برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۷۹۵۲
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۴
تحليلي از بلومبرگ
در حالی که این نفتکش در حال حاضر در داخل تنگه جبل الطارق لنگر -در نزدیکی آبهای سرزمینی تحت مالکیت انگلیس- انداخته است؛ سوالی که مطرح می شود این است که برای آزادسازی این نفتکش باید چه اقداماتی انجام داد. به گفته آنا بردشاو -یکی از شرکای شرکت حقوقی پیترز اند پیترز که متخصص در امور تحریم هاست- دو راه برای آزاد کردن این نفتکش وجود دارد.
گروه سياست خارجي هشت صبح: پایگاه اینترنتی بلومبرگ در گزارشی به موضوع نفتکش ایرانی توقیف شده در جبل الطارق پرداخت.

به گزارش هشت صبح، در این گزارش به قلم الکس لانگلی با عنوان " چه اتفاقی برای نفتکش ایرانی توقیف شده خواهد افتاد؟"، آمده است: زمانی که نیروی دریایی سلطنتی انگلیس به توقیف یک نفتکش در روز پنجشنبه در جنوب اسپانیا کمک کرد،  این موضوع سبب ایجاد یک جدال حقوقی شد که می تواند ماه ها به طول بینجامد.

گریس وان Grace 1 -نفتکش عظیمی که می تواند تا دو میلیون بشکه نفت خام را حمل کند- در بامداد روز چهارم ماه ژوئیه توقیف شد زیرا مقامات جبل الطارق اعلام کردند  شواهدی دارند که نشان می دهد این  نفتکش با انتقال نفت خام به سوی سوریه در حال نقض تحریم های اتحادیه اروپا بود. منشأ این محموله ایران بود که به توقیف این نفتکش اعتراض کرده است.

در حالی که این نفتکش در حال حاضر در داخل تنگه جبل الطارق لنگر -در نزدیکی آبهای سرزمینی تحت مالکیت انگلیس- انداخته است؛ سوالی که مطرح می شود این است که برای آزادسازی این  نفتکش باید چه اقداماتی انجام داد. به گفته آنا بردشاو -یکی از شرکای شرکت حقوقی پیترز اند پیترز که متخصص در امور تحریم هاست- دو راه برای آزاد کردن این نفتکش وجود دارد.

-گزینه یک: اذعان به ارتکاب اشتباه:

این گزینه محتمل به نظر نمی رسد. دولت جبل الطارق می تواند بگوید که مرتکب اشتباه شده است و این که فکر نمی کند این نفتکش در حقیقت تحریم های اتحادیه اروپا را نقض کرده است. با توجه به این که نیروهای ویژه از انگلیس برای توقیف این نفتکش اعزام شدند و متعاقبا توجه بین المللی به این موضوع، این  مسئله کمی غیر محتمل به نظر می رسد.

به گفته بردشاو، گرچه این گزینه می تواند شامل این موضوع شود که  این کشتی بندر را ترک کند و به راه خود ادامه دهد، اما تضمینی وجود ندارد که  آمریکا برای اطمینان یافتن از این موضوع تلاش نکند که در نتیجه تحریم های خودش بار دیگر آن را  توقیف کند. او گفت در واقع، از آنجایی که  این کشتی در حوزه قضایی آمریکا حرکت نمی کند، ممکن است برای انجام چنین کاری دچار مشکل شود.

از سوی دیگر، ایران می تواند با موفقیت از خودش در نظام قضایی جبل الطارق دفاع کند و این موضوع می تواند سبب دفع توقیف این نفتکش شود.

-گزینه دو: نزاع قانونی:

بردشاو گفت پیامدهای بیشتر می تواند شامل این موضوع شود که این کشتی یا محموله اش برای یک دوره طولانی مدت توقیف شوند. یک سری اتفاقاتی تقریبا رخ داده است  که می تواند سبب آزادسازی این نفتکش شود:

1) زمانی که این نفتکش توقیف شد, یک دادگاه می تواند مدت زمان توقیف آن را تمدید کند که این روند از 72 ساعت شروع می شود و اکنون تا 14 روز تمدید شده است.

2) پس از طی شدن این دوره، می توان بار دیگر آن را تا 90 روز دیگر تمدید کرد.

3)سپس دولت می تواند یا از نظر قانونی این نفتکش و محموله اش را مصادره کند  یا این که احتمالا آن را بفروشد که این اقدام می تواند سبب بازگشت این نفتکش به اقیانوس شود.

 همه این اتفاقات ممکن است رخ دهد و این در حالی است که مالکان و مدیران این نفتکش به اتهامات مرتبط با نقض تحریم هاباید پاسخ دهند. بار دیگر باید گفت این فرایندی پیچیده است و می تواند طولانی باشد به ویژه با توجه به این موضوع که به ندرت پیش می آید کسی به سبب نقض تحریم های اروپا محاکمه شود و همچنین نیز به ندرت پیش می آید که نفت یک نفتکش در میانه راهش توقیف شود.  فرایند طولانی و پیچیده دادگاه همچنین می تواند به معنای فروش یا آزادسازی این کشتی باشد.

همچنین باید به خاطر داشته باشیم که ایران به توقیف این کشتی اعتراض کرده است. بنابراین یک چشم انداز به مراتب گسترده در پیش خواهد بود. بردشاو گفت: "تحریم های اتحادیه اروپا در زمینه توقیف دارایی ها به ندرت اجرایی می شوند و سابقه زیادی در این باره موجود نیست. اما این پرونده به این زودی ها حل نمی شود."
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی