برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۸۲۹۸
تاریخ انتشار: ۱۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۴
 ایرنا، دفتر ارتباطات دولت قطر در بیانیه که روز دوشنبه در روزنامه الرایه این کشور منتشر شد با استقبال از تصمیم بحرین برای بازگشت شهروندان این کشوراز طریق دوحه ، افزود: دولت قطر امیدوار بود که بحرین به جای طولانی کردن انتظار برادران بحرینی برای بازگشت به کشور خود پیشنهاد قطر را برای انتقال آنها به بحرین با هواپیمای شخصی مجهز بپذیرد.

در این بیانیه آمده است: دولت قطر همواره بر آمادگی دائمی خود جهت ایفای نقش انسان دوستانه در این شرایط بحرانی جهان ( شیوع کرونا ) تاکید کرده اما متاسف است که بحرین اتهامات دروغین وارد می‌کند و وضعیت شهروندان خود را سیاسی می‌کند.

دولت قطر اراده بحرین برای بازگشت شهروندانش از طریق دوحه را گامی صحیح دانست و افزود: این همان چیزی است که دولت قطر در طی ارتباطات با مقامات ذیربط در بحرین درخواست کرده است.

این بیانیه با اشاره به اینکه سلامتی شهروندان بحرینی برای قطر با اهمیت است، اضافه کرد: وزارت بهداشت قطر با همتای خود در بحرین ارتباط برقرار خواهد کرد تا آنها را از نتایج آزمایش‌های انجام شده برادران بحرینی آگاه سازد و برای آنها آرزوی تندرستی و سلامتی دارد.

دفتر ارتباطات دولت قطر روز گذشته با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که دوحه انتقال شهروندان بحرینی که در این کشور به سر می برند در قالب یک پرواز اختصاصی و بدون هیچ هزینه ای را به منامه پیشنهاد کرده اما این کشور آن را رد و اعلام کردند که یک پرواز را برای انتقال آنها در آینده اعزام خواهند کرد.

بر اساس این بیانیه روز ۲۷ مارس (۸ فروردین ) ۳۱ شهروند بحرینی با پرواز قطر ایرویز از ایران وارد دوحه قطر شدند. از آنجایی که بحرین اجازه انجام پروازهای تجاری از قطر را نمی دهد، دولت قطر در تماس با مقامات بحرین نحوه رسیدگی به آنها برای بازگشت به موطن خود را جویا شده است.

دفتر ارتباطات دولت قطر ابراز امیدواری کرده بود که پس از دو هفته قرنطینه شهروندان بحرین در دوحه، دولت این کشور به شهروندان خود اجازه بازگشت به منامه را بدهد و اگر این اقدام صورت نگیرد دولت قطر به نگهداری و درمان آنها ادامه خواهد داد.

بحرین هم در واکنش به این بیانیه قطر را به دخالت در امور داخلی خود متهم و ادعا کرد که دوحه قصد دارد از مسئله انسانی «کرونا» در طرح هایش علیه دولت ها و ملت ها استفاده کند.

خالد بن احمد وزیر خارجه سابق و مشاور فعلی در امور سیاسی آل خلیفه در سخنانی گفت: هدف از دخالت قطر در موضوع شهروندان بحرینی باقی مانده در ایران، توهین به بحرین است و موج تبلیغات هماهنگی که بعد از صدور بیانیه قطر در این باره از سوی رسانه ای این کشور به راه افتاد، نشانگر طرح و برنامه آنها علیه بحرین است.

بحرین در حمایت از اقدام عربستان سعودی از ۵ ژوئن ۲۰۱۷ ( ۱۵ خرداد سال ۹۶ ) کلیه روابط خود با قطر را قطع کرده است.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: