برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۷۷۸۴
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۲
در 95 كیلومتری اصفهان، در شهر 12 هزار نفری دهق، جوانانی مشغول تحصیلند كه بیكاری برایشان تعریف نشده‌! سررشته این خبر جالب یكی از دانشگاه‌های كشورمان است؛ دانشگاه آزاد اسلامی واحد دهق كه هشت سال از عمر فعالیتش می‌گذرد و به عنوان واحد پایلوت طرح «دانشگاه در جوار صنعت» انتخاب شده ؛ طرحی كه قرار بوده از همان ابتدا دست دانشجوهای درحال تحصیل را در بازار كار بند كند و دورنمایش، یك تصویر رویایی از فارغ‌التحصیلانی باشد كه مدرك به دست و بیكار نیستند! رویایی كه حالا اینجا در یك شهر كوچك در استان اصفهان به حقیقت پیوسته‌؛ آنقدر كه رئیس دانشگاهش بگوید 90 درصد فارغ‌التحصیلان این دانشگاه در حال حاضر مشغول به كارند. به این آمار اگر جمعیت 80‌درصدی دانشجویان درحال تحصیل و در عین حال شاغلِ این دانشگاه را هم اضافه كنیم، به ركورد جالبی می‌رسیم كه این بار به اسم یك واحد دانشگاهی شهرستانی ثبت شده است. این ركورد جالب را ما از قول مجتبی ملااحمدی می‌نویسیم؛ رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مركز دهق كه به ما می‌گوید: «‌بیش از 90 دانشجویان این دانشگاه براساس نیازسنجی واحدهای صنعتی آموزش می‌بینند و درهمین راستا براساس اعلام نیاز واحدهای صنعتی هم مشغول به تحصیل می‌شوند.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مركز دهق از طرحی می‌گوید كه از همان روز اول دانشگاه، دانشجوها را پای كار می‌آورد؛ به این ترتیب 
بر اساس هدف‌گذاری‌هایی كه از قبل در این دانشگاه انجام شده، دقیقا در روز اول مراجعه هر دانشجو از یك طرف براساس استعداد و علاقه‌اش و از طرف دیگر براساس نیاز بازار كار، پذیرش صورت می‌گیرد؛ به این ترتیب یك همكاری و رابطه متقابل بین دانشگاه و واحدهای صنعتی به وجود می‌آید.
اتفاقی كه باعث شده آمار بیكاری در دهق كه حالا با فعالیت بیش از 400 واحد صنعتی كوچك و بزرگ به یك شهر صنعتی شهرت پیدا كرده، به پایین‌ترین سطح ممكن برسد. رئیس دانشگاه آزاد دهق از ادامه روند پذیرش دانشجو براساس همین هدف‌بندی در دانشگاهش خبر می‌دهد و می‌گوید: «در حال حاضر مشغول نیازسنجی از واحدها و مراكز صنعتی منطقه هستیم تا براساس آن در 
مهر 98 پذیرش دانشجو داشته باشیم.»
ملااحمدی می‌گوید: «دانشگاه آزاد اسلامی واحد دهق از سال 1390 آغاز به‌كار كرد و در حال حاضر در چهار رشته كامپیوتر، برق، آموزش ابتدایی و حسابداری در مقطع كاردانی و كارشناسی دانشجو می‌پذیرد.»
این دانشگاه به گفته ملااحمدی در فرآیند هشت سال گذشته‌اش، رویكرد مشخصی را با توجه به پتانسیل‌ها و مراكز و واحدهای صنعتی اطراف دانشگاه دنبال كرده تا دانشگاه را به صورت یك مركز علمی در كنار واحدهای صنعتی منطقه درآورد. رئیس این واحد دانشگاهی درباره چرایی این اتفاق توضیح می‌دهد: «ما در غرب استان اصفهان، یك شهرك بزرگ صنعتی با حدود 200 واحد صنعتی در شهر دهق داریم. در شهرك صنعتی دیگری در ورودی جاده دهق حدود 250 واحد مستقر هستند و 250 واحد دیگر هم در حال راه‌اندازی و آغاز به‌كارند.»
پیوند مبارك اقتصاد و دانشگاه
همجواری این تعداد واحد صنعتی در جوار یك واحد دانشگاهی، همان موضوعی است كه در روزهای پایانی فروردین نظر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی را هم به خودش جلب كرد و محمدمهدی طهرانچی بعد از بازدیدی كه از این واحد دانشگاهی داشت به رسانه‌ها گفت: «این قابلیت در مركز دهق وجود دارد كه بتوانیم فرضیه دانشگاه جوار صنعت را محقق كنیم، بنابراین این مركز دانشگاهی را مانند یك مركز آموزشی عمومی نمی‌بینیم، بلكه دانشگاه ویژه جوار صنعت است كه در كنار شهری قرار گرفته كه ۸۰ درصد صنعت آن مربوط به حوزه نساجی است و باید كاری كنیم كه این دانشگاه را به اقتصاد شهر وصل كنیم.» طهرانچی وعده داد كه در آینده‌ای نزدیك، این مركز دانشگاهی علاوه بر ارائه رشته‌های مورد نیاز صنعت نساجی، در دوره‌های كاردانی و كارشناسی و حتی رشته‌های مقاطع تحصیلات تكمیلی و دكترای تخصصی هم فعال‌تر شود و به این ترتیب این دانشگاه نقش مهمی را در ارتقای صنعت نساجی كشور ایفا كند؛ طهرانچی با اشاره به همین هدف گفت: باید رشته‌هایی كه صنعت نساجی به آن نیاز دارد، به‌صورت طراحی شغل‌محور ایجاد كنیم و رشته‌های مختلف مانند مدیریت مالی، حسابداری، شیمی، مهندسی صنایع و... با محوریت نساجی ارائه شود و مبنای فعالیت‌های آموزشی، نیاز صنایع باشد تا به دانشجویان تخصص‌های بدون كاربرد آموزش داده نشود.
دانشجوها چه می‌گویند؟
این‌كه كار را به درس و دانشگاه سنجاق كنیم، این‌كه هر دو با هم همزمان باشند، از نظر خیلی از دانشجوها اگر محال نباشد، اتفاقی است كه به سختی ممكن می‌شود. اما وقتی پای صحبت‌های چند نفر از دانشجوهای این دانشگاه می‌نشینیم به این نتیجه می‌رسیم كه در این واحد دانشگاهی، دانشجوها بیكاری را حسابی دور زده‌اند.
سعید كریمیان، یكی از دانشجوهای همین دانشگاه است؛ دانشجوی ترم چهار حسابداری و اهل خود شهرستان دهق. جوانی 20 ساله كه از كودكی به واسطه همجواری شهرش با كارخانه‌های نساجی، با صنعت نساجی آشنا بوده و بعد از انتخاب رشته حسابداری حالا در كارخانه‌ای مشغول به كار است كه ارتباطی تنگاتنگ با صنعت نساجی دارد. كریمیان به ما می‌گوید: «اكثر دانشجوهای ما با معرفی دانشگاه مشغول به كار می‌شوند من هم وقتی كه ترم دومم تمام شد، با معرفی دانشگاه به این واحد صنعتی معرفی شدم و از همان زمان در اینجا مشغول به كار شدم و با این‌كه حسابداری نساجی كار خیلی مشكلی است، اما خوشبختانه به خوبی از پس كار برآمده‌ام.»
این دانشجوی جوان در ادامه از هماهنگی مسؤولان دانشگاه و محل كارش به ما می‌گوید؛ اتفاقی كه باعث شده او هم سركلاس‌های درسش حاضر شود و هم كارش را داشته باشد، یك همكاری دوجانبه است كه در نهایت به چرخیدن چرخ صنعت در این منطقه از كشورمان كمك به‌سزایی می‌كند.
 حرف‌های این دانشجو را یكی دیگر از دانشجوهای دانشگاه آزاد واحد دهق هم تایید می‌كند. محمد كریمی هم كه دانشجوی مهندسی تكنولوژی برق و قدرت این دانشگاه است به ما می‌گوید: «من قبلا برقكاری بلد بودم و به همین خاطر تصمیم گرفتم در راستای مهارتی كه دارم درس هم بخوانم و مدرك مرتبط بگیرم تا شرایط كاری ام بهتر شود، الان هم به واسطه همین انتخاب در قطب صنعتی دهق مشغول به كارم هستم.»
این دانشجوی 22 ساله یكی از مهاجران شهر دهق است، جوانی اهل شهرستان حسین‌آباد در 15 كیلومتری دهق، جوانی كه می‌گوید: «قبلا من این كار را انجام می‌دادم اما با اصول كار آشنا نبودم، الان خوشبختانه این فرصت برایم اینجا شده كه همزمان درس‌های تئوری را با كارهای عملی در صنعت با هم یادبگیرم و فهمیدن دروس واقعا برایم راحت شده، البته این فرصت فقط برای من فراهم نشده و اینجا همه دانشجو‌ها شاغل هستند و خوشبختانه اساتید با ما راه می‌آیند و ساعت كلاس‌ها طوری است كه بتوانیم شاغل هم باشیم.»
زهرا كریمی یكی دیگر از دانشجوهای دانشگاه آزاد واحد دهق است كه به ما از اشتغال تمام هم ترمی‌هایش همزمان با تحصیل می‌گوید. به گفته این دانشجوی 23 ساله كه در حال حاضر مشغول به تحصیل در رشته كارشناسی آموزش ابتدایی است، رشته‌هایی در واحد دانشگاهی‌اش ارائه می‌شود كه متناسب با نیاز منطقه، بازار كار هم دارد. كریمی به ما می‌گوید: «من در حال حاضر دانشجوی ترم 4 هستم و ان‌شاءا... چهار ترم دیگر درسم تمام می‌شود‌. قبل از تحصیل خیلی دنبال كار بودم و علاقه زیادی هم به مربیگری داشتم، اما هرجایی می‌رفتم می‌گفتند باید مدرك تحصیلی مرتبط داشته باشی، به خاطر همین چون در دانشگاه ما رشته آموزشی ابتدایی ارائه می‌شد، با توجه به شغلی كه در كانون پرورش فكری شهرمان پیدا كردم، این رشته را انتخاب كردم و الان همزمان هم درس می‌خوانم و هم كار می‌كنم.»
او كه از شهر علویجه نجف‌آباد مهمان دانشگاه دهق و شهر دهق شده هم از اشتغال تمام همكلاسی‌هایش می‌گوید؛ اشتغالی كه حاصل همكاری دانشگاه با واحدهای صنعتی و آموزشی این شهر است. 
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: