برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۸۴۲۹
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۵
مجری شبکه الجزیره از آزار و اذیت‌های عربستان به دلیل انتشار یک ویدیو درباره جمال خاشقجی پرده برداشت.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه القدس العربی، غادة عویس، مجری الجزیره که یکی از اصحاب رسانه لبنانی است در صفحه خود در توییتر نوشت: ادامه سیاست تهدید و ارعاب نه تنها مفید نیست که یک اقدام "احمقانه" و ویژگی کشورهای محاصره کننده است. من بارها در معرض تهدید و ارعاب و شایعات قرار گرفته‌ام. بارها تلاش‌هایی برای هک کردن موبایل، کامپیوتر و ایمیلم صورت گرفت. این نظام‌های احمق به چه چیزی رسیدند؟

اخیرا ویدیویی از عویس منتشر شد که درحال خواندن یک خبر در شبکه الجزیره درباره اظهارات یاسین اوکتای، معاون رئیس حزب عدالت و توسعه ترکیه بود. اوکتای گفته بود ویزای جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی که توسط ریاض در کنسولگری این کشور در استانبول ترور شد چند روز قبل از ترورش در منزلش در واشنگتن ناپدید شده بود و وی زمانی که به سفارت عربستان در واشنگتن رفت از دریافت یک تماس تلفنی از محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان غافلگیر شد. محمد بن سلمان از وی خواست به عربستان بازگردد. وی زمانی که به منزلش بازگشت ویزایش را یافت و فهمید که این یک عملیات برنامه‌ریزی شده برای مجبور کردنش به رفتن به سفارت و صحبت با بن سلمان بوده است.

بعد از انتشار این ویدئو عویس در معرض حملات گسترده‌ای قرار گرفت که زندگی شخصی وی را هدف قرار داد. همچنین هشتگی با عنوان "خفاش غادة عویس" در صدر لیست ترندهای عربستان در توییتر قرار گرفت.

فعالان عربستانی مواضع مختلفی درباره غادة عویس اتخاذ کردند. هیلة المشوح، نویسنده عربستانی به شدت از وی انتقاد کرد و گفت: عویس از فوبیای بیگانگی و طردشدگی رنج می‌برد و تجارب دردناکی داشت. برای همین آشفته و افسرده است و علیه عربستان و رهبران آن شعار می‌دهد. آرام باش عربستان کشور بزرگی است و تو صرفا یک ابزار برای یک بازی خنده‌دار هستی!

اما عبدالرحمن اللاحم، وکیل و فعالی عربستانی با عویس همدردی کرد و گفت: من با غادة عویس اختلاف نظر دارم اما اختلافمان سیاسی است و نباید آن را وارد مسائل شخصی کرد.

عویس در واکنش به این حملات گفت: روش "مگس‌های سایبری" کشورهای محاصره کننده در ترساندن و تهدید خبرنگاران و مقابله با آزادی بیان مضحک است.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: