برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۷۸۸۷
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۰
در بخش فرهنگی و قسمتی که به فعالیت روزنامه و مؤسسه همشهری مربوط می‌شد، رئیس کمیسیون فرهنگی شورا(حق شناس)، اصلاً عملکرد خوبی نداشت و به جای اینکه حوزه مدیریت مستقل شرکتی را درباره همشهری به رسمیت بشناسد، بیشتر دنبال این بود تا افرادی که مدنظر خودش هست را در مؤسسه مستقر کند.
هشت صبح: مرتضي حاجي عضو شوراي سياستگذاري اصلاح طلبان و مدير عامل سابق همشهري گفت و گويي با خبرگزاري مهر انجام داده كه مهمترين بخش هاي آن به شرح زير است:

با تصویب قانون منع بکارگیری بازنشستگان، روزنامه همشهري خارج شدم. 

تلاش من در مؤسسه همشهری بر این بود که هیچ‌کس حذف نشود. در جمع همکاران هم اعلام کرده بودم که کسی را به دلیل مازاد بودن، از مجموعه خارج نمی‌کنم چرا که باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی انجام می‌شد که همه نیروها سرکار باشند.

در بخش فرهنگی و قسمتی که به فعالیت روزنامه و مؤسسه همشهری مربوط می‌شد، رئیس کمیسیون فرهنگی شورا(حق شناس)، اصلاً عملکرد خوبی نداشت و به جای اینکه حوزه مدیریت مستقل شرکتی را درباره همشهری به رسمیت بشناسد، بیشتر دنبال این بود تا افرادی که مدنظر خودش هست را در مؤسسه مستقر کند.

از چالش‌ها و اختلاف‌نظرهایی که با برخی از اعضای کمیسیون‌ها بخصوص با رئیس کمیسیون فرهنگی داشتم، این بود که من به اعمال قدرت یا درخواست برخی جابجایی‌ها تمکین نمی‌کردم، چون معتقدم هرگونه جابجایی، نیازمند دلیلی است و باید ثابت شود کسی که در حال حاضر کاری را انجام می‌دهد، ناتوان است و کسی که می‌خواهد به جای این فرد قرار بگیرد، از وی تواناتر است و کارها را بهتر پیش می‌برد.

یکی از اشکالاتی که به شهرداری وارد است، تعدد رسانه‌هایی است که اطلاع‌رسانی می‌کنند و خیلی مشخص نیست که مسئولیت نهایی با چه کسی است. 

من چندین‌بار از قسمت تحریریه برای انتشار اخبار شهرداری در روزنامه همشهری ایراد گرفتم.

قطعاً تشکیل پارلمان اصلاحات به انتخابات سال ۹۸ نخواهد رسید.

برای رسیدن به ساختار دائمی‌تر، به چیزی فراتر از شورای عالی سیاستگذاری نیاز است. لذا شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان می‌تواند امروز مشکلی را حل کند ولی با چنین ترکیبی برای همیشه توان حل مشکلات در جبهه اصلاحات را ندارد مگر آنکه اسم همان باشد ولی تغییرات ماهوی پیدا کند.

شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در وضع موجود، نمی‌تواند مطالبه‌گر حقوق مردم و برنامه‌هایی که به استناد آن از یک کاندیدا حمایت کرده، باشد. 

تشکیل پارلمان اصلاحات زمان‌بر است، چرا که باید بلوغ در تحزب ایجاد شود. البته در جریان اصولگرا هم چنین نیازی وجود دارد. همیشه نزدیک انتخابات، تشکیلاتی در جریان اصولگرا پدید می‌آید که افراد صاحب نفوذ روی آن اثر می‌گذارند. 

مصلحت کشور در این است که تندروها نتوانند دوباره به میدان برگردند به همین دلیل احتمال همکاری و ائتلاف اصلاح‌طلبان و اصولگرایان معتدل وجود دارد.

شايد با آقای باهنر بتوان بهتر کنار آمد تا آقای واعظی چرا که باهنر، مشکلات، ضرورت همکاری و نزدیکی مشترک را در جاهایی دقیق‌تر دیده است تا برخی افراد که فقط نگاه حزبی خودشان را دارند.

منظور این عبارت آقای خاتمی که «آیا فکر می‌کنید مردم باز هم با صحبت ما، به پای صندوق‌های رأی می‌آیند»، مربوط مشارکت عمومی مردم و انتقاد از بخش اجرایی کشور است.

نتیجه‌ای که در پایان کار از مجلس ششم حاصل شد، دولتی مانند دولت احمدی‌نژاد و طیف آن بود. اگر در این مجلس هم کسی انتظار داشته باشد که فراکسیون امید مانند مجلس ششم عمل کند، باید منتظر بماند که پشت سر آن، پیامدی مثل اتفاقات بعد از مجلس ششم رخ دهد. 

دولت با شعار «تدبیر و امید» بر سر کار آمد و در دوره اول عملکرد خوبی داشت و نسبتاً راضی‌کننده بود و مردم هم رضایت داشتند. البته آقای روحانی هیچ‌وقت نگفته است که من اصلاح‌طلبم و دولت هم چنین ادعایی نداشته که دولتِ اصلاح‌طلبان است.

مجموع عملکرد دولت، عملکرد اصلاح‌طلبان نیست بلکه اصلاح‌طلبان در بین کاندیدایی که مطرح بوده‌اند، یک کاندیدا را انتخاب کردند؛ یعنی آقای روحانی برگزیده و برآمده از بین آقایان رئیسی و قالیباف که احتمال رأی داشتند، بود. البته در حال‌حاضر کسی نمی‌تواند بگوید اگر این دو نفر برای ریاست جمهوری انتخاب می‌شدند، اوضاع کشور چطوری می‌شد. اما اگر در شرایطی قرار بگیریم که آقایان روحانی، رئیسی و قالیباف حضور داشته باشند، آن زمان انتخاب آقای روحانی منطقی بود.

در این دایره، مناسب‌ترین انتخاب صورت گرفته و اتفاقات دیگری که پس از انتخابات رخ داده، از حوزه اختیار رئیس‌جمهور هم خارج بود. اینکه ترامپ دیوانه‌بازی درمی‌آورد و حرکت غیرمعقول انجام می‌دهد و خیلی جاها از روی ترس و نه باور، او را همراهی می‌کنند، دیگر از اختیار رئیس‌جمهور خارج است. چنین وضعیتی سبب شد بعضی از تصمیماتی که دولت می‌خواست در حوزه‌های اقتصادی بگیرد، خنثی شود. مردم باید به این عوامل توجه داشته باشند که دولت در یک جاده آسفالت اتوبانی حرکت نمی‌کند بلکه در یک سنگلاخ پر دست‌انداز و پرپیچ و خم در حال حرکت است.

اینکه دولت نتوانسته به درستی رفتار ترامپ را مدیریت کند و سناریوی دو و سه در مقابل خود نداشته، نقد وجود دارد. 

نقش اصلاح‌طلبان در انتخاب آقای روحانی، حداکثری ولی حضورش در دولت و تصمیم‌گیری‌ها، حداقلی است.

خب در دولتی که حدود ۲۰ و چند نفر عضو دارد، چند نفر هم اصلاح طلب هستند. این مشکلی را حل نمی‌کند.

آقای حجاریان معمولاً نظرات خودش را مطرح می‌کند درحالی‌که این نظرات در جایی هماهنگ و بحث نشده است. 

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: