برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۷۸۲۲
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۴
سیناپرس: در عصر تکنولوژی فضای مجازی و اینترنت به قدری با زندگی انسان ها عجین شده است که به نظر می رسد دیگر گذران زندگی بدون فضای مجازی امکانپذیر نیست.

پیرو این موضوع بر همه افراد ضروری است که بدانند و بتوانند امنیت خود را در این فضا تامین کرده و از سوی دیگر، دولت ها هم ملزم به تامین امنیت شهروندان خود هستند.

در هرحال، فضای مجازی از آغاز تا کنون توسعه زیادی پیدا کرده و از مرحله اطلاع رسانی و تبادل اطلاعات تا وبلاگ های شخصی و وب سایت ها و سرانجام شبکه های اجتماعی پیش رفته است. علاوه بر این، بخش اعظمی از این فضا در اختیار کشورهای بزرگ و پیشرفته است که طبیعتا مکاتب و تفکرات خاص خود را در قالب محتواهای گوناگون منتشر می کنند.

ضمن اینکه مهمترین معضل امنیتی که کاربران فضای مجازی را تهدید می کند، ویروس های رایانه ای، حمله هکرها به کامپیوترهای متصل به اینترنت و میلیون ها قربانی جرایم اینترنتی و... است.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی ایران با تاکید بر اینکه وضعیت کشور ما در حوزه فناوری اطلاعات و امنیت در فضای مجازی خوب نیست، گفته بود: بحث امنیت برای مدیریت این فضا بسیار مهم است و در این حوزه نگرانی هایی وجود دارد.

از این رو، به نظر می رسد با توجه به گسترش بیش از پیش این تکنولوژی و فرصت ها و تهدیدهایی که به همراه دارد، دولت ها به برقراری یک پیکربندی صحیح و برقراری امنیت، متناسب با چارچوب های اطلاعاتی خاص خود، در چنین فضایی به شدت احتیاج داشته باشند.

کشور ما نیز از این قافله عقب نمانده است به گونه ای که طبق آمار بیش از 60 درصد از ایرانی‌های بالای 6 سال به اینترنت دسترسی دارند، بنابراین بررسی وضعیت امنیت فضای مجازی در کشورمان ضروری به نظر می رسد.

بر ین اساس، چندی پیش نیز رئیس مرکز ملی فضای مجازی ایران با تاکید بر اینکه وضعیت کشور ما در حوزه فناوری اطلاعات و امنیت در فضای مجازی خوب نیست، گفته بود: بحث امنیت برای مدیریت این فضا بسیار مهم است و در این حوزه نگرانی هایی وجود دارد.

ضمن اینکه چندین سال است فراهم آوردن شرایط لازم برای دستیابی فضای مجازی کشور به بالاترین سطح از امنیت و سلامت برای آحاد مردم، نظام و کلیه نقش آفرینان در فضای مجازی، یکی از دغدغه های اصلی مقام معظم رهبری در حوزه فرهنگی بوده و است.

بر اساس این گزارش به تازگی وزیر ارتباطات از برگزاری جلسات مشترک وزارت ارتباطات و ناجا برای تامین امنیت فضای مجازی خبر داده است.

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: فرمایشات رهبر معظم انقلاب و نیز تذکرات خیرخواهانه مراجع بزرگوار، در خصوص توجه بیشتر به تهدیدات فضای مجازی، حتماً با اقدامات علمی و عملی مورد توجه جدی‌تر از قبل قرار خواهند گرفت. برای تأمین امنیت مردم در فضای مجازی از نیروی انتظامی حمایت خواهیم کرد.

‌به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، این موضوع به تازگی با جلسات مشترکی با نیروی انتظامی در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفته است.

گزارش: هانیه حقیقی
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: