برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۷۹۸۳
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۳
دست و پا زدن دستگاه سیاست خارجی امارات برای برقراری دوباره خط ارتباطی با تهران سبب شده تا تحلیل های متفاوتی از دلایل پیدا و پنهان اماراتی ها برای این رابطه در سطح رسانه های دنیا مطرح شود.
گروه سیاست خارجی هشت صبح: دست و پا زدن دستگاه سیاست خارجی امارات برای برقراری دوباره خط ارتباطی با تهران سبب شده تا تحلیل های متفاوتی از دلایل پیدا و پنهان اماراتی ها برای این رابطه در سطح رسانه های دنیا مطرح شود.

به گزارش هشت صبح در همین ارتباط وب سایت آسیا تایمز در مطلبی با اشاره به تحولات اخیر در رابطه ایران-امارات نوشته: امارات متحده عربی درحال ترمیم رابطه با ایران است و با  اتخاذ تدابیر دوجانبه برای تنش زدایی در خلیج فارس، متحد خود یعنی عربستان سعودی را نیز در تنگنا قرار می دهد. تصویر منتشره از دیدار فرمانده خندان گارد ساحلی ایران با  همتای اماراتی خود در این هفته درتهران، موجب شگفتی شده است.

آسیا تایمز افزوده: امارات  همچنین در گزارش اوایل تابستان جاری خود به شورای امنیت از ذکر نام ایران به عنوان متهم پشت پرده حملات متعدد به نفتکش ها در ساحل خود امتناع کرد. به گفته راندا اسلیم، از موسسه خاورمیانه مستقر در واشنگتن،  هرکدام از این گام ها بخشی از تلاش برای نزدیک شدن به تهران است.

بن سلمان آماده نوشیدن جام زهر می شود؟/ اماراتی ها چگونه به ایران نزدیک می شوند؟

اسلیم در مصاحبه با المانیتور گفت: ما شاهد تنش زدایی دوجانبه و حساب شده میان ایران و امارات  هستیم... و این نه فقط به علت حملات اخیر به نفتکش ها بلکه نتیجه مذاکرات سطح بالا میان دو کشور است.

آسیا تایمز در ادامه نوشته: دیدار هفته گذشته فرمانده گارد ساحلی امارات نخستین گام علنی در این فرایند بود و سپس روز جمعه نیز حوثی ها در یمن تصمیم خود را برای قطع حملات علیه امارات اعلام و علت آن را تغییر موضع سیاسی و نظامی امارات در جنک یمن ذکر کردند.

لوسیانو زاکارا، استاد مرکز مطالعات خلیج فارس در دانشگاه قطر، یادآور می شود که این حمله به نفتکش ها در ساحل امارات پس ازشروع این فرایند روی داد و به آن معنا بود که امارات از قبل در تلاش برای کاهش تنش ها بوده است. اقدام امارات برای دور ساختن خود از جنگ یمن پیامدهای را برای عربستان دارد که اکنون خود را بدون داشتن شریک مهم منطقه ای مشاهده می کند.

به نوشته آسیا تایمز اسلیم معتقد است این عدم همگرایی نتیجه نابرابری تهدیداتی است که از نظر ریاض و ابوظبی وجود دارد. او می گوید: حضور یک نیروی مشابه حزب الله درکنار مرزهای عربستان همواره  تهدیدی  وجودی علیه ریاض بوده است، ولی برای امارات هرگز چنن نیست. از نظر امارات، آشوب هرچه بیشتر در منطقه می تواند باعث نفوذ  هرچه بیشتر ایران دریمن شود.

اسلیم می گوید از نظر امارات ، یمن  تقسیم شده با تسلط حوثی ها بر شمال و شبه نظامیان  متحد در جنوب، راه حل قابل پذیرشی است ولی از نظر سعودی ها که دارای ۱۸۰۰ کیلومتر مرز مشترک با شمال یمن هستند، چنین نیست.

به نوشته آسیا تایمز در حالی که سعودی ها چند دهه برای تامین امنیت خلیج فارس به آمریکا  متکی بوده اند، درگیری های چند ماه گذشته از جمله سرنگونی پهپاد امریکایی به دست ایران نشان می دهد که  این تکیه کردن دیگر قابل اعتبار نیست.

زاکارا می گوید:سعودی ها به شدت احساس می کنند باید با ایران وارد گفتگو شوند. ایرانی ها انتظار دارند که سعودی ها وارد مذاکرات مستقیم شوند و این همان چیزی است که ایران خواستار آن بوده است و نقطه شروع آن در خلال مراسم حج خواهد بود. امنیت خلیج فارس تنها به وسیله کشورهای اطراف آن و نه امریکا تامین خواهد شد.

اسلیم می گوید: محمد بن سلمان اکنون در شرایط نوشیدن جام زهر قرار دارد. پرسش این است که  آیا این جوان ۳۳ ساله دارای جایگاه اجتماعی مناسب برای انجام این کار هست  یا خیر.
اسلیم می گوید: بن سلمان موفقیت خود را بر روی سه پروژه قرار داده است : جنگ یمن، چشم انداز ۲۰۳۰ و اصلاحات اجتماعی.  او در انجام اصلاحلات اجتماعی موفق  و در دو مورد دیگر ناکام بوده است.

آسیا تایمز در پایان نوشت: کوتاه آمدن در جنگ یمن و پذیرش حوثی ها در کنار مرز جنوبی عربستان شکستی است که او شاید گزینه دیگری برای آن نداشته باشد.

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: