برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۸۰۵۸
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۹
موضوع شیوع کرونا به امروز و دیروز اختصاص ندارد و هفته‌هاست که درباره آن صحبت می‌شود اما با مشاهده مواردی از ابتلا به این بیماری در کشور، توجه‌ها به آن بیشتر شده است.

با توجه به سرعت شیوع این ویروس، پیشگیری و مقابله با آن بسیار ضروری است؛ به منظور انسجام و مدیریت یکپارچه و تقویت برنامه‌های مداخلاتی اجرایی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اقدام به تهیه دستورالعمل مراقبت و کنترل بیماری کرونا ویروس جدید 2019 در مدارس، مهدهای کودک و مراکز آموزشی اقدام کردند.

این بخشنامه با همراهی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش در مدارس اجرا می‌شود.



بیماری‌های تنفسی تب‌دار:

بیماری‌های تنفسی تب‌دار می‌توانند باعث ایجاد طغیان و یا همه‌گیری شوند؛ این بیماری‌ها دارای طیف وسیعی از علایم خفیف تا شدید هستند؛ بیماری کرونا در حال حاضر در بیشتر جمعیت به صورت خفیف تا متوسط دیده می شود اما در گروههای پرخطر، به فرم شدید و حتی منجر به مرگ و میر می‌شود.

این ویروس‌ها می‌توانند در هر سنی ایجاد بیماری کنند اما توان ایجاد بیماری حاد و مرگ و میر در میان افراد مسن بیشتر است؛ افراد با بیماری زمینه‌ای خاص در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

در گروه‌های آسیب پذیر، بعد خانوار و حضور در اماکن پرازدحام، عامل مهمی در انتقال بیماری است زیرا افراد خانوار با گروه‌های متعدد در تعامل هستند و پس از بازگشت به محیط خانه توان سرایت بیماری را دارند. عوارض و مرگ و میر بیماری در سطح منطقه‌ای و سطح ملی، بسته به حدت و قدرت سرایت ویروس است.

علائم عمومی بیماری در افراد، تب و شروع حاد علائم تنفسی(سرفه و تنگی نفس) است و در افراد مسن‌تر، علائم تنفسی جدی‌تر از جمله تشدید نارسایی احتقانی قلب یا تغییر سطح هوشیاری هستند.

علائم بیماری تنفسی تب دار یک تا 14 روز پس از ورود ویروس به بدن شروع می‌شود و  بزرگسالان می‌توانند ویروس را قبل از شروع علائم منتقل کنند؛ این عفونت ویروسی می‌تواند توسط قطرات تنفسی منتقل شود اما ممکن است از طریق سرفه، عطسه، یا صحبت کردن نیز منتقل شود؛ همچنین امکان انتقال از حیوان به انسان وجود دارد. ضمنا سفر و تماس با بیماران تب‌دار و بیماران دارای علائم تنفسی نقش بسیار مهمی در ابتلا به بیماری دارد.

هدف کلی:

مراقبت و کنترل بیماری تنفسی تب‌دار

اهداف اختصاصی:

-کاهش گسترش بیماری در خانواده و جامعه

-کاهش موارد ابتلا، عوارض و پیشگیری از مرگ و میر ناشی از بیماری

-حفظ و نگهداری کارکرد مراکز آموزشی

راهکارهای اختصاصی:

- افزایش آگاهی و اطلاعات عمومی: آموزش دانش‌آموزان، اولیا و مربیان، فراگیران آموزشی در زمینه راه‌های انتقال و انتشار بیماری، روش‌های پیشگیری و کنترل بیماری

 -جلب حمایت و مشارکت: برنامه ریزی در راستای افزایش ارتقای سلامت عمومی و فردی در مراکز و اماکن آموزشی با استفاده از ظرفیت‌های موجود از جمله انجمن اولیا و مربیان، رابطین و سفیران سلامت

 -مراقبت بیماری: شناسایی و گزارش به موقع موارد بیماری

-مهار و محدود سازی: تعطیلی و بازگشایی مراکز و اماکن آموزشی، جداسازی

تهيه و تنظيم : محمد ميلانی
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: