برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۷۹۶۱
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۳
هفته گذشته، ایهود باراک، نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی بعد از شش سال دوباره در آستانه انتخابات ماه سپتامبر به دنیای سیاست بازگشت. اما ایهود تنها نیست. در ماه های اخیر تعدادی از ژنرال ها و وزرای (جنگ) سابق اسرائیل با یک هدف مشترک وارد سیاست شده اند: شکست دادن بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که در ماه های اخیر درگیر چندین پرونده فساد و سوء استفاده از قدرت بوده است.

نری زیبلر در فارین پالیسی نوشت: هفته گذشته، ایهود باراک، نخست وزیر سابق (رژیم صهیونیستی) بعد از شش سال دوباره در آستانه انتخابات ماه سپتامبر به دنیای سیاست بازگشت. اما ایهود تنها نیست. در ماه های اخیر تعدادی از ژنرال ها و وزرای (جنگ) سابق اسرائیل با یک هدف مشترک وارد سیاست شده اند: شکست دادن بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که در ماه های اخیر درگیر چندین پرونده فساد و سوء استفاده از قدرت بوده است.

به گزارش خبرداغ به نقل از «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: باراک در مراسم راه اندازی حزب سیاسی جدید خود گفت: «آینده جنبش صهیونیسم در خطر است». او بین سال های 1999 تا 2001 نخست وزیر اسرائیل بود. یاری گولان،  معاون سابق فرمانده کل ارتش اسرائیل نیز در این مراسم حضور داشت.

گفتنی است، نتانیاهو در ماه مه بعد از پیروزی در انتخابات موفق به تشکیل دولت جدید نشد. مخالفان قصد دارند که این بار او را در انتخابات آتی شکست دهند. اما آن ها کار دشواری پیش رو خواهند داشت. اگرچه در سال های اخیر تشکیلات امنیتی اسرائیل علیه نتانیاهو متحد شده بودند، اما او همچنان در انتخابات پیروز بوده است.

نتانیاهو تنها رهبر اسرائیلی است که برای پنج دوره مقام نخست وزیر را بر عهده داشته است. اگرچه او همیشه در ظاهر از ایده صلح حمایت کرده، اما در عمل مانع هر قدمی به سمت حل و فصل مناقشه بین اسرائیل و فلسطینی ها می شود. او حتی اخیرا از ایده ضمیمه کردن کرانه باختری به اسرائیل حمایت کرده است، اقدامی که می تواند امیدهای دو طرف برای رسیدن به یک راه حل دو کشوری را نابود کند. نتانیاهو به خوبی می داند که چگونه محبوبیت خود در بین بلوک راست گرای اسرائیل را حفظ کند و هوادارانش را وفادار نگه دارد.

اما تنها مقامات ارشد تشکیلات امنیتی اسرائیل با سیاست های نتانیاهو مخالفت نکرده اند. اخیرا 300 افسر بازنشسته نیروهای ارتش، پلیس، آژانس امنیتی شین بث و سازمان جاسوسی اسرائیل به جنبشی با نام «فرماندهان برای امنیت اسرائیل» ملحق شده اند. این نهضت در سال 2014 تاسیس شد و خواستار یک راه حل دوکشوری برای تامین امنیت بلند مدت اسرائیل است. در پلتفرم این جنبش آمده است: «بن بست کنونی امنیت، رفاه و هویت اسرائیل را به عنوان یک دموکراسی یهودی به خطر می اندازد».

اما، چرا این مقامات ارشد امنیتی نگرش یکسانی در مورد آینده اسرائیل دارند؟ در واقع، نگرانی های آن ها جنبه سیاسی ندارد. بیشتر این فرماندهان سابق در طیف سیاسی اسرائیل در سمت بلوک راست میانه قرار می گیرند.

در حال حاضر، علاوه بر ایهود باراک چندین فرمانده سابق ارتش اسرائیل نیز در بین رهبران نیروهای ضد نتانیاهو قرار دارند. سه نفر از آن ها رهبری ائتلاف میانه روی سفید و آبی علیه حزب لیکود نتانیاهو را بر عهده دارند: بنی گانتز، موشه یعلون و گابی اشکنازی. این ائتلاف در انتخابات آوریل امسال آرای برابری با حزب راست گرای لیکود به دست آورد. اما رهبران ائتلاف آبی و سفید با وجود چندین دهه تجربه نظامی نتوانستند نتانیاهو را کنار بزنند. دو روز قبل از برگزاری انتخابات سه فرمانده نظامی دیگر نیز به لیست رهبران این ائتلاف اضافه شدند.

این شش ژنرال بازنشسته تلاش کردند در روزهای پیش از انتخابات یک پیام مشترک را به مردم منتقل کنند. پیام این بود: اسرائیل تحت هدایت نتانیاهو در مسیر اشتباهی قرار گرفته است و آینده جنبش صهیونیسم در خطر قرار دارد.

مئیر داگان، فرمانده سابق موساد نیز چند روز قبل از شروع رأی گیری در حمایت از ائتلاف آبی و سفید در میدان رابین تل آویو سخنرانی کرد. داگان از نتانیاهو انتقاد کرد و گفت که او بدترین بحران تاریخ اسرائیل را به وجود آورده است. او هشدار داد که نتانیاهو صرفا به دنبال تضمین بقای سیاسی خود است و رویای صهیونیست ها را بر باد خواهد داد. اما نتانیاهو دوباره در انتخابات پیروز شد.

در واقع، بیشتر فرماندهان بازنشسته ارتش اسرائیل، رهبری و تدبیر نتانیاهو را زیر سوال برده اند. بیشتر روسای سابق موساد و شین بث نیز از مسیر و سیاست های دولت به ویژه در قبال مذاکره با فلسطینی ها انتقاد کرده اند. یووال دیسکین، رئیس سابق شین بث در سال 2015 هشدار داد که اسرائیل در حال حرکت به سمت یک وجود دو ملیتی است. تامیر پاردو، رئیس سابق موساد در سال 2016 هشدار داد که عناصر داخلی بزرگترین تهدید در مقابل امنیت اسرائیل هستند.

در سال های اخیر هر چه قدر دولت اسرائیل به سمت راست گراها متمایل تر شده است، سطح انتقادات نسبت به سیاست های کلی اسرائیل افزایش پیدا کرده اند. البته در دهه های گذشته بیشتر ژنرال های ارتش به سمت احزاب راست گرا متمایل بودند. اما در سال های اخیر نگرش آن ها تغییر کرده است. برای مثال آریل شارون، ژنرال و رئیس جمهور سابق اسرائیل از حزب لیکود خارج شد و حزب مستقلی برای خود تشکیل داد.

نتانیاهو تلاش کرد در کمپین انتخاباتی خود رهبران ائتلاف آبی و سفید را ضعیف کند و چپ گرا جلوه دهد. او هشدار داد که این ژنرال ها درک درستی از مسائل ندارند و در صورت پیروزی، آینده اسرائیل را به خطر می اندازند. نتانیاهو بدون شک در انتخابات آتی نیز همین اتهامات را علیه مخالفانش مطرح خواهد کرد.

اما در حال حاضر این اجماع در بین مقامات امنیتی وجود دارد که چند دستگی و اختلافات داخلی در اسرائیل در حال افزایش است.

اما برخی معتقدند که حزب جدید ایهود باراک می تواند باعث چند دسته شدن مخالفان نتانیاهو شود و تعداد کرسی های ائتلاف آبی و سفید در پارلمان را کاهش دهد. باراک این نگرانی را رد و ادعا کرد که حزبش می تواند درصد رای احزاب میانه رو در انتخابات سراسری را افزایش دهد. باراک با توجه به مهارت های سیاسی و سابقه طولانی خود می تواند بزرگ ترین خطر در مقابل پیروزی مجدد بنیامین نتانیاهو در انتخابات سپتامبر باشد.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: