برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۸۱۶۸
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۲
وی بیان داشت: مساله ویروس کرونا تقریبا اختصاص به کشور و منطقه ای ندارد و اکثر کشورهای جهان به این ویروس مبتلا شده اند.این ویروس به نوعی به مسافرت و تردد تاثیر دارد و فشارهای فراوانی به اقتصاد جامعه وارد کرده است. بنابراین این موضوع را باید جدی بگیریم.
هشت صبح: حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در هیات دولت در مورد مبارزه با ویورس کرونا در کشور گفت: امسال در روزهای پایان سال مردم با مسائل و مشکلات جدیدی مواجه هستند که این مشکلات تقریبا در دهه‌های اخیر در تاریخ کشور و بسیاری از کشورها بی سابقه بوده است.

ویروس کرونا اختصاص به کشور و منطقه ای ندارد 

وی بیان داشت: مساله ویروس کرونا تقریبا اختصاص به کشور و منطقه ای ندارد و اکثر کشورهای جهان به این ویروس مبتلا شده اند.این ویروس به نوعی به مسافرت و تردد تاثیر دارد و فشارهای فراوانی به اقتصاد جامعه وارد کرده است. بنابراین این موضوع را باید جدی بگیریم.

از مردم می خواهم که کرونا را جدی بگیرند

روحانی بیان داشت: از مردم می خواهم که  این مساله را جدی بگیرند. به این ویروس به سادگی نگاه نکنیم و برای سلامت و خانواده خطرناک در نظر بگیریم. گرچه از لحاظ علمی و پزشکی این ویروس خیلی خطرناک‌تر از ویروس های شبیه آنفولانزا نیست اما به دلیل مساله واگیری سریع و شیوع این بیماری جایگاه خاص خود را پیداکرده است و به همین دلیل در همه کشورهای دنیا تاثیر گذاشته است.

رئیس جمهور اظهار داشت: اینکه در برابر بیماری کرونا چه باید بکنیم و چه اقداماتی انجام دهیم، تقریبا به یک نسخه واحدی رسیده ایم و بر آن تاکید داریم. این زنجیره شیوع از یک فرد شروع می شود و فرد وارد جمعی می شود و آن جمع را آلوده می کند و آن جمع هم به جمع دیگری می روند و آنان دچار مشکل می شوند. این زنجیره ای است که از نقطه ای شروع می‌شود و از نقاط بین شهری و حتی بین کشورها هم عبور کند.

وقتی می‌گوییم سفر خطرناک است منظور سفر داخل استان هم هست 

روحانی افزود: پس اولین مساله قطع این زنجیره است و اما چگونه زنجیره را قطع کنیم؟ مهمترین مساله ضدعفونی است؛ اگر دست ها را خوب بشوییم و ضدعفونی کنیم زنجیره از این جا قطع می شود و از دست ما به دست دیگری نمی‌رود نفوذ نمی‌کند و این برای قطع زنجیره تاثیرگذار است. به ذهن بعضی‌ها تردد یعنی اگر از تهران به شهر دیگر رفتیم  و اگر از شمال تهران به جنوب، شرق و غرب تهران رفتیم، عیب ندارد، این طور نیست. وقتی می گوییم سفر خطرناک است منظور سفر داخل استان هم هست که خطرناک است.

رئیس جمهور با توصیه به اینکه حتی الامکان تردد به حداقل ممکن تقلیل یابد، بیان داشت: یک فردی از یک استان از این شهر به آن شهر می رود و می‌گوید این سفر داخل استان است و همه باهم هستند و تفاوتی نمی کند؛ این ‌درست نیست. چه اینکه از استانی به استان دیگر و چه اینکه از درون استان و در شهرهای مختلف استان تردد کنند و چه بین روستاها تردد کنند،  توصیه این است تا حد امکان تردد باید به حداقل ممکن برسد.مگر این که تردد ضروری وجود دارد. همه باید پروتکل‌ها و اصول ابلاغی را انجام شود و به آنها توجه کنند و مراعات کنند تا زنجیره شیوع بیماری شکسته شود.

نوروز فرصت شیوع بیشتر کرونا نباشد

وی با تاکید بر اینکه به اعتقاد من جابجایی تعطیلات عید به زمان بعد از موضوع کرونا امکانپذیر نیست، ادامه داد:  طبق تقویم رسمی کشور و هم آغاز سال جدید و فصل است و هم تعطیلات است، برخی پیشنهاد کرده اند که دولت تعطیلات نوروزی را حذف کنند و این تعطیلات را به زمان دیگر ببرند که بیماری کرونا وجود ندارد. این کار عملی و شدنی نیست. ایام عید مردم اعتقاداتی دارند و نکاتی دارند. باید مراسم را امسال را به خوبی مدیریت کنند و در اجتماعات شرکت نکنند.

روحانی ادامه داد: در اماکن متبرکه که مردم به حق اعتقاد دارند اما زیارت امام از راه دور هم می شود و اگر خلوص و توجه باشد آن امام بزرگوار هم آن را قبول می کند  و همان ثواب و اجر را در این شرایط خواهد داشت و جایگزین بشود و فاصله زمانی و مکانی در ارتباط با آن امام  تاثیری ندارد؛ آنها کلام ما را می شوند و به اجابت می‌کنند.

رئیس قوه مجریه تصریح کرد: : همه باید در ایام نوروز اصول بهداشتی ابلاغی را باید مراعات کنیم نوروز فرصت شیوع بیشتر نباشد بلکه نوروز را برای پیروزی بر این ویروس قرار دهیم و اگر هدیه و رفت و آمدی را می‌خواهیم انجام بدهیم و می‌توانیم غیر حضوری با تماس تلفنی و در فضای مجازی انجام شود.

رئیس جمهور اظهار داشت: مردم هیچ نگرانی برای آب و برق نداشته باشند. وزارت کشور ما مسئولیت سنگینی دارد؛ در شورای عالی امنیت ملی مصوب شد که تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا مانند تصمیمات شورای عالی امنیت ملی است و برای همه لازم الاجرا است. 

هفته‌ای یکبار در جلسات ستاد مبارزه با کرونا حضور می‌یابم

روحانی با اشاره به نامه هایی که برای وی در مورد قبول ریاست ستاد ملی مبارزه با کرونا از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعتراض به نبود رئیس جمهور در این ستاد می شود تصریح کرد: من هفته ای یکبار در این جلسات حضور می یابم.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: