برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۷۹۸۱
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۵
اين نشريه نوشته: « تلاش های دیپلماتیک برای حفظ آنچه برجام نامیده می شود از طریق وصل دستگاه تنفس مصنوعی به آن، مثالی زنده از این بیهوده کاری است. راه عاقلانه که برای همه طرف ها سودمند است، دفن کردن «الاغ مرده» و هموار کردن راه به روی ابتکارهای جدید بر مبنایی قانونی است.»
گروه سياست خارجي هشت صبح: رسانه هاي عرب زبان هريك به فراخور نگاه و تحليل خود درباره ايران تحليل متفاوتي از سرانجام برجام ارائه مي دهند. 

به گزارش هشت صبح، در همين ارتباط نشريه عرب زبان الشرق الاوسط كه با هزينه دولت عربستان در انگلستان چاپ مي شود و به نوعي تريبون مكتوب دولت عربستان در اروپا محسوب مي شود، در سرمقاله خود برجام را به الاغي تشبيه كرده است كه اميدي به بلند شدن آن نيست. 

اين نشريه نوشته: « تلاش های دیپلماتیک برای حفظ آنچه برجام نامیده می شود از طریق وصل دستگاه تنفس مصنوعی به آن، مثالی زنده از این بیهوده کاری است. راه عاقلانه که برای همه طرف ها سودمند است، دفن کردن «الاغ مرده» و هموار کردن راه به روی ابتکارهای جدید بر مبنایی قانونی است.»

الشرق الاوسط نوشت:‌ «اروپایی ها تظاهر می کنند در حال آماده کردن نوشيدني جادویی هستند که «الاغ مرده» را زنده می کند و باعث می شود به زودی دوباره راه برود. مقامات دولتي ايران نیز تاکید می کنند الاغ هنوز زنده و سرحال است در حالی که خودشان با حرکت دادن پاهای الاغ یکی پس از دیگری، آن را به جلو می برند. روس ها و چینی ها نیز هرچند وقت یکبار دستی به سر و گوش این «الاغ مرده» می کشند ولی مشخص است اهمیتی نمی دهند که آیا این الاغ زنده است یا مرده؟!»

اين روزنامه دولت عربستان در ادامه نوشته: «توافقی که به برنامه جامع اقدام مشترک معروف است، از جنبه تئوری ثمره تلاش ها دسته جمعی پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و آلمان از یک سو و نظام ايران از سوی دیگر بود. اما در واقع این توافق در حکم «آب حیات» شیطانی بود که باراک اوباما آن را با استفاده از هر شیء مشکوکی که در دسترسش بود، ساخت.» 

اين روزنامه چاپ انگلستان در ادامه بدون اشاره به نزديك به 20 گزارش آژانس بين المللي انرژي اتمي درباره رعايت مفاد برجام توسط ايران، به نقض برجام از سوي همه طرف‌ها اشاره كرده و نوشته: «قابل توجه این که هفت طرفی که این توافق را امضا کردند، بندهای آن را نقض و همزمان طرف های دیگر را به سبب چنین کاری توبیخ کردند. آمریکایی ها حتی در دوره اوباما هم توافق را نقض کردند و آنچه وعده اش را داده اند «تعلیق» تحریم هاست و این کاری است که آمریکا هر زمان بخواهد می تواند از آن عدول کند. اوباما برای راضی کردن نظام ايران بخشی از دارایی های بلوکه شده ایران را آزاد و به حق ایران برای استفاده از اورانیوم با درصد غنای پایین اذعان کرد که البته این حقی است که همه کشورها به موجب قوانین بین المللی از آن برخوردارند.  با این حال اوباما بدون توضیح روشنی، به وعده خود برای خرید ذخایر پلوتونیم در تاسیسات هسته ای اراک توسط شرکتی آمریکایی عمل نکرد.»

الشرق الاوسط: برجام الاغ مرده است؛ اميدي به بلند شدنش نيست

اين رسانه صعودي در ادامه نوشت: «روس ها هم با تعلیق خرید اورانیوم غنی شده از ایران پس از انتقال فقط نیمی از ذخایر اورانیوم این کشور به خارج، به تعهد خود در برجام عمل نکردند. چینی ها هم در عمل به وعده خود برای بازطراحی و بازسازی رآکتور هسته ای اراک برای اهداف صلح آمیز، وقت کشی و تعلل کردند و برای فرار از پرداخت بدهی های خود به ایران بابت خرید نفت از این کشور که به ٢٢ میلیارد دلار می رسید، به هر حیله ای متوسل شدند. سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان هم با محروم نگه داشتن ایران از خدمات بانکی که در اختیار تقریبا همه کشورهای دیگر بود، به تعهد خود در برجام عمل نکردند. زمانی که دونالد ترامپ تحریم هایی را که در زمان اوباما علیه ایران تصویب شده بود بازگرداند، تلاش های گسترده فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز نتیجه ای نداشت و سه کشور اروپایی عملا از سیاست جدید آمریکا در خصوص ایران پیروی کردند.»

الشرق الاوسط نوشت:« از آنجا که برجام یک «معاهده» نبود، از نظر قانونی الزامی به پایبندی به آن احساس نمی شد به همین علت شاید بتوان گفت ترامپ با افشا کردن این کلاهبرداری و تلاش برای برگزاری دور جدیدی از مذاکرات برای حل مسائلی که موجب بحران در روابط ایران و جهان خارج در چهار دهه اخیر شده است، خدمتی بزرگ به همه کرد.» 

اين رسانه دولت صعودي در ادامه بدون اشاره به ترامپ به راهبرد آمريكايي ها براي مذاكره مجدد با ايران اشاره كرده و نوشته:«راه عاقلانه که برای همه طرف ها سودمند است، دفن کردن الاغ مرده و هموار کردن راه به روی ابتکارهای جدید بر مبنایی قانونی است. می توان از نشست آینده سران گروه هفت برای صدور گواهی فوت این الاغ استفاده و شورای امنیت را به در اختیار گرفتن مجدد پرونده ایران دعوت کرد. می توان مذاکرات جدیدی برای بررسی خواسته های همه طرف های ذیربط انجام داد و فهرست خواسته های ١٢ گانه مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا را به دستور کار این مذاکرات افزود.» 

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: