سرزمین مادریشان ایران است! آیا او نفهمید که علیه استقلال جمهوری آذربایجان سخن گفته است؟ هیچکس نمی‌تواند درباره آذربایجان عزیز ما صحبت کند».

حسن هانی زاده کارشناس مسائل غرب آسیا نیز در گفت‌وگویی با خبرنگار فارس، در پی اظهارات اخیر اردوغان گفت: وزارت امور خارجه باید به شکل جدی‌تری ورود پیدا کرده و سفیر ترکیه در تهران را احضار و به وی اخطار جدی بدهد که اردوغان نباید از احساسات ملی آذری‌ها سوءاستفاده کرده و بخواهد امپراتوری دفن شده عثمانی‌ را بار دیگر احیا کند. (اینجا بخوانید)

به گزارش فارس، تعدادی از کاربران فارس من خواستار احضار سفیر ترکیه به وزارت خارجه ایران شده بودند. در این درخواست آمده است: مستدعی است اقدامات عاجل لازم را جهت احضار سفیر کشور ترکیه در خصوص ادای توضیحات و پاسخگویی در قبال موضع گیری خصمانه رجب طیب اردوغان و شفاف سازی مواضع رسمی کشور جمهوری اسلامی ایران برای کشور متبوع ایشان مبذول فرمایید.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: