برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۷۷۷۷
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۱
مشاركت مشروط همچنين يكي از راهبردهاي جناح تندرو اصلاح طلبان براي امتيازگيري و فشار بر نظام بوده است. مشاركت مشروط به معناي مشاركت فقط در صورت برآورده شدن خواسته ها است.
هشت صبح: «مشاركت مشروط» همواره يكي از گزينه هاي اصلاح طلبان براي شركت در انتخابات بوده است. 

مشاركت مشروط همچنين يكي از راهبردهاي جناح تندرو اصلاح طلبان براي امتيازگيري و فشار بر نظام بوده است. مشاركت مشروط به معناي مشاركت فقط در صورت برآورده شدن خواسته ها است. 

اصلاح طلبان از سال 1392 و با پيروزي حسن روحاني يكه تاز عرصه اجرايي كشور بوده اند و در سال 1396 هم با پيروزي در انتخابات شوراي شهر عملا قدرت سياسي و اقتصادي را در چنبره خود گرفته اند. 

«مشاركت مشروط» ايده مطرح شده از سوي سعيدحجاريان تئوريسين اين جريان است. وي صراحتا گفته اگر شروط اصلاح طلبان محقق نشود بايد عطاي انتخابات را به لقايش ببخشند. 

در همين ارتباط روزنامه ابتكار كه توسط وكيلي نماينده مجلس(اصولگراي سابق و اصلاح طلب فعلي) اداره مي شود در شماره روز شنبه خود نوشت: «جریان اصولگرایان تاکنون نتوانسته‌اند به یک ائتلاف درونی برسند و در کنار آن اصلاح‌طلبان با توجه به تجربه موفق خود در ائتلاف امسال از درون آن چندصدایی بیشتر شنیده می‌شود. عده‌ای صحبت از مشارکت مشروط در انتخابات می‌کنند، برخی با مخالفت با آن معتقدند باید نقشه راه تغییر کند. تعدادی هم ورود به انتخابات را در این شرایط زود تلقی می‌کنند و معتقدند هنوز زمان زیادی تا انتخابات وجود دارد و باید منتظر ماند تا شورای سیاستگذاری سیاست کلی انتخابات را تبیین کند.»

ابتكار افزود: «بحث انتخابات مشروط بر می‌گردد به یادداشت اخیر سعید حجاریان، تئوریسین اصلاح‌طلبان که در آن گفته بود اگر شروط اصلاح‌طلبان محقق نشود، عطای انتخابات را به لقایش می‌بخشیم. این یادداشت حجاریان اما با واکنش‌های مثبت و منفی روبه‌رو شد. برخی از چهره‌های اصلاح‌طلبان با این ایده او مخالفت کردند، برخی معتقدند که اصلاح‌طلبان در سرنوشت خوب و بد این کشور شریک هستند و به دلیل آنکه شرایط سخت است، مجاز نیستند که از مسئولیت ملی خود شانه خالی کنند. عده‌ای نیز بر این باورند که مشارکت مشروط نمی‌تواند استراتژی اصلاح‌طلبان باشد. چه اتفاقی افتاد که اصلاح‌طلبان به این نتیجه رسیدند که مشارکت مشروط داشته باشند؟ سرمایه اجتماعی چه واکنشی به این ایده نشان خواهد داد و اینکه آیا این رویکرد، استراتژی و یا نقشه راه به نفع ملت و جریان اصلاحات خواهد بود؟»

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی
پربیننده ها