برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۷۸۸۵
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۳
جدیدترین آزمایش‌های موشکی کره شمالی نشان می‌دهد که این کشور یک موشک جدید را ساخته که به آسانی پنهان می‌شود، به سختی ساقط می‌شود و قابلیت هدف قرار دادن کره جنوبی را نیز دارد.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری بلومبرگ، آزمایش‌های انجام شده از سوی کره شمالی که روز پنجشنبه و شنبه گذشته صورت گرفت، پرتاب موشک‌های بالستیک کوتاه برد با سوخت جامد بود که شبیه به موشک‌های اسکندر روسیه است.

بر اساس گزارش مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل، به اصطلاح "پسر موشک اسکاد" کره شمالی یک سیستم نبرد به شدت انعطاف پذیر است که برای حمله به واحدهای نظامی طراحی شده و قابلیت حمل کلاهک‌های اتمی را دارد.

در حالی که توجه بین‌الملل بر تلاش‌های کیم جونگ اون، رهبری کره شمالی در به دست آوردن موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای با قابلیت حمله به آمریکا معطوف است، تسلیحات کوتاه برد این کشور یک تهدید جدی‌تر علیه کره جنوبی و ۲۸ هزار و ۵۰۰ نیروی آمریکایی مستقر در این کشور قلمداد می‌شود. این آزمایش‌های اخیر که آزمایشی به مراتب مهم‌تر از نوامبر ۲۰۱۷ در کره شمالی بوده، تردیدی جدید را بر تلاش‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به وجود آورده که به دنبال تضمین یک توافق خلع سلاح با پیونگ یانگ است.

کارشناسان تسلیحاتی که تصاویر ماهواره‌ای از سوی رسانه‌های کره شمالی را رصد و آنالیز می‌کنند، می‌گویند که این سیستم‌های جدید به نظر شبیه اسکندر روسیه هستند اگرچه هنوز داده‌های کافی برای تأیید این مساله وجود ندارد که اعلام کند چگونه عملکرد آنها با موشک‌های روسیه مشابهت دارد. نسخه کره شمالی این موشک‌ها در فوریه ۲۰۱۸ و در یک رژه نظامی رونمایی شد اما تا همین شنبه گذشته آزمایش نشده بود.

وزارت دفاع کره جنوبی اعلام کرده که یکی از موشک‌های پرتاب شده روز پنجشنبه ۴۲۰ کیلومتر پرواز کرده است. اگر این موشک در نزدیک مرز پرتاب شود و مسیری با سرعت مشابه موشک اسکندر را بپیماید، احتمالاً قادر خواهد بود شهرهای جنوبی چون بوسان را در کمتر از پنج دقیقه و سئول را در یک دقیقه بزند و نیروهای کره جنوبی و آمریکایی مدت زمان کمی برای رهگیری آن دارند.

"چئون سئونگ-وون"، یکی از محققان در مؤسسه Asan مربوط به مطالعات سیاست گذاری و دبیر سابق ریاست جمهوری کره جنوبی در امور استراتژی امنیتی از ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ می‌گوید: این موشک‌ها صد درصد برای حمله به کره جنوبی هستند. هرقدر که کوتاه برد باشند، برای کره جنوبی مرگبارتر هستند.

کیم کی-هو، سرهنگ سابق ارتش کره جنوبی و استاد مطالعات دفاعی در سئول می‌گوید: به نظر می‌رسد که این موشک به قدری پایین حرکت می‌کند که سیستم دفاع موشکی تاد آمریکا نمی‌تواند آن را رهگیری کند و آنقدر سریع است که سیستم‌های پاتریوت هم نمی‌توانند آن را هدف قرار دهند.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: