برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۸۱۰۰
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۰
عقیق:محمد بن علی بن موسی مشهور به امام جواد (ع)، امام نهم شیعیان است که دهم ماه رجب سال ۱۹۵ هجری قمری در مدینه متولد شد.


امام جواد (ع) که به عنوان جوان‌ترین امامان شیعیان شناخته می‌شود، پس از ۱۷ سال امامت، توسط زهرى که همسرش به تحریک برادرش جعفر بن مأمون و به دستور عمویش معتصم عباسى به آن حضرت (ع) خورانید، در بغداد مسموم شد و در حالی که تنها ۲۵ سال داشت، به شهادت رسید.

امام جواد (ع) در کاظمین حوالی شهر بغداد و در کنار پدربزرگش امام کاظم  (ع) مدفون شده است، به همین دلیل حرم کاظمین به عنوان حرم امامین جوادین (ع) شناخته می‌شود. امام کاظم (ع) قبل از شهادت، زمینی در قریش خریداری کردند تا در آنجا آرام بگیرند که پس از شهادت آن حضرت، ایشان در آن زمین دفن شدند. 


بعد از دفن امام کاظم (ع)، شیعیان به زیارت آن حضرت مشرف می‌شدند و به مرور زمان خانه‌هایی اطراف آنجا ساخته شد و پس از شهادت امام جواد (ع) و تدفین ایشان در همان محل، آنجا به کاظمین مشهور شد.

در آن زمان بسیاری از ترس دشمنان اسلام به زیارت امامین جوادین (ع) نمی‌رفتند، تا اینکه در دوران دیالمه این وحشت برداشته شد و زائران برای توسل به امام کاظم و امام جواد (ع) به کاظمین مشرف شدند.

این قطعه از بهشت فرازونشیب‌های زیادی را طی کرده، اما اکنون صحن و سرای امامین جوادین (ع) روزانه میزبان جمع کثیری از عاشقان اهل بیت (ع) است.


حرم امامین جوادین (ع) با دو گنبد و چهار گلدسته همواره مورد توجه شیعیان قرار داشته و هم‌اکنون  زائران بسیاری از کشورهای مختلف به زیارت این دو امام معصوم مشرف می‌شوند. مجموعه حرم و رواق‌ها را سه صحن وسیع دربردارد که صحن غربی به نام «صحن قریش» است.

در زیر دو گنبد فضای مربع مستطیلی قرار دارد که در میانه دو دیوار شرقی و غربی دو ستون واقع است. وقتی از ایوان جنوبی حرم امامین جوادین به صحن و سرای حرم وارد می‌شویم، نخست ضریح امام کاظم  (ع) را زیارت کرده و پس از آن به کنار ضریح امام جواد (ع) هدایت خواهیم شد.


اطراف حرم امامین جوادین (ع) چهار شبستان بزرگ قرار گرفته و رواق‌های جنوبی و غربی هر یک به ایوانی زیبا و بزرگ راه دارد. 

در سال‌های گذشته با توجه به اینکه یکی از گلدسته‌های حرم امامین جوادین (ع) حدود ۸۰ سانتی‌متر منحرف شده بود، نگرانی بسیاری از تخریب و سقوط آن وجود داشت که این نگرانی پس از زلزله کرمانشاه که در عراق نیز حس شد، قوت گرفت و در نتیجه آن، ستاد بازسازی عتبات به همت مهندسان ایرانی اقدام به ترمیم این گلدسته کرد و هم‌اکنون روند بتن‌ریزی زیر آن که یکی از اقدامات مهندسی بی‌نظیر و در عین حال سخت است، انجام شده و مراحل پایانی در حال طی شدن است.


پس از اتمام ترمیم و بازسازی گلدسته کج شده، عملیت طلاکاری این گلدسته نیز انجام می‌شود. همچنین به منظور توسعه حرم کاظمین، صحن صاحب الزمان (ع) در سال‌های اخیر ساخته شده است که زائران از در ورودی صاحب الزمان (عج) می‌توانند وارد حرم مطهر شوند.

علاوه بر این، عملیات سنگفرش صحن و شبستان‌های حرم مطهر امامین جوادین (ع) به همت ایرانیان انجام و به تازگی برای گسترش حرم امامین جوادین (ع) احداث صحن امام محمد باقر (ع) طراحی شده است. به طوری که با احداث این شبستان، فضایی بالغ بر هفت هزار مترمربع به مساحت حرم مطهر به منظور زیارت زائران افزوده می‌شود.

هم‌اکنون در آستانه ولادت حضرت امام جواد (ع)، حرم امامین جوادین (ع) در حال ضدعفونی است و به صورت روزانه به منظور جلوگیری از شیوع کرونا ضریح و شبستان‌های این حرم مطهر پاکسازی می‌شود تا در روز میلاد آن حضرت میزبان عاشقان باشد.

به گزارش فارس، پس از سرنگونی صدام، عملیات بازسازی حرم امامین جوادین (ع) به همت ستاد بازسازی عتبات انجام شد که مرمت و طلا کاری دو گنبد امام کاظم و امام جواد (ع)، تعویض ضریح امامین و توسعه حرم و تعمیر پنجره دو ضریح شیخ المفید و شیخ الطوسی، تعویض ۹ در چوبی و نقره‌ای با درهای طلایی، ساخت صحن‌های جدید، تعویض کاشی زمین صحن مقدس با سنگ مرمر جدید، بازسازی درها و ورودی‌های صحن از جمله اقداماتی است که در سال‌های اخیر انجام شده است و همچنان نیز ادامه دارد.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: