برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۸۰۴۲
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۵
حزب اصلاح‌طلب کارگزاران هم که پیش از این رسماً علام کرده بود وارد رقابت‌های انتخاباتی می‌شود، پس از برگزاری جلسات متعدد شورای مرکزی و کمیته سیاسی روز پنجشنبه یک فهرست ۳۰ نفره به سرلیستی مجید انصاری منتشر کرد.
هشت صبح به نقل از مهر: در آستانه یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، احزاب سیاسی در حال رایزنی برای تعیین آخرین راهبردهای خود برای حضور در صحنه رقابت هستند. دو جریان عمده سیاسی یعنی اصولگرایان و اصلاح‌طلبان که از ماه‌ها پیش درگیر ساز وکارهای انتخاباتی بوده‌اند، این روزها در حال نهایی کردن فهرست نامزدهای خود تا قبل از انتخابات ۲ اسفند هستند.

اصولگرایان که تحت ساز و کار شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به دنبال تدوین یک لیست واحد بودند، سرانجام با دو فهرست انتخاباتی وارد عرصه رقابت شدند. جبهه پایداری که از مدت‌ها پیش اعلام کرده بود به دنبال وحدت حداکثری است، در نهایت با شورای ائتلاف به توافق نرسید و یک لیست ۳۰ نفره مجزا در تهران منتشر کرد.

در این میان جریان اصلاحات پس از تصمیم نهایی شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان مبنی بر عدم ارائه لیست واحد در تهران هنوز به نتیجه نهایی نرسیده‌اند و در حالی که شورای عالی سیاست گذاری همچنان بر عدم انتشار لیست پافشاری می‌کند، غالب احزاب این جریان اعلام کرده‌اند که در انتخابات حضور یافته و فهرست انتخاباتی منتشر می‌کنند.

حزب ندای ایرانیان جز اولین احزاب اصلاح‌طلب بود که با صدور یک بیانیه اعلام کرد که علیرغم تصمیم شورای عالی سیاستگذاری، با قدرت در انتخابات حضور خواهد یافت. مجید فراهانی، رئیس شورای مرکزی این حزب نیز در گفتگو با مهر اعلام کرد: «در حال تعامل با دیگر احزاب اصلاح‌طلب برای تدوین یک فهرست انتخاباتی هستند و در حالی که ایام تبلیغات رسمی کاندیداها نیز آغاز شده انتظار می‌رود طی یکی دو روز آینده فهرست نهایی این حزب اصلاح‌طلب در تهران منتشر شود.» برخی خبرها نیز حاکی از آن است که فهرست این حزب با سرلیستی مجید انصاری منتشر خواهد شد و جلسه مشترک این حزب با انصاری در روز ۲۴ بهمن نیز این احتمال را تقویت کرده است.

از سوی دیگر دبیر کل حزب اسلامی کار نیز به خبرنگار مهر خبر داد: «اصلاح‌طلبان در تهران لیست انتخاباتی خواهند داشت.» حسین کمالی گفت: «چندین حزب اصلاح‌طلب در حال رایزنی برای رسیدن به یک لیست انتخاباتی هستند و در روزهای آینده نتیجه این گفتگوها اعلام خواهد شد.» گفته‌های کمالی به دنبال تصمیم شورای هماهنگی احزاب اصلاح‌طلب مطرح می‌شود که خبر از ائتلاف در این جریان سیاسی داده است و به نظر می‌رسد حزب اسلامی کار نیز یکی از اعضای این ائتلاف خواهد بود.

حزب اصلاح‌طلب کارگزاران هم که پیش از این رسماً علام کرده بود وارد رقابت‌های انتخاباتی می‌شود، پس از برگزاری جلسات متعدد شورای مرکزی و کمیته سیاسی روز پنجشنبه یک فهرست ۳۰ نفره به سرلیستی مجید انصاری منتشر کرد.

علاوه بر اینها، «حزب مردم سالاری، اراده ملت، خانه کارگر» و چندین حزب و چهره اصلاح‌طلب دیگر هم از ائتلاف احتمالی و انتشار لیست انتخاباتی خبر داده‌اند. بررسی‌ها نیز نشان می‌دهد که مشکل اصلاح‌طلبان فقدان کاندیدا نبوده و آنها برای تدوین فهرست ۳۰ نفره انتخاباتی محدودیتی ندارند. به هر حال علیرغم مصوبه شورای عالی اصلاح‌طلبان مبنی بر عدم انتشار فهرست انتخاباتی، احزاب این جریان برای شرکت در انتخابات پیش رو تصمیم‌های متفاوتی گرفته‌اند و مواضع مختلفی اتخاذ کرده‌اند که نحوه حضور برخی از مهمترین احزاب اصلاح‌طلب در انتخابات پیش رو در جدول زیر آمده است.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: