برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۸۱۶۳
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۸
یک مقام مسئول از برگزاری جلسات روزانه با وزارت صنعت برای تامین اقلام مورد نیاز بهداشتی خبر داد و گفت: ظرف روزهای آینده بخش عمده ای از نیازهای مراکز درمانی و داروخانه‌ها را تامین می‌کنیم.

به گزارش  مهر به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت محمدرضا شانه ساز در نشست مشترک با قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاونین وزارت صمت برای تأمین اقلام بهداشتی و پزشکی گفت: تقریباً از ابتدای هفته گذشته، به صورت روزانه و مرتب جلساتی با وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شده تا هماهنگی کامل‌تری در توزیع اقلام ضدعفونی کننده، ماسک و لباس‌های پزشکی انجام داده و مایحتاج کادر درمانی و مردم را تأمین کنیم.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: شیوع کرونا با سایر بحران‌هایی همچون سیل و زلزله که در کشور رخ می‌دهد متفاوت است، چرا که در حوادث طبیعی، ممکن است چند استان را درگیر نماید؛ در حالی که ویروس کرونا همه کشور را درگیر کرده و حتی بخش عمده‌ای از جهان نیز درگیر شده است؛ بنابراین اقلامی که هم اکنون در کشور به لحاظ دارویی و پزشکی، مورد نیاز است، از خارج از کشور نیز به راحتی قابل تأمین نیست.

وی تصریح کرد: وزارت بهداشت و وارد کنندگان، در هفته‌های گذشته تلاش بسیاری برای خرید ماسک از سایر بازارهای جهانی داشتند، در حالی که حتی حاضر بودیم قیمت بالا هم بپردازیم، اما در لحظه‌های آخری که محموله‌ها در حال حرکت به سمت کشور بود، توسط دولت کشورهای صادرکننده متوقف می‌شد، چراکه خود آنها نیز به این اقلام نیاز دارند.

به گفته شانه ساز، برخی از استان‌ها و دانشگاه‌های کشور، بیشتر درگیر ویروس کرونا شده‌اند؛ بنابراین از ابتدا به صورت ویژه‌تر بر روی تأمین اقلام بهداشتی مورد نیاز آنها تمرکز کردیم، ضمن اینکه هم اکنون نیز تولید اقلام مورد نیاز در کشور ۶ تا ۸ برابر شده است، در حالی که به تناسب نیاز کشور ۲۰ برابر است.

وی اظهار داشت: هنوز گپ عمده‌ای در ماسک‌های N۹۵ داریم؛ این در حالی است که در ابتدای شیوع این ویروس، یک واحد تولیدی در کشور داشتیم که ده هزار عدد در روز تولید می‌کرد، اما هم اکنون با کمک صنایع دفاع، به ۴۰ هزار عدد در روز رسیده‌ایم در حالی که نیاز کشور به ۱۰۰ هزار عدد ماسک N۹۵ در روز است.

شانه ساز ادامه داد: هم اکنون با زیر بار بردن ظرفیت‌های تولید مردمی و دستگاه‌های جهادی از جمله صنایع دفاع، بسیج، بسیج اصناف و واحدهای تولیدی- صنفی به مرور در حال تکمیل ظرفیت مورد نیاز هستیم.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: اولویت در توزیع این اقلام با مراکز بهداشتی است که تعداد پذیرش بیشتری از بیماران دارند، اما با راهکارهایی که در نظر گرفته شده، ظرف چند روز آینده به داروخانه‌ها نیز که محل مطمئن عرضه این محصولات هستند، اقلام را ارائه خواهیم کرد؛ ضمن اینکه توزیع نیز به صورت متمرکز از طریق شرکتهای رسمی پخش دارو در داروخانه‌ها شروع خواهد شد.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت فیلم‌های آموزشی را برای تولید ماسک‌های خانگی منتشر کرده که بر این اساس امیدواریم ظرف هفته جاری، بخش مهمی از خواسته‌های مراکز درمانی را پاسخ دهیم.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: