برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۸۲۵۶
تاریخ انتشار: ۰۴ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۰
وی با تاکید بر اصلاح نظام مالیاتی بیان داشت: اگر جهش تولید می‌خواهیم باید فضای کسب و کار بهبود پیدا کند. مردم در فضای کسب و کار نیاز به امنیت دارند، باید مردم احساس کنند در فضای عادلانه هستند.
هشت صبح: حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه هیات دولت با بیان اینکه دستور این جلسه مساله مبارزه با کرونا و بخشی هم مربوط به بودجه سال ۹۹ و نامگذاری سال جدید با عنوان جهش تولید بود، گفت: اکثریت مردم به دستورات ستاد ملی مبارزه با کرونا و وزارت بهداشت عمل کردند. گزارشات ما این است کسانی هم که به سفر رفتند در محل های سکونت جدید ماندند و قرنطینه را خودشان انجام داده اند و دید و بازدیدهای عید را در فضای غیرحضوری انجام دادند و سفرها را بسیاری از مردم لغو کردند.

وی ضمن تشکر از همه کسانی که خدمات به مردم را انجام می‌دهند، ادامه داد: فداکاری بالاتر برای آن عزیزانی است که در بیمارستان ها شب و روز در حال فعالیت هستند. 

رئیس جمهور با سپاسگذاری از نیروهای مسلح، بسیج، سپاه و ارتش تصریح کرد: بازهم به مردم اطمینان می‌دهم همه مسئولین و ارکان نظام، اولین دغدغه‌ خاطرشان، سلامتی شما و فرزندان شما است و وضعیت ما نسبت به کشورهای دیگر از جمله کشورهای اروپایی شرایط بهتری داریم و این در سایه تلاش و کوشش همگی است.

*امسال برخی مناسک دینی را به خاطر هدف بالاتر که سلامتی بوده کنار گذاشتیم 

وی بیان داشت: امسال برخی سنت های ملی و دینی را کنار گذاشتیم و نتوانستیم به امکان مقدسه و هم به نمازهای جماعت و جمعه برویم. نتوانستیم دید و بازدید معمولی و مرسوم هرساله را انجام دهیم، بنابراین برخی مناسک دینی و ملی را به خاطر هدف مهمتر و بالاتر که سلامتی بوده کنار گذاشتیم امیدوارم خداوند زندگی مردم را توام با سلامت کند و بعدا در فرصت های دیگر مردم جبران خواهند کرد. 

رئیس قوه مجریه خاطر نشان کرد: از تولیدکنندگان و آنهایی که نیازمندی های مردم را اداره می کنند تشکر می کنم که در صحنه تامین نیازمندی های جامعه فداکاری می کنند.

روحانی بیان داشت: البته فداکاری بالاتر برای آنهایی هستند که در بیمارستان‌ها مشغول هستند. نیروی انتظامی و بسیج و همه آنهایی که در جاده ها به خاطر سلامت مردم از آنها می خواهند که با توجه به این که شرایط عادی نیست به سفر ادامه ندهند که شاید خوشایند نباشد، اما مردم بدانند که این کار ضروری و لازم است و به نفع جامعه است.

*جهان مرهون فرهنگ اسلام و ایرانی در زمینه‌های بهداشتی و پزشکی است

روحانی ضمن اشاره به اینکه اسلام به نظافت تاکید دارد و کشف الکل هم توسط ایرانیان و زکریای رازی صورت گرفته است، اظهار داشت: جهان مرهون فرهنگ اسلام و ایرانی در بسیاری از زمینه‌های بهداشتی و پزشکی است. 

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: ما در این سال جدید باید همه توانمان را برای توسعه و پیشرفت کشور به کار بگیریم. مقام معظم رهبری در سال‌های اخیر بر تولید تاکید کردند و دولت هم برای تولید رونق تلاش کرد،  اینکه در سال گذشته توانستیم ۷۵۰۰ واحد تولیدی را فعال کنیم به معنای این بود که در مسیر تولید حرکت کردیم. این که امسال مردم در هیچ مقطعی و حتی زمستان کمبود گاز احساس نکردند این اثر همان تولیدی بود که مردم مشاهده کردند.

روحانی با اشاره به اینکه در کشور نیازی به بیگانگان نداریم تصریح کرد: یک زمانی مصرف بنزین ما به صد میلیون لیتر در روز هم رسید اما نیازی به بیگانگان نداشتیم و در داخل تولید کردیم، این به معنای کار و فعالیتی است که مردم در زندگی روزمره‌شان احساس می‌کردند. 

وی بیان داشت: در بازار ما گاهی برخی جنس ها گران بود و برخی معتدل بود اما قفسه های ما خالی نبود، این به معنای این بود که مردم در زندگی روزمره‌شان تولید را حس می‌کردند. البته بعضی جاها هست که تلاش و کوشش‌ها زمان می‌برد به نتیجه برسد به طور طبیعی مردم آنجا را لمس نکنند و لمس آن نیاز به جهش تولید دارد.

*دستور رهبر انقلاب برای جهش تولید یک فرصت بسیار خوبی برای دولت

روحانی با اشاره به نامگذاری سال ۹۹ از سوی رهبر انقلاب با عنوان جهش تولید، گفت: دستور رهبر انقلاب برای جهش تولید یک فرصت بسیار خوبی برای دولت، تولید کنندگان، بخش خصوصی و برای همه است که ما تلاشمان را مضاعف کنیم.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: اتفاقاً از وزرا خواسته‌ام که در روزها و هفته‌های آینده و در همین ماه فروردین طرح های مهمی که در سال ۹۹ تکمیل می‌کنند و قرار است تا پایان ۹۹ به افتتاح برسد را اعلام کنند. به مردم بگویند در زمینه آب، برق، نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع، مسکن و کشاورزی و مسائل دفاعی چه اقداماتی انجام می‌دهند.

وی با بیان اینکه وزرا به مردم بگویند چه اقداماتی در زمینه مسائل مختلف می‌خواهند انجام دهند، بیان داشت: من امسال را سال افتتاح طرح های مهم در ایران اعلام کردم. از همین الان هم باید فهرست افتتاح ها به اطلاع مردم برسد.

*راه جهش تولید اصلاح در برخی امور کشور است

روحانی با اشاره به شعار سال تصریح کرد: راه جهش تولید اصلاح در برخی امور کشور است، همه مردم باید بدانند تولید یعنی سرمایه، علم و روابط خارجی. اگر این سه موضع را حذف کنید تولید بدست نمی‌آید. تولید بدون سرمایه گذاری امکان ندارد. در کنار اینها تکنولوژی می‌خواهیم، اصلاحات بانکی است که می‌تواند به  تولید کمک کند. دستگاه های دولتی باید سهام خود را در بورس ارائه کنند.

وی افزود: ما برای حرکت در تولید نیازمند عرضه سهام در بورس هستیم. اصلاحات گمرکی یکی از نیاز های تولید است. یکی از بحث های ما کاغذ بازی در گمرک بود. نعمت خداوند در گمرک فراوان است برای اینکه جنسی که در گمرک آمده خارج نشود و به کالاهای متروکه تبدیل شود. ما بیاییم گمرک را اصلاح کنیم؛ اینکه میگوییم گمرک اصلاح شود تمام دستگاه‌هایی است که نظارت دارند نه اینکه نظارت آنها لغو شود بلکه کاغذ بازی از بین برود.

*در گمرک هفتاد خان داریم

روحانی اضافه کرد: ما برای نیازمندی های کرونا یک جنسی را می‌خواهیم از گمرک خارج کنیم خودم چند ساعت وقت گذاشتم از این خان که رد می‌شویم به خان بعدی گرفتار می‌شویم، اینکه می‌گویند هفت خان فکر کنم هفتاد خان داریم. ما باید اینها را اصلاح کنیم این اصلاح وظیفه ما، مجلس و قوه قضائیه است.

وی با تاکید بر اصلاح نظام مالیاتی بیان داشت: اگر جهش تولید می‌خواهیم باید فضای کسب و کار بهبود پیدا کند. مردم در فضای کسب و کار نیاز به امنیت دارند، باید مردم احساس کنند در فضای عادلانه هستند.

روحانی اضافه کرد: اگر بنا باشد یک تولید در دست بخش خصوصی باشد یک جور باشد و بخشی که در اختیار نیروهای مسلح است به گونه دیگری باشد؛ و بخشی از تولید که دست نهادهای دیگر است به شکل دیگری باشد و با بخش تولید دولت است متفاوت عمل شود، رانت ایجاد می شود، باید رانت ها را برداریم و رقابت عادلانه بین همه دستگاه ها ایجاد شود تا شاهد یک حرکت قابل قبول در تولید باشیم. 

*تولید بدون سرمایه گذاری امکان پذیر نیست

رئیس جمهور تصریح کرد: جهش تولید در سایه روابط خوب با همسایگان و دوستان در سطح جهان است؛ برای واردات و صادرات، برای اینکه علم و دانش را بیاموزیم و بیاموزانیم، هر دو  هم تعلیم هم تعلم؛ اگر ما می‌خواهیم سال، سالِ جهش تولید باشد، تولید بدون سرمایه گذاری امکان پذیر نیست؛ حالا یا سرمایه گذاری اول یا سرمایه‌گذاری ‌که ما نیاز داریم برای سرمایه در گردش یا برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمامی که در اختیار داشتیم؛ همه اینها سرمایه می‌خواهد.

روحانی با شاره به وضعیت خاص کشور در زمان تحریم آمریکا اظهار داشت: ما در شرایط سختی هستیم، تحریم ظالمانه، غیر قانونی و تروریستی آمریکا به مردم کشورمان تحمیل شده و مشکلات بسیاری برای ما درست شده است. اینکه آمریکایی ها می‌گویند در زمینه مبارزه با کرونا می‌خواهیم به ایران کمک کنیم از آن دروغ های بزرگ تاریخ است.

*ما لیوان آب گل آلود آمریکا را نمی خواهیم

وی ادامه داد: این کار مانند فردی است که جلوی چشمه آب را گرفته و نمی‌گذارد کسی نزدیک چشمه آب برود. کمک آمریکا به ایران در شرایط سختی کرونا از دروغ‌های بزرگ تاریخ است. ما لیوان آب گل آلود شما را نمی خواهیم.

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: