برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۷۸۹۳
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۱
اصلاح طلبان و اصولگرايان واكنش متفاوتي به سفر قريب الوقوع شينزوآبه نخست وزير ژاپن به ايران داشته‌اند. اصلاح طلبان ذوق زده از سفر آبه به تهران آن را فرصتي براي احياي شعارهاي دولت در حوزه ديپلماسي و تعامل باجهان ارزيابي مي كنند و اصولگرايان، وادادگي ژاپني‌ها و وابستگي آنها به آمريكا درحوزه سياست خارجي را دليل بي اهميت بودن سفر آبه به تهران ارزيابي مي كنند.
هشت صبح: اصلاح طلبان و اصولگرايان واكنش متفاوتي به سفر قريب الوقوع شينزوآبه نخست وزير ژاپن به ايران داشته‌اند. اصلاح طلبان ذوق زده از سفر آبه به تهران آن را فرصتي براي احياي شعارهاي دولت در حوزه ديپلماسي و تعامل باجهان ارزيابي مي كنند و اصولگرايان، وادادگي ژاپني‌ها و وابستگي آنها به آمريكا درحوزه سياست خارجي را دليل بي اهميت بودن سفر آبه به تهران ارزيابي مي كنند. 

به گزارش هشت صبح، روزنامه اعتماد بحث نفتي را پيش كشيده و در تحليلي درباره حضور آبه در تهران نوشته: خطر از دست رفتن بازارهاي نفتي ايران تحت فشار تحريم‌ها جدي است. اگر مشتريان نفتي ايران پالايشگاه‌هاي‌شان را براي نفت‌هاي ديگر تنظيم كنند ديگر فروش نفت به آنها ساده نخواهد بود. حتي اگر تحريم‌ها برداشته شده باشند، بنابراين گذر زمان در اين شرايط براي صنعت نفت ايران بسيار مضر است. خاصه آنكه همسايگان‌مان، روزبه‌روز برداشت از ميادين نفت و گاز حوزه‌هاي مشترك را افزايش مي‌دهند. حتما اخبار قرارداد ٥٣ ميليارد دلاري عراق با شركت اكسون موبيل امريكا را خوانده‌ايد. چنانچه تلاش ژاپني‌ها به رفع تحريم‌هاي نفتي ايران منجر شود، آنها مي‌توانند به پروژه‌هاي نفتي جنوب ايران بازگردند. از هر دري كه با نخست‌وزير ژاپن مذاكره مي‌شود، بايد پنجره نفت را هم پيش روي او باز كرد. صريح و شفاف. زبان نفت بين‌المللي و همه فهم است. از «آبه» گرفته تا «ترامپ».

خبرگزاري اصولگراي تسنيم نيز درواكنش به اين سفر نوشته: « نتیجه سفر آبه به ایران هرچه که باشد مسلما شکست بزرگی برای وی به شمار نخواهد رفت. شینزو آبه حتی اگر به دستاورد قابل توجهی نرسد، وی به عنوان یک میانجی گر صلح شناخته خواهد شد. موفقیت در این سفر نیز می‌تواند امتیاز بزرگی برای او در آستانه انتخابات مجلس اولیا ژاپن در تابستان جاری به شمار رود و حتی او را تشویق به برگزاری انتخابات عمومی زودهنگام کند.»

پايگاه خبري اصولگراي هشت صبح نيز در تحليلي درباره اين سفر نوشته:« جدي گرفتن «شینزو آبه» در موضوع تنش موجود ميان ايران و آمريكا اشتباه راهبردي ايران مي‌تواند باشد. ژاپني ها در عرصه روابط بين‌الملل جايگاه شاخصي ندارند و كسي آنها را جدي نمي‌گيرد. حتي در موضوع تنش مستقيم خودشان با كره‌شمالي هم چشم بر حمايت‌هاي سياسي و نظامي آمريكايي دارند. حالا چگونه ممكن است بتوانند درباره رابطه ما با آمريكا اختياري داشته باشند و بر فرض اختيار ميانجي، حداقل ژاپني‌ها توان چانه زني يا ايجاد فضايي براش تنش‌زدايي را ندارند. حضور ژاپني‌ها در تنش موجود ميان ايران و آمريكا حتي مي‌تواند به واسطه بلندپروازي‌هاي سياست خارجي ژاپن پيچيده‌تر از وضعيت موجود هم بشود.»
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: