برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۸۴۲۵
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۹
وی با بیان اینکه جامعه ما توأمان به سلامت تن و روان نیاز دارد، افزود: این دو در کنار یکدیگر عامل پویایی، نشاط و پیشرفت جامعه هستند. در نگاه دولت، سلامت چیزی بیش از نبود بیماری است. سلامت و کرامت، سلامت و عدالت و سلامت و کیفیت زندگی، مفاهیمی بهم پیوسته‌اند که در کنار هم معنا دارند.
هشت صبح: سخنگوی دولت با بیان اینکه اظهارات رئیس دیوان محاسبات متناقض با آنچه بیان شد، نیست،گفت: او نامه‌ای داد و درست هم گفت.

 علی ربیعی سخنگوی دولت ظهر امروز (دوشنبه) در نشست خبری با بیان اینکه هفته سلامت را به خانواده بزرگ تأمین سلامت کشور و کادر درمانی که در حوزه سلامت جان و روان فعالیت دارند تبریک می گویم، گفت: برای ما این هفته معنایی دیگر دارد. ما هیچ سالی مثل امسال درکی چنین غنی از سلامت نداشتیم.

وی با بیان اینکه جامعه ما توأمان به سلامت تن و روان نیاز دارد، افزود: این دو در کنار یکدیگر عامل پویایی، نشاط و پیشرفت جامعه هستند. در نگاه دولت، سلامت چیزی بیش از نبود بیماری است. سلامت و کرامت، سلامت و عدالت و سلامت و کیفیت زندگی، مفاهیمی بهم پیوسته‌اند که در کنار هم معنا دارند.

سخنگوی دولت اظهار داشت: ما در این روزها حماسه بزرگ سلامت را تجربه می‌کنیم. این بار قهرمانان و حماسه سازان از عرصه‌ای متفاوت، از کف بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها، از عرصه پزشکی، پرستاری و بهیاری تا کارگران شریفی که در بخش خدمات حوزه سلامت مشغول به کار هستند، برخاسته‌اند.

ربیعی با تاکید براینکه امروز دولت با مسئله سلامت انسان‌ها در همه ابعاد آن روبرو است، گفت: دولت هم باید با پیامدهای منفی مستقیم و غیر مستقیم «کرونا» از جمله فقر و بیکاری و رکود مبارزه کند و این در حالی است که آثار تحریم‌ها این مبارزه را سخت‌تر و پیچیده‌تر کرده است.

وی اضافه کرد: امروز در دنیا هیچ جامعه کرونا زده‌ای را نداریم که با چنین شرایط ظالمانه و غیرانسانی روبرو شده باشد. بنابراین اتخاذ سیاست فاصله گذاری فیزیکی هوشمند، راه حلی برای پاسخگویی به این معضل جهانی چند جانبه بوده است که ضمن پاسداری از سلامت جان و روان جامعه، مانع از به خطر افتادن سایر شئونات زندگی و زیست اجتماعی شود.

سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت یازدهم دولت تحریم زدا و سلامت محور بود که طرح تحول سلامت را بنیاد گذاشت، گفت: در دولت دوازدهم نیز مبارزه با کرونا، محور اصلی قرار گرفته و به تعبیری این دولت، دولت سلامت محور شده است. حتی تلاش‌ها و مبارزات بی وقفه دولت برای رفع تحریم‌ها هم در راستای حفظ سلامت معیشت و اقتصاد کشور است.

ربیعی افزود: به این معنا این دولت به دنبال این است که هم تحریم‌ها را به عقب براند و هم جامعه را در برابر همه اشکال بیماری و از جمله کرونا محفوظ و سالم نگاه دارد.

وی تاکید کرد: مایل هستم به استحضار ملت ایران برسانم که این دولت همزمان با مبارزه و تلاش برای رفع تحریم‌ها و به رغم همه دشواری‌ها، دست روی دست نگذاشته و با اتکا به ظرفیت‌های داخلی توانست در کمترین زمان ممکن نیازمندی‌های مردم در حوزه سلامت را بر طرف کند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه تولیدات ماسک از ۴۰۰ هزارعدد، امروز به ۴ میلیون تولید صنعتی در روز رسیده است، اظهار داشت: از نظر تولیدات مواد بهداشتی و ضد عفونی علاوه بر تأمین مصرف داخلی به مرحله صادرات نیز رسیده‌ایم. امروز فروشگاه‌های ما در سراسر کشور کلیه اقلام مورد نیاز بهداشتی مردم را عرضه می‌کنند.

ربیعی گفت: حوزه دانش بنیان ما، اقدامات حائز اهمیت و بسیار مهمی در بخش سلامت انجام داده است، از جمله ساخت «ونتیلاتور» و کیت‌های تشخیص بیماری کووید ۱۹ که پس از تأمین نیازهای داخل، امکان صادرات آن از هم اینک موجود است.

وی ادامه داد: مطابق آخرین آمار اعلام شده در ستاد ملی و دولت، هم در ابتلاء و هم در فوت روندها کاهشی هستند؛ غربالگری ما از مرز ۷۲ میلیون نفر گذشت و وارد مرحله دوم از طریق تست هدفمند و رسیدن به افراد در تماس با مبتلایان شده‌ایم.

سخنگوی دولت تاکید کرد: لازم است یادآور شوم که ما اساساً چیزی به نام عادی شدن شرایط نداریم و همچنان باید مراعات کنیم. در این دوره ناگزیر از زندگی همراه با فاصله گذاری و رعایت پروتکل هستیم.

ربیعی خطاب به مردم، گفت: مجدداً به همه ایرانیان توصیه می‌کنم از اپلیکیشن ماسک استفاده کنند. این اپ مورد حمایت دولت بوده و به فاصله گذاری هوشمند کمک می‌کند.

وی همچنین با بیان اینکه از همین فرصت استفاده می‌کنم و پیشاپیش حلول ماه مبارک رمضان را به همه مؤمنین تبریک عرض می‌کنم، گفت: ماه رمضان برای ما، ماه برکت و رحمت و مغفرت بوده است. از خداوند متعال خواستارم به برکت این ماه بر این ویروس و بیماری که گریبانگیر جامعه ما و بشریت شده پیروز شویم.

سخنگوی دولت افزود: همانگونه که مقام معظم رهبری مطرح کردند در این ماه مبارک بسیار پسندیده است که همه ما و ملت شریف ایران در پویش خیر جمعی شرکت کنند و دست یاری به سمت اقشار نیازمند و آسیب دیده از کرونا دراز کنند.

ربیعی در ادامه درباره اثر تحریم‌ها روی کمک‌های بشردوستانه، گفت: اخیراً مشاهده کردم رئیس‌جمهور آمریکا موضعی در این خصوص گرفته که این مساله را به یک خط عملیات روانی علیه ایران تبدیل کرده‌اند، پول‌های ما را آزاد نمی‌کنند و می‌گویند ما جاهای دیگر خرج می‌کنیم. من می گویم پولی که از صندوق بین‌المللی پول گرفتیم کجا خرج شده است. امروز همه ایرانیان درک می‌کنند اگر یک شهروند ایرانی بخواهد صادرات دارو انجام دهد با مشکل روبه‌رو می‌شود.

وی گفت: ساده‌ترین راه برای مشاهده حقیقت سخنان مقامات آمریکایی و آنچه رسانه‌ها بیگانه درباره نپذیرفتن کمک‌های بین المللی به ایران مطرح می‌کنند تلاش برای انجام یک مبادله مالی است

سخنگوی دولت با بیان اینکه تصمیم داریم از پولی که اخیراً از صندوق توسعه ملی برداشت کردیم با جزئیات تمام اعلام کنیم که چه برنامه‌هایی داریم، عنوان کرد: ساده‌ترین راه برای پی بردن به حقیقت و مشاهده موانعی که تحریم بر سر راه کمک‌های مالی و مواد غذایی ایجاد کرده است، تلاش برای به سرانجام رساندن یکی از این اقدامات از طریق سیستم‌های بانکی و بین‌المللی است‌. دولت آمریکا پاسخ بدهد کدام سیستم مالی بین‌المللی را از تحت فشار خود خارج کرده است؟

وی ادامه داد: این یک فریبکاری بیشتر نیست. امروز در خانواده ایرانیان که با ارز و دلار سر و کار دارند با ادارک کامل این اتفاق ملموس است. اگر یک شهروند عادی بخواهد مبادله ساده مالی در خارج از ایران انجام دهد با شکست مواجه می‌شود. حتی انتقال پول ایرانی‌ها برای افراد خانواده خود در خارج با هزار زحمت صورت می‌گیرد. از نقل و انتقال بانکی و ابتدایی‌ترین خدمات ما محروم هستیم. بارها و بارها با این مشکل مواجه شدیم و به راحتی می‌توانیم گزارش‌های متعددی را در فضای رسانه جهانی در این خصوص و با این موارد و جستجوی ساده به دست بیاوریم.

سخنگوی دولت تاکید کرد: آنهایی که با وجود شواهد روشن همچنان به انکار غیر انسانی و نابخشودنی نسبت به تأثیرات تحریم بر واردات دارو تاکید می‌کنند به نظر من باید به این سوال جواب دهند که در این صورت چرا برای واردات داروهای خریداری شده ایران به کانال‌های ویژه مانند کانال مالی سوئیس و حتی اینستکس که به زحمت توانست یک مبادله در زمینه دارو انجام دهد، نیاز داریم؟ چرا همین‌ها نیز با مانع روبرو می‌شوند؟

ربیعی افزود: در ذیل این سوال از ایرانیانی که در برخی از رسانه‌های فارسی زبان مروج این دروغ می‌شوند تعجب می‌کنم. تکلیف صاحبان این رسانه‌ها و شبکه‌ها روشن است. این شبکه‌ها برای ناامن کردن وقایع جامعه ایران ایجاد شدند. اخیراً یادداشتی نوشتم و بارها گفتم برای مخالفِ مستقل و بدون وابستگی احترام قائل هستم. برای افرادی که برای برخی شبکه‌ها کار کنند دلم می‌خواهد یک شعر قدیمی آذری بخوانم که مضمونش این می‌شود؛ «از پلی که نامرد ساخته است رد نشو هرچند تو را سیل ببرد و در سایه روباه نخواب هرچند تو را شیر بخورد» بنابراین همچنان بحث تهدید سلامت ایرانیان ناشی از تحریم‌های ایالات متحده آمریکا روشن است.

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با علت اینکه وقتی افرادی با علائم مشابه کرونا به ۴۰۳۰ تماس می‌گیرند و درخواست معرفی مراکز بهداشتی می‌کنند این مرکز اصرار دارد که نیازی به گرفتن تست نیست و به مراکز درمانی مراجعه نکنند؟ اظهار داشت: تست ما برای همه نیست و چنین بنایی نداریم مگر اینکه تست دادن به نتیجه برسد و به تولید برسد و مورد قبول واقع شود و وزارت بهداشت این تست را عرضه کند، می‌توانند از همه بگیرند و ببینند پادتن بدن چه کسی بالا است.

سخنگوی دولت اضافه کرد: در سامانه ۴۰۳۰ افرادی که تماس می‌گیرند به مراکز منتخب و پایگاه‌های سلامت ارجاع می‌شوند و در این مراکز پزشک آنها را ویزیت می‌کند و در صورت داشتن علائم، به انجام آزمایش و حتی نمونه‌گیری نیاز می‌شود. این نیست که در اکثر نقاط دنیا از دم ۸۰ میلیون نفر را تست بگیرند. تست ما براساس علائم است و در همین هوشمند بودن غربالگری نوع دوم اتفاقاً سراغ افرادی می‌رویم که هیچ تمایلی به دادن تست ندارند.

ربیعی در رابطه با اینکه آیا بازگشتن روال عادی زندگی مردم به اجتماع با تاکید دولت بر در خانه بمانیم تعارض ندارد؟ گفت: ما نباید این را تعارض ببینیم. این سیاست و استراتژی است که دو پایه دارد و به طور همزمان باید دنبال شود. به سمت تعارض بردن اینها ما را با شکست مواجه می‌کند. ما هم باید در خانه بمانیم، سالخوردگان و زنانی که کار می‌کنند باید در خانه بمانند، نباید پاساژگردی داشته باشیم. کودکان باید در خانه بمانند، مدارس و دانشگاه تعطیل است که در خانه بمانند.

وی خاطرنشان کرد: بنای ما بر این است افرادی که باید در خانه بمانند و در کنار این حفظ جان، مقابله با بیکاری، بیماری و فقر هم وظیفه ماست‌. ما باید برنامه و پروتکل اشتغال داشته باشیم تا بتوانیم با پروتکل‌های بهداشتی زندگی کنیم. در غیر این صورت جامعه در دراز مدت قابل تحمل نمی‌شود. بسیاری از سیاست گذاران حوزه سلامت که تاکید اصلی بر سلامت دارند امروز بر سلامت دراز مدت تاکید دارند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه ما به سلامت دراز مدت نیاز داریم، تصریح کرد: سلامت دراز مدت ممکن است فقط از ویروس کرونا آسیب نبیند. خانواده فقیر و بیکار شده آسیب پذیری زیادی در مقابل کرونا دارد. از جمع رسانه‌ها خواهش می‌کنم این را بر اساس یک استراتژی واحد جلو ببرند نه یک دوگانه.

وی ادامه داد: بنابراین اصل بر در خانه ماندن است و بیرون ماندن از خانه استثنا دارد. ما آن روز قادر هستیم بگوییم هم زندگی مردم را حفظ کردیم و هم بر بیماری غلبه کردیم. اگر امروز این استراتژی را دنبال نکنیم در روزگاری نه چندان دور با جامعه‌ای بحران زده از آلودگی روبرو خواهیم بود.

ربیعی در پاسخ به سوالی در خصوص خدمات سپاه طی سال‌های اخیر گفت: همه ما پاسدار هستیم، پاسدار ارزش‌ها، جان و معیشت مردم هستیم.

وی ادامه داد: سپاه پاسداران نتیجه انقلاب اسلامی است، دوره‌ای بود که در جنگ سپاه حافظ کشور بود و اگر رشادت‌های سپاه در کنار ارتش و روحیه بسیج مردم نبود جنگ تحمیلی نتیجه دیگری داشت. به گفته ارتشبد فردوست وقتی عراق یک حرکت کوچک در کرمانشاه آغاز کرد ما نگران سقوط تا تهران را داشتیم.

سخنگوی دولت با بیان اینکه امروز سپاه در کنار مردم است، گفت: از حمایت‌های مقام معظم رهبری برای پای کار آمدن همه نهادهای عمومی جهت مبارزه با کرونا تشکر می‌کنم. جلسه‌ای با حضور سپاه پاسداران، بسیج، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام و هلال احمر و بهزیستی برگزار کردیم که خوشبختانه ستاد اجرایی، بنیاد مستضعفان و سپاه در کنار سازمان‌های مردم نهاد قرار گرفته‌اند.

وی ادامه داد: امروز دولت، نهادهای زیرنظر مقام معظم رهبری و سازمان‌های مردم نهاد، مثلث خوبی را تشکیل داده‌اند. تلاش داریم از تمام ظرفیت‌های نظام برای مبارزه با کرونا استفاده کنیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری در مورد سازوکار توزیع منابع یک میلیاردی برداشته شده از صندوق توسعه ملی گفت: این پول به طور دقیق پس از تبدیل به دو امر اختصاص یافت. حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان به وزارت بهداشت با اولویت تقویت و ساماندهی تولید دارو و یا در صورت لزوم واردات دارو، تجهیز تخت‌های بیمارستانی افزایش ICU ها برای مقابله با بیماری کرونا اختصاص خواهد یافت.

ربیعی ادامه داد: تاکید داریم شرکت‌های دانش بنیان در راستای تقویت وزارت بهداشت اقدام کنند. هر چقدر از این اعتبار مربوط به ما به التفاوت ارز آزاد و نیمایی باقی بماند به همان میزان به صندوق بیمه بیکاری جهت حمایت از کارگرانی که به دلیل شیوع بیماری کرونا بیکار شده‌اند اختصاص می‌یابد.

وی ادامه داد: صندوق بیمه بیکاری به طور شفاف همه افرادی که در بر می‌گیرد را مشخص می‌کند. تصمیم گرفته‌ایم وام ۱۲ درصدی را به نحوی در اختیار بنگاه‌ها قرار دهیم که ضمانت‌های بسیار ساده گرفته شود و همه این موضوعات نیز در سایت‌ها اطلاع رسانی خواهد شد.

ربیعی درباره آغاز سفرهای جدید ظریف به کشورهای منطقه گفت: سفر آقای ظریف به سوریه در ادامه رایزنی‌های منطقه‌ای ما برای اطمینان از تداوم صلح و خاتمه دادن به منازعات باقی مانده است. منطقه ما تحمل توأمان کرونا و درگیری‌های داخلی و جنگ‌های منطقه‌ای را ندارد و مردم از این موضوع آسیب‌های جدی دیده‌اند.

وی همچنین گفت: در هفته‌های اخیر به دنبال شیوع کرونا این روند ملاقات‌ها با کندی روبرو شده بود و دبیر کل سازمان ملل متحد نیز این موضوع را چندین بار یادآوری کرد. ما بارها اعلام کرده‌ایم که آماده کمک برای پایان دادن به همه جنگ‌ها هستیم. مبارزه جهانی با کرونا سنخیتی با جنگ‌های محلی ندارد و این نوع کشمکش‌ها تنها موجب به تنگنا افتادن موفقیت ملت‌ها در یک مبارزه عالم گیر می‌شود و جان افراد بیشتری را به خطر می‌اندازد.

وی افزود: ما امیدواریم که سایر کشورهای منطقه و همسایه‌های سوریه همین خط مشی را دنبال کنند که مردم سوریه و همسایگان آنها برای رهایی از شرّ ویروس کرونا و ویروس جنگ همه باید همکاری کنند. آقای ظریف زمانی که برگردند حتماً نتایج سفر را بیشتر توضیح خواهند داد.

ربیعی درباره صحبت‌های اخیر ترامپ درباره اینکه ایران برای مذاکره منتظر دولت بعدی آمریکا است، گفت: این سخنان رئیس‌جمهور آمریکا یک اظهارنظر شخصی است و ما بارها اعلام کردیم که برای ما ساکنان کاخ سفید با هم هیچ تفاوتی ندارند. البته به اعتقاد ما ترامپ در حال فرافکنی مشکلات ناشی از فقدان مهارتش در تعامل با دنیا و درک نادرستش از تحولات منطقه و مسائل داخلی آمریکا است و از این رو اتهام زنی می‌کند تا منافع داخلی خودش را دنبال کند.

وی افزود: این اظهارات بهانه‌ای برای سرپوش گذاشتن شکست دولت ترامپ در به حرکت در آوردن دیپلماسی سازنده است.

سخنگوی دولت در ادامه گفت: همانطور که گفتم فرقی ندارد که چه کسی در کاخ سفید باشد، در هر حال موضع دولت ما این است که ما از اصول محکمی پیروی می‌کنیم و این اصول مبتنی بر احترام متقابل، چند جانبه گرایی و ایستادن در برابر زورگویی است و اینکه همه باید تحت آشکارترین قوانین بین المللی رفتار کنند.

وی همچنین تاکید کرد: اگر هر رئیس‌جمهور چه دموکرات چه جمهوری خواه در کاخ سفید باشد و در آِینده به قدرت برسد، مادامی که از زورگویی و تحریم و ترور دست نکشد ما با او هیچ گفتگویی نخواهیم داشت و در آن صورت سیاست‌های شکست خورده امروز ایالات متحده تداوم خواهد داشت.

ربیعی افزود: توصیه ما به آمریکا این است که به جای پیدا کردن مقصرهای تکراری، مسیر خود را تصحیح کند. ما گفتیم که آمریکا تحریم‌ها را بردارد و به میز ۱+۵ برگردد. کسی که برای اصول و اهداف سیاسی خود متوسل به ترور و ارعاب و تهدید می‌شود، مجبور است برای پوشش نمایش عجز و ناتوانی در دیپلماسی این سخنان فرافکنانه را انجام دهد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: ما صلح‌جو و صلح طلب هستیم و معتقدیم که در چارچوب‌های اعلام شده نمی‌خواهیم که بپذیریم یک نوع زور گفتن درپی ویروس کرونا ما را وادار به مذاکره کند.

در پاسخ به مهر: نقش هر دستگاهی در جهش تولید مشخص شده است

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در باره اینکه سال جدید از سوی مقام معظم رهبری سال جهش تولید نامیده شده و با توجه به اینکه به دلیل شیوع کرونا بخش تولید با چالش‌های جدی روبرو شده است، دولت چه برنامه‌ای برای تحقق شعار سال دارد و آیا جلساتی در این زمینه برگزار شده است؟، گفت: سازمان برنامه و بودجه جلسات متعددی در این زمینه برگزار و نقش هر دستگاهی مشخص شد اما اگر بخواهیم جهش تولید داشته باشیم نیاز به عدم تعطیلی طولانی مدت بخش تولید هستیم. سیاست‌های اتخاذ شده در مقابله با کرونا نیز به همین دلیل بود تا اقتصاد ما با مشکل روبرو نشود.

وی ادامه داد: سیاست‌های اتخاذ شده در بخش بورس و واگذاری سهام شرکت‌هایی مانند شستا در همین راستاست و روند واگذاری سهام شرکت‌های دولتی ادامه خواهد داشت.

سخنگو گفت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور مسئولیت پیدا کرد و ستادی به همین منظور شکل گرفت، با دستگاه‌هایی که نقش اصلی در این زمینه دارند تفاهم نامه‌های متقابلی امضا شد و نقش هر دستگاهی را که امسال تصمیم گرفتیم در مجموع اعلام یکباره خواهد شد.

وی افزود: آنچه که مهم است ما نیازمند این هستیم که اگر بخواهیم سال جهش تولید داشته باشیم اقتصاد ما طولانی مدت نخوابد؛ استراتژی که برای مبارزه با کرونا اتخاذ کردیم بخشی ناشی از این بود که اگر اقتصاد بخوابد بیدار شدن و به حرکت در آوردن مجدد به طور مثال اگر از شغل بیکار بشوند متوسط یک شغل با قیمتی که دارد هزینه‌های زیادی می‌برد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: مجموع اقداماتی در این دوره برای سرپا نگهداشتن اقتصاد داریم و انجام می‌دهیم که منجر خواهد شد بعد از کرونا بتوانیم جهش‌هایی را در این زمینه داشته باشیم ما نیازمند ایجاد شغل هستیم قطعاً اگر هم نگران بودیم برای اینکه با بیکاری عظیمی رو به رو نشویم به خاطر این بود کرونا در بسیاری از کشورها بیکاری تحمیل کرد ما بعد از کرونا نیازمند ایجاد شغل هستیم.

ربیعی اظهار داشت: تکیه ما به زنجیره کردن شرکت‌های کوچک و متوسط خواهد بود. امیدوار هستیم که در پایین دستی‌ها و شرکت‌های کوچک و متوسط بتوانیم رشد اقتصادی قابل توجهی داشته باشیم واگذاری سهام‌های بورسی در راستای جهش تولید است. منابع جدید برای سرمایه گذاری به سازمان‌ها و نهادهایی که به بورس بردند ایجاد می‌شود. نیاز به منابع جدید برای سرمایه گذاری و مولد سازی داشتیم.

وی خاطر نشان کرد: بعد از شستا شرکت آریا ساسول هم به بازار می‌آید. یکی از نهادهایی عمومی است که به واگذاری سهام می‌شود. حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان است ۶۰ تا ۸۰ هزار میلیارد تومان بوده است که قبلاً تندگویان و سوا تأمین هم به بورس رفته بودند امروز صبح آخرین رقم را می‌گرفتم مجموعاً ۱۳۰ هزار میلیارد تومان در بازار عرضه شده و عرضه خواهد شد اینها عرضه‌هایی هستند که به ما ظرفیت می‌دهند تا بتوانیم مولد سازی کنیم و اینها هم در این راستا کمک خواهند کرد.

سخنگوی دولت افزود: عرضه‌های اولیه موفق هستند و دولت تدابیری اندیشیده تا کنترل ریسک بشود بازار تداوم داشته باشد سودآوری بازار داشته باشد تصمیمی هم دولت روی صندوق‌های قابل معامله در بورس گرفته که ۲۰ تا ۲۵ درصد دولت تخفیف خواهد داد همین تخفیف تضمین خرید را خواهد داشت خریداران می‌توانند این تضمین را داشته باشند و پول به گردش تولید بیاید بخشی از تأمین منابع در شرایط تحریم هم برای نشاط بازار و جهش تولید این عرضه‌های سهام شرکت‌های دولتی بوده است که به نهادهای عمومی و غیر دولتی مرتبط بودند.

ربیعی تاکید کرد: برنامه ریزی دقیقی انجام گرفته است که بتوانیم اینها را به جلو ببریم به تدریج در بورس عرضه می‌شوند. عرضه ایمیدرو اتفاق بزرگی است در حقیقت خصوصی سازی واقعی را داریم تجربه می‌کنیم. برخی از اقتصادانان ممکن است نسبت به بورس نقد داشته باشند طبیعی است باید مراقبت‌های خودمان را بکنیم یکی از نقدهایی که می‌خواندم می‌گفتند با واگذاری به مدیریت منجر نمی‌شود اصطلاحاً به صندولی منجر نمی‌شود برنامه‌ای که هست به سمت واگذاری صندلی و عضو هیأت مدیره خواهد بود.

وی تصریح کرد: در گام اول نه ظرفیت بازار در این حد بود که شما در گام اول بخواهید چنین واگذاری‌هایی را صورت بدهید ما به تدریج این برنامه‌ها را دنبال خواهیم کرد و سازگاری صندوق‌های سرمایه گذاری با نیازهای سرمایه گذاری جدید بدون داشتن کرسی‌های جدید یا مدیریت برای سرمایه گزاری یکی از برنامه‌هایی است که می‌تواند برای ما در جهش تولید کمک کند.

نامه دیوان محاسبات به رئیس جمهور ارسال شده بود

ربیعی درباره واکنش دولت نسبت به گزارش دیوان محاسبات درباره تفریغ بودجه و ادعا ارسال نامه‌ای محرمانه به روحانی، گفت: اظهارات عادل آذر متناقض با آنچه بیان شد، نیست. او نامه‌ای داد و درست هم گفت. دولت کنونی از نظارت‌پذیرترین دولت بوده است. در هیچ دولتی سراغ نداریم که دولت در اتاق شیشه‌ای قرار داشته باشد.

وی افزود: من نمی‌خواهم بگویم بسیار عالی هستیم اما در کدام دوران، فضای مجازی دولت را این گونه نقد کرده است. از نامه اداری میان دو دستگاه تا حقوق و مزایا در فضای مجازی و روزنامه‌ها منتشر می‌شود؛ ما هیچ اقدامی هم برای محدودسازی فضای مجازی نکرده‌ایم.

سخنگوی دولت با بیان اینکه بیشترین نظارت و نقد به دولت انجام می‌شود، افزود: بیشترین نظارت دستگاه‌های نظارتی به اعتقاد من در این دولت شکل گرفته است.

ربیعی گفت: در این دوره نهادینه شدن نظارت بر دولت بیش از دولت‌ها و دوران‌های دیگر سامان گرفته است، ضمن احترام به رئیس و کارکنان دیوان محاسبات، بحث ما این بود که نوع انتشار منجر به اتهام جدید به ایران شد و شما ببینید در رسانه‌های خارجی در این زمینه چه گفتند.

وی تصریح کرد: من نمی‌گویم در نامه دیوان محاسبات این بوده که پولی گم شده اما شکل بیان به گونه‌ای بود که افکارعمومی برداشت کردند که این پول گمشده است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: دوستان می‌گویند ما ننوشتم پولی گمشده است اما هر کسی آن را می‌خواند فکر می‌کرد پول گم شده است، رسانه‌های خارجی از این موضوع سو استفاده کردند و نوشته‌اند اگر به ایران پول بدهید، دچار همین سرنوشت می‌شود و گم می‌شود. یک نفر دیگری گفت به‌جای وام سراغ همین پول‌ها بروید. ما فکر می‌کنیم این گزارش می‌توانست غیرعجولانه و همراه با توضیح باشد.

ربیعی خاطر نشان کرد: نامه به رئیس‌جمهور ارسال شده و در همان زمان هم او به محض رؤیت گزارش، دستور لازم برای بررسی را صادر کرد، گزارش مربوط به آذر ماه بوده است و بهتر آن بود که از دولت سوال می‌شد در پی آنچه اتفاقی افتاده است و این دو مسئله با هم منتشر می‌شد. این مسئله منجر به روشن شدن افکارعمومی می‌شد و شائبه‌ای هم در افکارعمومی ایجاد نمی‌شد.

وی افزود: قسمت قابل توجهی از تعهدات ارزی این کار انجام شده و از چهار و خرده‌ای به سه رسیده بود. در دوران پس از آذر ماه این رقم خودش کاهش یافته بود. یک تعداد از کالاها به کشور داخل شدند یا سفارش شدند که به دلیل تحریم نتوانستند وارد کشور شوند. خوب بود این موارد در گزارش منعکس می‌شد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: هر پولی که بتواند فاصله ایجاد کند عده‌ای هم سواستفاده می‌کنند، عده‌ای نمی‌آورند و فکر می‌کنند موضوع فراموش می‌شود. عده‌ای ارز را می‌گیرند اما کالای دیگر را وارد می‌کنند.

ربیعی با بیان اینکه حجم بزرگی که وارد بازار شده، از این دست است، افزود: ای کاش اشاره می‌شد دولت تخلفات را مشخص کرده و به افراد مهلت داده اگر تا یک تاریخی کالا را وارد نکنید، پرونده‌تان در تعزیرات است. تعدادی را هم به قوه قضائیه معرفی کرده است که منتظر صدور حکم هستند.

وی گفت: اشکال گزارش دیوان محاسبات را فقدان همه‌جانبه‌گرایی دانست و تصریح کرد: مردم مطمئن باشند که دولت حتی یک دلار از ارز اختصاص داده را دنبال خواهد کرد. این ارز یا کالایش باید وارد بازار شود یا به دادگاه برود و همراه با ارزش روز هم باید آن ارز را برگرداند.

ربیعی درباره انتشار فیلمی که معدوم سازی جوجه‌های یک‌روزه را نشان می‌دهد، گفت: از واحدهای تولیدی که در کشور وجود دارد فقط یک واحد تولیدی این کار را انجام داده؛ که شکل کار غیراخلاقی بوده است و اگر هیچکس نباید برای اینکه حرف خود را بزند به شیوه غیر اخلاقی متوسل شود.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه با واحد تولیدی که تخلف و به شیوه غیراخلاقی جوجه‌ها را معدوم کرده است برخورد می‌شود، گفت: سنت مرغداری‌ها همواره این بوده اما نه در این شرایط، بلکه اگر جوجه‌ها و طیور بیمار شده‌اند این اقدامات را انجام می‌دهند. در یک مقطعی تولید جوجه مقرون به صرفه نبود، اما توجیه نمی‌کند که این کار غیراخلاقی انجام شود.

وی با بیان اینکه مشکلات تأمین نهاده‌های مورد نیاز مرغداری‌ها حل شده است، افزود: یکی از مباحث در مورد قیمت‌ها و خریداری از پیش صورت گرفته بود، که نیاز بازار امروز نبود اما با وجود تحریم تأمین نهاده‌ها جبران شد.

ربیعی افزود: ما حدود ۱۸ هزارواحد تولیدی مرغ گوشتی داریم که فقط یک واحد تولیدی آن هم به تصور و ترس از بازار فروش و افت قیمت و عدم تأمین نهاده و ذرت، جوجه‌ها را معدوم سازی کرده است. این واحد می‌توانست نه به این روش، بلکه در مرحله تخم مرغ جوجه‌ها را تحویل نگیرند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه تاکنون ۷۰ هزار تن نهاده برای نیاز جامعه خریده شده است، گفت: هنوز هم این روند ادامه دارد و نیاز بازار در ماه رمضان هیچ مشکلی نخواهد داشت. تولید گندم مورد نیاز کشور ۱۴ میلیون تن است که ۱۰ و نیم میلیون تن مورد نیاز برای مصرف است؛ برای سایر تولیدات داخلی نیز تا پایان سال برنامه ریزی صورت گرفته است.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا مستمری فروردین بازنشستگان تأمین اجتماعی بر اساس سال ۹۸ پرداخت شد و دولت چرا برای اجرای قانون همسان سازی برای پرداخت مستمری بگیرها به سازمان تأمین اجتماعی کمک نمی‌کند، گفت: خودم وقتی در وزارتخانه ذیربط بودم همینطور بود و معمولاً پرداختی از فروردین محاسبه و در اردیبهشت و خرداد ما به التفاوت پرداخت می‌شود.

ربیعی با بیان اینکه امسال هم اتفاق خاصی نیفتاده است، ادامه داد: چون حقوق بازنشستگان نیازمند تعیین مزد شورای عالی کار است و براساس تعیین مزد در شورای عالی کار، پیشنهاد به هیئت وزیران می‌آید و هیئت وزیران میزان حقوق بازنشستگان را تعیین می‌کند، این امر یک فرایند زمانی دارد.

ربیعی با اشاره به پرداخت بخشی از بدهی تأمین اجتماعی، گفت: دولت بخشی از بدهی خود به تأمین اجتماعی را معادل حدود سه سال طرح همسان سازی از طریق واگذاری سهام شرکت‌های دولتی و دارایی و اصناف باید بپردازد و این تفاهمی است که صورت گرفت و این برنامه ریزی اولیه توسط وزارت اقتصاد و سازمان امور دارایی انجام شده است که در قالب اینها به شکلی که منجر به بنگاه داری نباشد، انجام خواهد شد.

وی افزود: در بحث خصوصی سازی در این دولت بیشترین تلاش شد تا مرحله دوم هم انجام شود. فقط ۱۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان متعلق به صندوق فولاد بود که قانون خود مجلس بود. سازمان با تبدیل این دارایی‌ها به نقدینگی، یا توثیق آنها به بانک‌ها و یا انتشار اوراق این کار را انجام می‌دهد و این منجر به بنگاه داری نخواهد شد.

ربیعی گفت: از محل وصول مطالبات، متناسب سازی حقوق بازنشستگان اجرا شود و این وظیفه ماست و افرادی که سال‌ها کار سخت کردند امروز به نوعی بازنشسته شدند و فاصله بین بازنشستگان جدید و قدیم باید به نحوی جبران شود.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: