برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۸۰۳۹
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۰
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که گفتگوها میان آمریکا و گروه طالبان بر سر جزئیات طرح کاهش خشونتها ادامه خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، چند ساعت پس از گفتگوی تلفنی «اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان با «مایک پمپئو» در روز سه شنبه، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که گفتگوها میان آمریکا و گروه طالبان در دوحه قطر بر سر جزئیات طرحِ پیشنهادی طالبان برای کاهش خشونت ادامه می‌یابد.

گفتنی است که «اشرف غنی» در پیامی توئیتری اعلام کرد که پمپئو در تماس تلفنی روز سه شنبه به او اطلاع داد که طالبان «برای کاهش قابل ملاحظه و پایدار خشونت» طرحی را پیشنهاد داده است.

رئیس جمهور افغانستان همچنین خاطرنشان کرد که مایک پمپئو در این گفتگوی تلفنی به «پیشرفت قابل توجه» در گفتگوها میان آمریکا و طالبان بر سر توافقی جهت خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان اشاره کرده است.

لازم به ذکر است که محتوای پیام توئیتری اشرف غنی نشاندهنده یک پیشرفت غیرمنتظره در روند گفتگوهای آمریکا با طالبان در شهر دوحه قطر است، که تا حدودی در پی درخواست واشنگتن از شورشیان طالبان برای کاهش قابل ملاحظه خشونتها در اِزای خروج نظامیان آمریکا از افغانستان به بن بست رسیده بود.

این در حالی است که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا خروج ۱۳ هزار نیروی نظامی این کشور از افغانستان را به عنوان یک هدف مهم سیاست خارجی خود عملی ساخت. حال دستیابی به یک توافق با طالبان می‌تواند چشم انداز پیروزی مجدد ترامپ در انتخابات نوامبر ۲۰۲۰ را تقویت کند.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی
پربیننده ها