برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۷۸۴۳
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۰
مگر ما دانشگاه درست کردیم که کسی که فارغ التحصیل دانشگاه می شود کارمند اداری شود، مگر هرکس مدرسه می رود و دیپلم می گیرد حتما باید کنکور دانشگاه بدهد.
حجت الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» صبح امروز شنبه در آیین نکوداشت یکصدمین سال تربیت معلم با تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان سخنراني كرد. مهمترين بخش سخنان رئيس جمهوري به شرح زير است: 

از ظهر نشستم با استانداران درباره سیل صحبت کنم تا 12 و نیم شب طول کشید، یعنی آخرین تلفن من به استانداران تا ساعت 12.5 طول کشید ما با چنین شرایطی در کشور روبرو شده بودیم. 

مگر ما دانشگاه درست کردیم که کسی که فارغ التحصیل دانشگاه می شود کارمند اداری شود، مگر هرکس مدرسه می رود و دیپلم می گیرد حتما باید کنکور دانشگاه بدهد. مگر در دنیا و جهان غرب و شرق این گونه است؟ مگر بچه هایی که مدرسه می روند همه دانشگاه می روند؟ در حالی که تعدادی دانشگاه می روند، ولی در جامعه ما فکر می کنند که همه باید به دانشگاه بروند لیسانس و فوق لیسانس و دکترا بگیرند. 

در دانشگاه ما ببنید چه خبر است. همینطور فقط می روند درس می خوانند و دکترا می گیرند.

ما هم حقوق خواندیم. دانشگاه رفتیم. همه چیز را خواندیم اما وقتی به کارآموزی رفتیم دیدیم هیچ چیز بلد نیستیم، نه می توانیم دادخواستی را تنظیم کنیم و نه می توانستیم بازپرسی کنیم و نه می توانیم قضاوت کنیم. فقط سرکلاس رفتیم و امتحان دادیم. 

مسیر آموزش ما نیاز به اصلاح دارد؛ هم در دانشگاه و هم در آموزش و پرورش. شما به مدل هایی که در دنیا وجود دارد، نگاه کنید؛ هم در شرق و هم غرب. بچه ها باید وارد بحث شوند، نقد کنند، مقاله نوشته، کنفرانس بدهند و تبیین کنند. درخصوص یک موضوع مسئله چند کتاب بخوانند.

من چندین بار با آقای بطحایی صحبت کردم و گفتم این بچه ها از دوران دبیرستان هم زبان عربی و هم زبان انگلیسی می خوانند ولی وقتی از دبیرستان بیرون آمدند، می توانند دو دقیقه عربی یا انگلیسی حرف بزنند؟ اگر یک عرب به ایران آمد و سوالی کرد، می تواند به این سوال پاسخ دهند؟ این چگونه تعلیم و تربیت است؟ این چگونه درس دادنی است؟ از اول بر گرامر تاکید می کنیم. مگر بچه ها فارسی یاد می گیرند از گرامر و دستور زبان یاد می گیرند؟ 

مگر مادر می خواهد به بچه ها زبان یاد بدهد، از گرامر شروع می کند؟ مگر می گوید این صفت، فعل، قید و... است. کسی از گرامر شروع نمی کند. تمام درس های ما از گرامر شروع می شود. زبان از حرف زدن شروع می شود. طرف باید یاد بگیرد خوب حرف بزند. وقتی یاد گرفت حرف بزند آن وقت گرامر را هم خوب یاد می گیرد. بعدش هم باید بتواند، بنویسید و بخواند. باید در مدارس تحول ایجاد کرده و اقدامی بکنیم.

14 میلیون امانت در اختیار شماست. شما یک جمعیت حدود 900 هزار نفری هستید با 14 میلیون امانت در سنین نوجوانی و جوانی. هر دانش آموزی که در کلاس خوب چیزی را بفهمد، بر خانواده هم بی تاثیر نیست. تحریم یعنی چه؟ چرا ما تحریم شدیم؟ دلیلش چیست؟ 

از ابتدا که دولت یازدهم آمد، سخن ما با مردم این بود که امکان دارد هم علم اتمی و فناوری هسته ای داشت و هم به دنیا این اطمینان را بدهیم که ما برای شما خطر نیستیم؛ تحت این عنوان که چرخ سانتریفیوژ می تواند بچرخد، چرخ اقتصاد کشور هم می تواند بچرخد. این شعار اصلی من در دولت یازدهم در دوران تبلیغات انتخاباتی بود. مردم رای دادند. من وارد این بحث که چرا رای دادند، نمی شوم. 

مذاکرات شروع شد. در 100 روز اول دولت یازدهم یک توافق اولیه ای را با دنیا انجام دادیم که به توافق ژنو معروف شد و بخش بزرگی از درامدهای بلوکه شده ما آزاد شد. یعنی از آن تاریخ هر ماه، 700 میلیون دلار از پول ما آزاد می شد. 

در آن تاریخ به دنبال این بودیم قیمت ارز را بالا ببریم ولی موفق نمی شدیم. ما می گفتیم قیمت ارز سه هزار تومان است ولی مردم می گفتند قیمت ارز 2800 تومان است. رئیس بانک مرکزی ما می خواست قیمت ارز را بالا برد ولی ناتوان بود. چرا؟ امیدی که مردم پیدا کرده بودند، دلاری که وارد کشور می شد، همه منابع ما در حال آزاد شدن بود. در مرحله بعد، به دنبال توافق دائم رفتیم. 

در سال 93 توافق دائم ما امکانپذیر بود، خاطرنشان کرد: دو، سه کشور تلاش کردند که این توافق عقب بیفتد و نشد؛ یکی اسرائیل و یکی عربستان. یادتان هست که هم اسرائیلی ها به وین رفتند و هم وزیر خارجه عربستان. با اینها مخصوصا آمریکایی صحبت کردند و نگذاشتند توافق بشود. آمریکایی ها بهانه ای را آوردند. شش، هفت ماه این مرحله عقب افتاد. بحث های بسیار پیچیده ای شد که با آنها به توافقی رسیدیم که اسمش توافق هسته ای شد. 

امروز دعواها و فحاشی‌های داخلی نباید خریدار داشته باشد. راهی جز مقاومت و اتحاد و امید به آینده نداریم. جنگ امروز آمریکا جنگ با امید است. به ما می گفتند این توافق تضمین ندارد، ما می گفتیم که این توافق را می بریم شورای امنیت سازمان ملل و قطعنامه را الزامی می کنیم.

در کشور خیلی ها به ما گفتند که شماها ساده هستید، 5 روز بعد از این توافق که رفت در شورای امنیت سازمان ملل با قطعنامه ای الزامی شد، یعنی همه دنیا آن را امضا کردند.

آنها استدلال می کنند که برجام سه نقص دارد؛ اول آنکه ساخت موشک آزاد است و ایران می تواند به موشک سازی خود ادامه دهد دوم آنکه بعد از چند ایران پس از چند از توافق بطور ازادانه برنامه هسته ای خود را ادامه می دهد و سوم آنکه راجع فعالیت منطقه ای ایران هیچ زده نشده است و ایران در تمام منطقه حضور دارد.

مخارج ارزی ما باید کاهش یابد هیچ راهی غیر از این نداریم؛ ما چهار سال است گندم نمی خریم و وارد نمی کنیم. پیش از ما در ابتدای دولت یازدهم ۶ میلیون تن گندم وارد می کردیم و بزرگترین وارد کننده گندم جهان بودیم.سال٩٣ نیاز به گندم را کاهش دادیم و از سال ٩۴ تا امروز خودکفا شدیم و روی پای خود ایستاده ایم امسال می توانستیم گندم را صادر کنیم.

ما در روز ١٢ میلیون لیتر گازوییل وارد می کردیم یعنی مخارج ارزی ؛ امروز گازوئیل وارد نمی کنیم بلکه آن را می فروشیم و صادر می کنیم ما ۶ میلیون تن بنزین وارد می کردیم، اما امروز واردکننده بنزین نیستیم و اگر مردم در بنزین صرفه جویی هم کنند آن را صادر هم می توانیم بکنیم؛ اینها صرفه جویی در ارز است و نیاز ما را به ارز کاهش می دهد.

سال گذشته حدود ۴٣ میلیارد دلار درآمد ارزی غیرنفتی و تقریبا به همین اندازه درآمد نفتی داشتیم.

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: