برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۷۹۳۲
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۷
شاید تمام این علل با هم مطرح باشند. به این ترتیب که اظهارات عبدالله بن زاید وزیر امور خارجه امارات در کنفرانس مطبوعاتی با همتای روسی خود در مسکو درباره رفتن به سمت پایان دادن به جنگ در یمن در طی یکسال و دعوت از روسیه برای ایفای نقش در جهت کاهش تنش با ایران نشان می دهد که این کشور به سمت صلح و نه جنگ می رود.
گروه سياست خارجي هشت صبح: آیا عملا تحولی در موضع امارات در قبال جنگ در یمن و مشارکت این کشور به عنوان عضو فعال و اصلی در ائتلاف تحت رهبری عربستان و در نتیجه در قبال ایران صورت گرفته است؟ چرا مشخصا اکنون این اتفاق رخ داده است؟ رابطه این مسئله با احساس سرخوردگی از عملکرد دولت کنونی آمریکا و تندروهای کاخ سفید چیست که تنها حرف می زنند، حداقل در قبال ایران اما هزینه آن میلیاردها دلار است. به این ترتیب که ترامپ از حمله به ایران پس از سرنگون کردن یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی عقب نشینی کرد و در پی این اقدام از سوی افراد بسیار نزدیک حکومت های امارات و عربستان ترسو توصیف شد.

چه بسا ابوظبی تسلیم معادله هواپیماهای بی سرنشین یمن و موشک های بالستیک شده است که به سمت عربستان شلیک می شود و خسارت های بسیاری را به اعتبار دفاعی این کشور وارد کرده و ضعف و فروپاشی این کشور را نشان داده است. این مسئله عقب گرد و چرخش کاملی به نفع حوثی های انصار الله و متحدان آنها و دولت صنعا پس از گذشت این همه سال از جنگ و دویست و پنجاه هزار حمله هوایی ائتلاف، به این کشور محسوب می شود.

چرا مارتین گریفیث مسکو را برای دور بعدی سفر خود انتخاب کرد؟

آنچه این فرضیه را تقویت می کند اطلاعات فاش شده از سوی خبرگزاری رویترز به نقل مقامات اماراتی درباره آغاز عقب نشینی امارات از عدن است. به این اطلاعات گزارش روزنامه رای الیوم را درباره نشست حاکم دبی محمد بن راشد آل مکتوم درباره ضرورت خروج از جنگ یمن و پرهیز از هدف قرار گرفتن فرودگاه های کشور و تاسیسات مهم دیگر را می افزایم پس از این که هواپیماهای بدون سرنشین یمن توانستند از این فرودگاه ها تصویر برداری کنند و این به معنای این است که امکان حمله به آن ها وجود دارد.

شاید تمام این علل با هم مطرح باشند. به این ترتیب که اظهارات عبدالله بن زاید وزیر امور خارجه امارات در کنفرانس مطبوعاتی با همتای روسی خود در مسکو درباره رفتن به سمت پایان دادن به جنگ در یمن در طی یکسال و دعوت از روسیه برای ایفای نقش در جهت کاهش تنش با ایران نشان می دهد که این کشور به سمت صلح و نه جنگ می رود.

تاکید دوباره عبدالله بن زاید بر این مسئله بود که ابوظبی شواهدی دال بر دست داشتن ایران در انفجارهای فجیره ندارد. در اصل این سخنان گامی در جهت نزدیک شدن به توافق با تهران به جای اتخاذ گام هایی در جهت تنش زایی است به ویژه باایفای نقش قابل انتظار از سوی روسیه برای رهبری عملیات مذاکرات سری یا علنی میان تهران و ابوظبی در درجه نخست و تهران و ریاض در درجه دوم.

سخن جدید در این زمینه اعلام سازمان ملل و دفتر مارتین گریفیث فرستاده این سازمان به یمن بود مبنی بر این که دور سفر بعدی وی به ترتیب شامل روسیه،امارات و سلطان نشین عمان خواهد بود. این نخستین دور سفر او است پس از این که رابطه او با دولت هادی خراب شد و هادی به او این اتهام را وارد کرد که به نفع دولت صنعا فعالیت می کند و این اتهامات از سوی سازمان ملل تکذیب شد. بنابراین، انتخاب این نقشه سفر ها چه معنایی دارد؟ بسیار نادر است که فرستاده سازمان ملل مارتین گریفیث به مسکو سفر کند و حامل پرونده بحران یمن باشد در حالی که دیدارهای او محدود به سفرا و فرستادگان روسیه طی دیدارهای مشورتی بوده است.

تفسیر احتمالی درخواست روسیه برای ورود به موضوع یمن است که با مانع مواجه شده به ویژه این که در چارچوب خوانش جدید امارات برای خروج از این جنگ قرار می گیرد، پس از این که انتظار برای راهبرد شکست خورده آمریکا به درازا کشید ،راهبردی که بر ادامه جنگ و امضای قراردادهای تسلیحاتی و تسلیم مبتنی بود.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی
پربیننده ها