برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۷۸۷۵
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۱
 نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: میانگین هزینه دارویی دنیا 15 درصد از اعتبارات نظام سلامت است، در حالی که این میزان در ایران 2 برابر و در برخی مواقع بیشتر است.


دکتر سید مرتضی خاتمی در گفت و گو با ایرنا، راهکار این موضوع را صرفه جویی و کاهش مصرف خود سرانه دارو خواند و افزود: دارو کالای راهبردی و کلیدی بشمار می رود و بر این اساس نیز حساسیت ویژه ای دارد و لذا برنامه ریزان و سیاستگذاران باید به این حوزه توجه بیشتری داشته باشند. 

این نماینده مجلس با بیان اینکه متاسفانه منابع تخصیصی در این حوزه به درستی هزینه نمی شود، خاطرنشان کرد: با توجه به حساسیت موضوع باید داروهای اساسی که عمده آنها بیولوژیک بوده و با فناوری های نوین تولید می شوند را در کشور تولید کرد تا نیاز به خارج در این حوزه کاهش یابد. 

وی اظهار داشت: در حال حاضر به لحاظ تعدادی و حجم، 97 درصد داروهای مورد نیاز در داخل کشور تولید می شود اما برای سه درصد باقیمانده بیش از 2 برابر داروهای تولید داخل هزینه پرداخت می شود. 

نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: خوشبختانه مسئولان در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با درک حساسیت این مهم بطور روزانه کمبودهای این بخش را به دقت رصد می کنند. 

وی اظهار امیدواری کرد، مسئولان بانکی و ارزی کشور نیز با درک این حساسیت بتوانند به موقع و بصورت منظم ارز مورد نیاز برای تامین مواد اولیه دارویی را تامین کنند. 

خاتمی ادامه داد: بی توجهی به این امر موجب آسیب به صنعت دارویی کشور می شود و تا کنون با ساز و کارهای اتخاذ شده مشکل جدی در این حوزه وجود نداشته است. 

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: لازمه تحقق وضعیت مناسب این است که دست اندرکاران حوزه بانکی، وزارت صمت و متولیان حوزه تخصیص ارز به حوزه دارویی کشورمان بیش از گذشته توجه جدی داشته باشند. 
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی
پربیننده ها