برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۸۳۰۹
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۹
روحانی ضمن تشکر از پلیس و هلال‌احمر که در این روزها بسیار فعال بودند، گفت: انشاءالله بتوانیم هر چه سریعتر با تلاش همدیگر به شرایط باثباتی برسیم که همه بتوانیم به فعالیت عادی خود ادامه دهیم.
هشت صبح: رئیس جمهور گفت: تصمیمات درباره کسب‌وکارهایی که باید بعد از 20 فروردین مجددا راه‌اندازی شود روز یکشنبه هفته آتی 17 فروردین اتخاذ و اطلاع‌رسانی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار دولت خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور ایران امروز در جلسه ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا اظهار داشت: در خصوص فعالیت کسبه و کارها بعد از 20 فروردین در جلسه امروز بحث و گفت‌وگو شد که کسب و کارها بعد از 22 فروردین چگونه راه‌اندازی و پروتکل‌ها چگونه باشد که ما در مورد بُعد اقتصادی آن گفت‌وگو کردیم اما قرار شد بحث اصلی در وزارت کشور انجام شود.

وی افزود: روز یکشنبه 17 فروردین در خصوص نحوه راه‌اندازی کسب و کارها در کشور تصمیم‌گیری می‌شود و پس از اتخاذ تصمیمات به اطلاع مردم ایران خواهد رسید.

روحانی گفت: همه باید تلاش کنیم نیازمندی‌ها در کشور تأمین شود و آنهایی که بر سر کسب و کارشان باشد بروند و  اصول بهداشتی را نیز مراعات کند.

* مبارزه با فقر هم شبیه مبارزه با کرونا است

رئیس جمهور با بیان اینکه سلامت و اقتصاد مردم برای ما مهم است،‌گفت: مبارزه با فقر چیزی شبیه مبارزه با کرونا است و هر دوی این مهم باید مدنظر باشد.

روحانی گفت: در مورد تولید و کالاهای اساسی برای مقابله با کرونا مقرر شد وزارت صنعت، معدن و تجارت لیست کالاهایی که موردنظر است که آزاد شود به ما بدهد و بانک مرکزی نیز ترتیبات خاصی را پیش‌بینی کرده تا چگونه ارز این کالاها تأمین شود.

رئیس جمهور بیان داشت: این دو قدم هم برای تخلیه بنادر ما و هم برای آمدن کالاها و در دسترس عموم قرار گرفتن دو قدم بسیار مهم است.

وی خاطرنشان کرد: البته بحثی در مورد تولید داخلی از جمله گندم کردیم که امسال الحمدالله هم محصول خوبی خواهد بود و هم به تناسب هوایی که در کشور ما حاکم است گندم از استان‌های مختلف آماده و خریداری می‌شود و درباره خرید گندم نیز تصمیم‌گیری شد که هم بخشی که موردنیاز نان کشور است باید تأمین شده و هم برای صنوف و صنعت تصمیم‌گیری خوبی اتخاذ شد که این تصمیمات عملی خواهد شد.

روحانی افزود: نسبت به منابع ارزی و اقداماتی که وزارت امور خارجه باید انجام دهد تصمیم‌گیری شد و همچنین درباره روابط تجاری با سایر کشورها به ویژه کشورهای همسایه نیز پروتکل‌های بهداشتی بحث شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه امیدواریم همه مردم ما به سلامت باشند، گفت: دستگاه‌های کشور به ویژه بهداشت و درمان انشاءالله بتوانند به وظایف خود به خوبی عمل کنند و از همه آنهایی که در این ایام تعطیلات در مراکز تولیدی مشغول فعالیت بودند و تولیدات موردنیاز وزارت بهداشت و درمان را برای سلامت مردم تهیه کردند تشکر می‌کنم.

وی خاطرنشان کرد: همه اقدامات، اقدامات خوبی است و دیشب هم که با وزارت بهداشت در تماس بودم بر این نکته تأکید شد که اکثر نیازمندی‌ها در داخل تأمین می‌شود. اکنون سه چهارم نیازمندی‌ها در خصوص دنیتراتول در داخل تأمین می‌شود و بقیه کالاها مثل ماسک و لوازم ضدعفونی هم در داخل تولید می‌شود.

روحانی با بیان اینکه باید از همه تولیدکنندگان سپاسگزاری کنیم، گفت: حتی از تولیدکنندگان بخش‌های دیگر هم چون مواد غذایی و اموال ضروری دیگر که مورد نیاز مردم است تأمین می‌کنند و همچنین بانک‌ها که در این ایام فعال بودند و بار سنگینی بر روی دوششان بود تشکر می‌کنم.

رئیس جمهور گفت: ما در آینده هم برای کسب و کارها، باز بار سنگینی را بر دوش بانک مرکزی و بانک‌ها گذاشتیم که انشاءالله به خوبی انجام دهند.

به گفته وی، برای اینکه فشار اقتصادی بر روی اقشاری که در این ایام تحت فشار بیشتری قرار گرفتند و بسته‌های کاری آنها به خاطر کرونا صدمه دیده تصمیماتی اتخاذ شده که بانک‌ها در این زمینه باید فعال باشند. 

روحانی ضمن تشکر از پلیس و هلال‌احمر که در این روزها بسیار فعال بودند، گفت: انشاءالله بتوانیم هر چه سریعتر با تلاش همدیگر به شرایط باثباتی برسیم که همه بتوانیم به فعالیت عادی خود ادامه دهیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه مسأله کرونا مسأله‌ای نیست که بتوانیم بگوییم فلان روز تمام می‌شود، گفت: ممکن است کرونا تا ماه‌های آینده یا تا آخر سال با ما باشد ما همیشه باید در چارچوب دستورالعمل‌هایی که وزارت بهداشت صادر می‌کند عمل کرده و پروتکل‌های بهداشتی را مراعات کنیم.

وی بیان داشت: باید مراکز تولید و کسب و کارهایی که بعداً فعال می‌شوند و همچنین ادارات، پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و باز هم ممکن است اجتماعات برای مدت زمانی محدود شود.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: