برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۷۸۵۳
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۸
دبیر کل اتاق اصناف از افزایش تأمین و توزیع ۵ کالای اساسی برنج، شکر، روغن، گوشت قرمز و گوشت مرغ خبر داد و گفت: در تأمین هیچ کالایی با محدودیت مواجه نیستیم و در بازار و سطح خرده فروشی‌ها نظارت‌ها را تشدید کرده‌ایم تا به بهانه افزایش تقاضا در ماه رمضان، قیمت‌ها افزایش بی‌رویه نداشته باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، علی عوض‌پور در خصوص کمبود برخی کالاهای پرتقاضا در بازار و افزایش قیمت‌ها گفت: وقفه‌ای در تأمین و توزیع برخی کالاها در بازار داشتیم که این وقفه موجب افزایش قیمت در سطح خرده فروشی‌ها شد اما از 2 روز گذشته توزیع اقلام افزایش یافته و بزودی قیمت‌ها متعادل می‌شود. عوض‌پور با اشاره به افزایش قیمت شکر در بازار گفت: شکر بدون محدودیت در حال تأمین و توزیع است و هیچ کمبودی برای عرضه آن وجود ندارد.

توزیع گوشت با ارز نیمایی

دبیر کل اتاق اصناف از توزیع گوشت یخ‌زده با نرخ ارز نیمایی خبر داد و گفت: گوشت مرغ، روغن، شکر، برنج به‌عنوان کالاهای اساسی در طرح ضیافت قرار دارد و این کالاها با قیمت مصوب در تمام استان‌ها توزیع می‌شود. به گفته عوض‌پور اقلام طرح ضیافت در فروشگاه‌های زنجیره ای، فروشگاه‌های منتخب، بازارچه‌ها و میادین عرضه مستقیم کالا با قیمت‌های تعیین شده به دست مردم می‌رسد. عوض‌پور همچنین گفت: علاوه بر تأمین کالاهای ماه رمضان در طرح ضیافت بخشی از نیازهای واحدهای صنفی هم در حال تأمین است.

نرخ‌گذاری جدید علت کمبود ماکارونی

عوض‌پور همچنین با اشاره به افزایش قیمت خرما در روزهای اخیر گفت: خرما جزو کالاهای اساسی نیست و از نرخ‌گذاری خارج است اما با این حال تمهیداتی مانند عرضه مستقیم و جلوگیری از صادرات در نظر گرفته شده تا خرما با قیمت متعادل تری به دست مصرف‌کنندگان برسد.

با توجه به کاهش عرضه ماکارونی در برخی فروشگاه‌ها، دبیر کل اتاق اصناف علت آن را تقاضای انجمن تولید ماکارونی برای افزایش قیمت عنوان کرد و گفت: انتظار برای نرخ‌گذاری جدید علت کاهش عرضه ماکارونی است که این مشکل در چند روز آینده حل می‌شود و با افزایش عرضه اختلاف قیمتی آن در بازار نیز کاهش می‌یابد. همچنین سید داوود موسوی، معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه‌های توزیع اقتصادی سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از تعیین قیمت ماکارونی در روز دوشنبه خبر داد و گفت: قیمت ماکارونی به‌دلیل بررسی مجددی که اتحادیه مربوطه باید انجام دهد، به امروز موکول شده، هرچند افزایش قیمت حدود 70 درصدی که در برخی رسانه‌ها به آن اشاره شده تقریباً قطعی است.نرخ گندم مورد استفاده برای تولید ماکارونی که تا پارسال کیلویی 900 تومان بوده، از آغاز امسال به حدود یکهزار و 800 تومان افزایش یافته که با احتساب سایر هزینه‌ها به یکهزار و 900 تومان رسیده و همین موضوع بر افزایش قیمت این ماده غذایی تأثیرگذار شد.

توزیع ۹۰ هزار تن برنج، روغن و شکر در قالب طرح ضیافت

با افزایش قیمت ارز در چند روز گذشته به نظر می‌رسد در بازار با توزیع نکردن کالاها به هدف افزایش قیمت، تحرکاتی در حال انجام است. اما مسئولان تأمین و توزیع کالا تأکید می‌کنند که مشکلی در تأمین کالاها نیست و افزایش قیمت‌ها در برخی خرده فروشی‌ها به‌دلیل در دسترس نبودن اقلام نیست. در این خصوص حسن حنان، معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران از تأمین و توزیع ۳۰ هزار تن برنج هندی ۱۱۲۱، ۳۰ هزار تن روغن و۳۰ هزار تن شکر در آستانه ماه مبارک رمضان از طریق شبکه‌های توزیع و فروش خبر داد. به گفته حنان طبق روال هر ساله در آستانه ماه مبارک رمضان اقلام پرمصرف و کالاهای اساسی در قالب طرح ضیافت برای توزیع به استان‌ها اختصاص می‌یابد و امسال نیز ۳۰ هزار تن برنج وارداتی هندی ۱۱۲۱ تحت این عنوان با در نظر گرفتن جمعیت اختصاص یافته تا از طریق شبکه‌های تعیین شده و با قیمت‌های مشخص در اختیار مصرف‌کنندگان قرار گیرد.

حنان افزود: در قالب طرح ضیافت برای ماه مبارک رمضان، با کارخانجات هماهنگ شده تا ۳۰ هزار تن روغن نیز با نظارت سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان توزیع شود.۳۰ هزار تن شکر نیز با قیمت هر کیلوگرم ۳۰ هزار ریال تحویل از درب کارخانجات، با قیمت ۳۴ هزار ریال در فروشگاه‌های توزیع و تعاونی‌ها در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد.

معاون بازرگانی داخلی شرکت خاطرنشان کرد: شرکت بازرگانی دولتی ایران متولی تأمین و توزیع ۴ قلم کالای اساسی است و نظارت بر نحوه توزیع قیمت بر عهده سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان است که سازوکارهای لازم در این خصوص پیش‌بینی می‌شود و نظارت‌ها امسال پررنگ‌تر خواهد بود. در مجموع تلاش بر آن است تا کالاهایی که تأمین می‌شود به دست مصرف‌کنندگان برسد؛ اما برخی مواقع در آستانه مناسبت‌هایی از جمله ماه مبارک رمضان به‌دلیل تقاضای بیشتر به بازار شوک وارد می‌شود که موقت و گذرا است و اوضاع به حالت عادی برمی‌گردد.

  فروش فوق‌العاده ماه رمضان آغاز شد

قاسم نوده‌فراهانی، رئیس اتاق اصناف تهران نیز از آغاز فروش فوق‌العاده ماه مبارک رمضان خبر داد و اظهار کرد: تمام واحدهای صنفی مرتبط با عرضه اقلام ماه مبارک رمضان با کاهش سود قانونی فروش در طرح فروش فوق‌العاده شرکت می‌کنند.هر ساله با توجه به شرایط بازار و میزان عرضه و تقاضا نمایشگاه‌های ضیافت در یک ماهه مبارک رمضان برگزار می‌شد اما براساس تصمیم‌گیری‌هایی که از زمستان سال گذشته با توجه به شرایط اقتصادی بازار خرده‌فروشی اتخاذ شد تصمیم بر آن شد تا نمایشگاه‌های ضیافت جای خود را به فروش فوق‌العاده توسط واحدهای صنفی مرتبط با اقلام ماه مبارک رمضان بدهد.

به گفته نوده فراهانی طی برنامه‌ریزی‌های انجام شده از واحدهای صنفی عرضه‌کننده اقلام مورد نیاز در ماه مبارک رمضان خواسته شد تا با شرکت در فروش فوق‌العاده با ارائه تخفیف از محل کاهش سود قانونی فروش، خانواده‌ها را همراهی کنند.

رئیس اتاق اصناف تهران از آغاز این طرح از روز گذشته خبر داد و گفت: نظارت و بازرسی‌ها در ایام ماه مبارک رمضان تشدید شده و اتاق اصناف با گران‌فروشی برخورد قاطعی خواهد داشت.بحث گرانی کالا با گران‌فروشی متفاوت است و اگر فردی یا واحد صنفی با توجه به قیمت خرید درج شده در فاکتور و سود قانونی فروش، به گران‌فروشی بپردازد با آن برخورد خواهد شد.

 وی در رابطه با عرضه کالاهای اساسی که از سوی دولت تأمین و در اختیار اصناف قرار می‌گیرد، تأکید کرد: میزان تأمین کالاهای اساسی دولتی جوابگوی توزیع از سوی تمام واحدهای صنفی نیست و در صورت اختصاص این کالاها به اصناف، شیوه و زمان توزیع آنها اعلام خواهد شد.

زولبیا و بامیه ۲۰ هزار تومان

زولبیا و بامیه از کالاهای پرمتقاضی در ماه رمضان است که هرسال توسط اتاق اصناف نرخ‌گذاری می‌شود. به گفته علی بهره‌مند رئیس اتحادیه قنادان نرخ امسال هر کیلوگرم زولبیا و بامیه درجه یک با ۶ هزار تومان افزایش نسبت به سال گذشته، ۲۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. همچنین هر کیلوگرم زولبیا و بامیه درجه دو هم ۱۸ هزار تومان است.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: