برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۷۹۱۰
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۷
ایرنا- «لئون پانه تا» رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) گفت: «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا با بیان اینکه کمک یک دولت خارجی را خواهد پذیرفت، سوگند خود به عنوان رئیس جمهور رانقض کرده است.

روزنامه آمریکایی «واشنگتن تایمز» نوشت: پانه تا که به عنوان رئیس سیا و بعد وزیر دفاع آمریکا در دولت «باراک اوباما» رئیس جمهور پیشین آمریکا خدمت کرده است در یک مصاحبه تلویزیونی به ابراز تمایل ترامپ برای پذیرش کمک‌های روسیه و چین بدون ارائه گزارشی به پلیس فدرال آمریکا (سیا) واکنش نشان داد.

پانه تا در گفت گو با شبکه خبری سی ان ان گفت: رئیس جمهوری آمریکا قسم خورده از قانون اساسی آمریکا حفاظت و دفاع کند و از آن در مقابل همه دشمنان داخلی و خارجی دفاع کند. قانون می‌گوید هیچکس نباید از هیچ نوع منفعتی از دولت خارجی دریافت کند و هر کاندیدایی که منافعی را از یک کشور خارجی دریافت می‌کند قوانین کشور ما را نقض می‌کند. موضوع روشن است. این امر ناقض قانون است. به نظر من، درباره رئیس جمهور آمریکا که می‌گوید تمایل دارد اطلاعاتی را از یک دولت خارجی دریافت کند بدون اینکه به پلیس فدرال آمریکا گزارش دهد این نقض سوگندی است که رئیس جمهور یاد کرده است.

ترامپ روز چهارشنبه در یک مصاحبه گفت که از دریافت اطلاعاتی درباره مخالفان سیاسی خود از دولت‌های متخاصم خارجی استقبال می‌کند. این اظهارات ترامپ بعد از تلاش او برای فاصله گرفتن از تلاش‌های دولت روسیه برای دخالت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ که به پیروزی او در مقابل «هیلاری کلینتون» نامزد رقیب از حزب دموکرات منجر شد، انتقادهایی را برانگیخته است.

ترامپ در گفت وگو با شبکه ای بی سی نیوز گفت: آنها اطلاعاتی دارند که دخالت محسوب نمی‌شود و من فکر می‌کنم از این اطلاعات استقبال خواهم کرد. اگر فکر کنم که یک جای کار نقص دارد ممکن است به اف بی ای گزارش دهم.

از زمان مطرح شدن این اظهارات ترامپ، وی در معرض انتقادهای هم حزبی‌هایش از حزب جمهوری خواه و دموکرات‌ها قرار گرفته است و کمیسیون انتخابات فدرال بیانیه‌ای را علیه این اظهارات صادر کرده است.

«الن وینتراب» رئیس کمیسیون انتخابات فدرال آمریکا در این بیانیه گفت: اجازه بدهید کاملاً واضح به مردم آمریکا و هر فردی که برای دستیابی به یک پست دولتی تلاش می‌کند، این را بگویم که «همدستی و پذیرش هر اطلاعات ارزشمندی درباره انتخابات آمریکا از سوی یک تبعه خارجی برای هر فردی (در داخل) غیرقانونی محسوب می‌شود.

ترامپ بعد از این اظهارات اولیه خود در مصاحبه دیگری با فاکس نیوز، حرف خود را پس گرفت و گفت البته که باید چنین اطلاعاتی را به اف بی آی یا دادستان و هر مسئول دیگری گزارش داد.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: