برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۷۹۸۰
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۰
القدس العربي در ادامه نوشت:« به تحریم های غرب علیه ایران و رجز خوانی های اسرائیلی ها و تهدیداتشان علیه تاسیسات هسته ای ایران و تبلیغات رسانه ای غربی علیه ایران توجه نکنید. آنچه در سیاست مهم است، شنیده ها نیست بلکه عملکردها است.»
گروه سياست خارجي هشت صبح: روزنامه القدس العربي چاپ انگلستان كه اخبار ايران را به طور ويژه رصد مي كند با اشاره به تنش هاي اخير ايران و آمريكا در منطقه از افزايش توان ايران در خليج‌فارس خبر داد و مدعي ائتلاف نانوشته ايران و آمريكا شد.

به گزارش هشت صبح، القدس العربي در شماره روز شنبه خود نوشت: «ایران در مقابل چشم غربی ها و آمریکایی ها به دستاوردهای زیادی در منطقه دست یافته است و با نگاهی به تحولات منطقه از ابتدای قرن ٢١ تاکنون می توان شاهد شکل گیری ائتلاف پشت پرده بین ایران و آمریکا بود. اکنون خاورمیانه جدید در مقابل چشمان ما در حال شکل گیری است که در آن ایران نقش رهبری را ایفا می کند در حالی که بسیاری از عرب ها و غیرعربها بدون آن که متوجه باشند، در حال از دست دادن جایگاه خود هستند.»

عنوان يادداشت اول القدس العربي اين بود: «ایران می ماند و نفوذش گسترش می یابد». اين رسانه چاپ انگلستان در ادامه نوشت: «ناگهان آمریکا از پافشاری بر بیرون راندن ایران از سوریه دست کشید. روز گذشته(جمعه) فرستاده ویژه آمریکا در امور سوریه گفت فقط دولت سوریه درباره باقی ماندن یا بیرون رفتن نیروهای ایرانی از سوریه تصمیم می گیرد. مضمون این سخن این است که آمریکا و اسرائیل برخلاف ادعایشان، خواهان بیرون راندن ایرانی ها از سوریه نیستند. هیچ گاه باور نکردیم که ایران برخلاف خواست آمریکا در سراسر منطقه جولان می دهد بلکه این کار قطعا با تشویق و استقبال آمریکا صورت می گیرد.»

القدس العربي در ادامه نوشت:« به تحریم های غرب علیه ایران و رجز خوانی های اسرائیلی ها و تهدیداتشان علیه تاسیسات هسته ای ایران و تبلیغات رسانه ای غربی علیه ایران توجه نکنید. آنچه در سیاست مهم است، شنیده ها نیست بلکه عملکردها است.»

القدس العربي: ايران و آمريكا ائتلاف كرده‌اند/ آمريكا خاورميانه را به ايران بخشيده است

اين رسانه چاپ انگلستان در ادامه نوشته:«ایران با موافقت غرب و به خصوص آمریکا به دستاوردهای بزرگی در منطقه به زیان سایر کشورهای منطقه دست یافته است. فریب رجز خوانی های رسانه ای و سیاسی آمریکا علیه ایران را نخورید. یک کارشناس آمریکایی برجسته در امور راهبردی، یک دهه پیش و در اوج تبلیغات رسانه ای آمریکا علیه ایران گفت «مهم ترین رویداد در آغاز قرن بیست و یکم، هم پیمانی آمریکا و ایران بود». نگاهی به تحولات در منطقه از ابتدای این قرن نشان می دهد این هم پیمانی در پشت پرده ی دشمنی ساختگی غرب با ایران وجود داشته است تا عرب ها و دیگر مسلمانان منطقه از جمله ترکیه را گمراه کنند. 

القدس العربي افزود:«این سخن درست نیست که غرب حامی مسلمانان سنی در خاورمیانه است و روسیه و چین و سایر اعضای بریکس از مسلمانان شیعه که ایران و متحدانش نماینده آنان هستند حمایت می کنند. ما شاهد نوعی توافق نظر قدرت های بزرگ شرق و غرب برای تقویت ایران و حمایت از آن در برابر دیگر قدرت های منطقه هستیم در حالی که یک کشور سنی مهم در منطقه یعنی ترکیه، عضو پیمان ناتو است. مثلا اگر به نفوذ ایران در عراق نگاه و آن را با نفوذ ترکیه و کشورهای عربی مقایسه کنید، خواهید دید ایران زیر پای خیلی ها را در این کشور بسیار مهم منطقه خالی کرده است به ویژه که عراق جایگاهی راهبردی در همسایگی ترکیه و کشورهای عربی دارد. حتی در افغانستان که آمریکا و کشورهای سنی عربی برای آزادسازی آن از اشغال اتحاد شوروی هم پیمان شدند، اکنون ایران نفوذ بیشتری دارد. در لبنان نیز نفوذ ایران از طریق حزب الله بسیار بیشتر از نفوذ کشورهای عربی و اسلامی دیگر است. ایران همچنین تاثیر قابل توجهی بر بحرین دارد و نفوذش در سوریه نیز بیشتر از نفوذ ترکیه و کشورهای عربی است.»

اين رسانه چاپ انگلستان در ادامه سرمقاله خود نوشت:« کسی که به ایران برای سیطره بر عراق کمک کرد، غیرممکن است اجازه دهد ایران در سوریه شکست بخورد. به عبارت دیگر، قدرت گرفتن ایران در عراق، صرفا نقطه آغازی برای گسترش بیشتر نفوذ آن در منطقه بود. ممکن است کسانی بگویند سوریه از قبل، عرصه ای راهبردی برای ایران بوده است. این درست است ولی اگر شرق و غرب خواستار تقویت نفوذ ایران در منطقه نبودند پس چرا چشم خود را به روی مداخله نظامی آشکار ایران به نفع نظام سوریه بستند؟ پیروزی ایران در سوریه، به چهره خاورمیانه رنگ و بوی ایرانی خواهد بخشید که خواست آمریکا و روسیه و اسرائیل است.»

القدس العربي در ادامه از سهم بزرگ ايران در خاورميانه جديد خبر داده و نوشت:« مهم ترین سند این سخن که ایران در خاورمیانه جدید بیشترین سهم را خواهد داشت این است که اکنون ائتلافی از شیعیان در منطقه شکل گرفته است که از نظر اندازه و قدرت، برابر با اکثریت سابق در سوریه و عراق و لبنان و حتی فراتر از آن است. هلال شیعی که پادشاه اردن چند سال قبل از آن سخن می گفت از نظر جمعیتی و عقیدتی به یک واقعیت تبدیل شده است. به عبارت دیگر شیعیان از نظر وزن و جایگاه تقریبا با سنی ها برابر شده اند با این تفاوت که سنی ها برخلاف شیعیان، با یکدیگر متحد و هم پیمان نیستند.»

القدس العربي افزود: «اکنون خاورمیانه جدید در مقابل چشمان ما در حال شکل گیری است که در آن ایران نقش رهبری را ایفا می کند در حالی که بسیاری از عرب ها و غیرعربها بدون آن که متوجه باشند، در حال از دست دادن جایگاه خود هستند. شاید امارات متوجه بازی شد و فهمید که آمریکا از این کشور در برابر ایران حمایت نخواهد کرد به همین علت نیروهایش را از یمن خارج کرد و برای جلب دوستی ایرانی ها، رو به سوی تهران نهاد و توافق هایی با ایرانی ها امضا کرد. آمریکا موجب شد امارات به آغوش ایران پناه ببرد و به زودی دیگر کشورهای عربی را هم به همین سمت سوق خواهد داد».
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: