برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۷۸۴۱
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۵
 علی لاریجانی صبح امروز در چهاردهمین کنگره انجمن جغرافیایی ایران گفت: کار پسندیده‌ای است که شخصیت‌های این انجمن با تامل در مسائل، به آینده ایران کمک می‌کنند. انجمن‌های علمی ظرفیتی بزرگ برای کشور و نهادی محققانه مدنی است.

وی تاکید کرد: من با برخی از این انجمن‌ها جلسه داشته‌ام و در مرکز پژوهش‌های مجلس گفتم مرکز پژوهش‌ها دربش به روی انجمن‌های علمی باز باشد.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد:  در قانون برنامه زمینه‌ای برای همکاری با انجمن‌های علمی در نظر گرفته شده است اما خود انجمن‌های علمی اگر طراحی برای طراوت و همسو شدن با توسعه کشور دارند، اگر نیاز به قانون هم داشته باشند ما این کار را انجام می‌دهیم.

وی ادامه داد: ارتباط انجمن‌های علمی با بخش‌های مختلف کشور نباید دستوری باشد، بلکه باید به هم نیازمند باشند. در گذشته دفتر ارتباط با صنعت به وجود آمد اما زیاد جان نگرفت. راه‌های دیگری هم دنبال شد و در قانون بودجه درصدی را به تحقیقات کشور اختصاص دادند اما ارزیابی‌ها این را نشان می‌دهد که بخش عمده تحقیقات کشور به سمت نیاز کشور نرفت.

لاریجانی گفت: بخش‌های تولید کشور به انجمن‌های علمی نیاز دارند. دانشگاه‌ها باید زمینه این همکاری را فراهم کنند تا تولیدی‌ها به راحتی بتوانند نیازشان را از طریق دانشگاه برطرف کنند.

وی افزود: مرکز پژوهش‌های مجلس این آمادگی را دارد که از انجمن‌های علمی بهره ببرد و این انجمن‌ها در کمیسیون‌های تخصصی مجلس هم می‌توانند حضور داشته باشند. توصیه من هم این است که سازمان برنامه و بودجه از انجمن‌های علمی بهره ببرد.

این عضو شورای عالی سران سه قوه گفت: جغرافیا هم علمی پایه‌ای است. هیچ قانون برنامه‌ای نداشتیم که روی آمایش سرزمین تاکید نداشته باشد. بخش مهم آمایش سرزمینی مربوط به علم جغرافیا است. این هم از موضوعاتی است که آقای کامران به عنوان رئیس انجمن می‌تواند پیگیر باشد که سازمان برنامه در این زمینه چطور عمل می‌کند.

وی گفت: جغرافیا در دفاع و سیاست هم نقش دارد. در دبیرستان و دانشگاه باید به جذابیت درس جغرافیا توجه کرد. جغرافیا را می‌توان با آموزشی جذاب همراه کرد.

لاریجانی گفت: ما گیری در آموزش داریم که روش حفظی و تست‌زنی دارد، به خلاقیت دانش جویان لطمه می‌زند و متاسفم که برای ارشد و دکتری هم این روش تست زنی راه افتاده است. بنده چندی پیش مطلبی را به رهبری معظم نوشتم که شورای عالی انقلاب فرهنگی اگر می‌خواهد کاری کند این کار مهم است؛ هم در نحوه تبلیغات رادیو و تلویزیون و هم در کار شوراهای انقلاب فرهنگی . باید دید با این کاری که انجام می‌شود آیا این مسیری که ما طی می‌کنیم از درونش خلاقیت به وجود می‌آید یا حرفه تست‌زنی درست می‌شود؟
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: