برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۸۲۳۹
تاریخ انتشار: ۰۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۱
سخنان بی پرده معاون وزیر بهداشت
بیش از 80 هزار تست تشخیص کرونا در کشور انجام شده است که از این تعداد شاید 30 تست برای مسؤولانی که دارای علائم بوده‌اند، انجام شده است.
هشت صبح: علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت و گوی مفصلی با خبرگزاری فارس داشته است که مهمترین بخش های آن به شرح زیر است:

اقداماتی که ما قبل از ورود کرونا به ایران انجام دادیم شامل کنترل مرزها، ابلاغ دستورالعمل‌ها و آمادگی دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها برای مقابله با کرونا بود. 

اولین مورد در تاریخ 29 بهمن در شهر قم پیدا شد و در تاریخ 30 بهمن نیز تست این بیمار به صورت قطعی مثبت اعلام شد. 

ما قبل از این موضوع چندین میلیون ماسک را از کشور انگلیس خریداری کرده بودیم اما به دلیل تحریم‌ها این کشور ماسک‌ها را به ما تحویل نداده است.

در شهر قم تعداد زیادی کارگر چینی حضور داشتند و تعداد زیادی دانشجوی چینی نیز در این شهر مشغول به تحصیل بودند و بررسی‌های ما نشان داد که ظرف یک ماه گذشته این دانشجویان رفت و آمد زیادی به کشور چین داشته‌اند و رفت و آمد آنها فقط با پروازهای چین نبوده بلکه از طریق پروازهای واسط انجام شده است. 

به طور قطع و یقین اعلام می‌کنم که ورود بیماری به ایران از کشور چین صورت گرفته است.

حدود 40 هزار تخت بیمارستانی در کشور آماده مقابله با این بیماری است.

وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور ما به گونه‌ای نیست که بتوانیم شهری را  قرنطینه کنیم.

بیش از 30 میلیون نفر را غربالگری کرده‌ایم. روزانه 4 میلیون فرد را غربالگری می‌کنیم.

توانایی خرید دستگاه‌های ونتیلاتور و تخت‌های آی‌سی‌یو را نداریم. همچنین به دلیل مشکلات ایجاد شده در نقل و انتقال پول خرید برخی داروها برای ما ممکن نیست.

اگر مردم توصیه های بهداشتی و در خانه ماندن را به مدت ۲ دو هفته آینده ادامه دهند حدود ۴۰ هزار نفر به این بیماری مبتلا شود که از این تعداد بر اساس نُرمی که وجود دارد 2 درصد جان خود را از دست بدهند که این اتفاق ممکن است رخ دهد.

بیش از 80 هزار تست تشخیص کرونا در کشور انجام شده است که از این تعداد شاید 30 تست برای مسؤولانی که دارای علائم بوده‌اند، انجام شده است. 

در شروع  بیماری تنها سه آزمایشگاه در کشور وجود داشت و اکنون تعداد آزمایشگاهها به ۵۵ آزمایشگاه رسیده است.

تا آخر خرداد در صورت رعایت نکات بهداشتی از این بیماری خلاص خواهیم شد. 

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: