برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۷۷۴۳
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۶
ما هیچ‌گاه مانعی برای گفت‌وگو با سعودی‌ها نداشتیم آنها بودند که مایل به گفت‌وگو نبوده‌اند، حتی من بعد از فوت ملک عبدالله برای مراسم خاکسپاری ایشان به عربستان رفتم، اما مقامات سعودی از فرصت حضور بنده استفاده نکردند.
هشت صبح: وزیر امورخارجه ایران در گفت‌وگو با یک رسانه عراقی تاکید کرد ۵ سال قبل پیام‌های متعددی برای مسوولان سعودی فرستادم که ما آمادگی داریم با هم همکاری کنیم، اما آنها پیام دادند که «منطقه ربطی به شما ندارد.» محمدجواد ظریف همچنین گفت که دلیل استعفای او هرگز آمدن رئیس‌جمهور سوریه به ایران نبوده است.

ظریف که با هدف تدارک سفر حسن روحانی به عراق وارد بغداد شده است، در گفت‌وگو با شبکه الفرات عراق در رابطه با پیشنهاد گفت‌وگوی منطقه‌ای با حضور ایران، عراق، ترکیه، عربستان و مصرکه پیش از این از سوی سیدعمار حکیم مطرح شده بود، گفت: «ما از همه پیشنهادها برای همکاری منطقه‌ای حمایت می‌کنیم. ما یک اصل داریم و آن این است که همکاری‌های منطقه‌ای باید فراگیر باشد و نباید علیه کسی باشد، همه کشورهای منطقه ما باید عضو این همکاری باشند منظورم کشورهای خلیج‌فارس و سایر کشورهای منطقه نزدیک ما مثل عراق، مصر، سوریه و اردن، اینها باید با هم همکاری کنند، بنابراین این پیشنهاد خوبی است برای اینکه این بحث را شروع کنیم. ما کارهای خوبی مشترکا با ترکیه داشتیم و با سایر کشورها همکاری‌های خوب منطقه‌ای داشتیم، شما مشاهده کردید که روند آستانه بین ایران و ترکیه و روسیه توانست تاثیرات خوبی در ترکیه داشته باشد، بنابراین ما از چنین پیشنهادی برای شکل‌گیری یک همکاری منطقه‌ای با حضور کشورهایی که نام بردید استقبال می‌کنیم، ولی به‌شرطی که این مقدمه‌ای باشد برای یک همکاری فراگیر با حضور همه کشورها.»


ظریف در ادامه درخصوص عربستان نیز اظهار کرد: «من همواره آمادگی گفت‌وگو با همسایگان را داشتم، متاسفانه همسایگان ما درعربستان سعودی علاقه‌ای به گفت‌وگو ندارند حالا شما به یک نمونه اشاره کردید نمونه‌های دیگری هم هست ممکن است دقیق نباشد. من آمادگی داشتم زمانی که به منطقه سفر کردم به عربستان هم سفر کنم و این در ابتدای دوران وزارت من بود، یعنی ۵ سال قبل، پیام‌های متعددی هم برای مسوولان سعودی فرستادم که ما آمادگی داریم با هم همکاری کنیم نه‌تنها در حوزه دوجانبه بلکه در حوزه منطقه‌ای، آنها پیام دادند که «منطقه ربطی به شما ندارد» و الان معلوم است که منطقه به ما ربطی دارد یا ندارد، 

بنابراین ما هیچ‌گاه مانعی برای گفت‌وگو با سعودی‌ها نداشتیم آنها بودند که مایل به گفت‌وگو نبوده‌اند، حتی من بعد از فوت ملک عبدالله برای مراسم خاکسپاری ایشان به عربستان رفتم، اما مقامات سعودی از فرصت حضور بنده استفاده نکردند چون ظاهرا سیاست آنها این نبود. هر وقت آنها آمادگی داشته باشند، ایران را آماده در میدان خواهند دید.» اشاره ظریف به سفرهای منطقه‌ای در بحبوحه مذاکرات برجام و پیشنهاد مجمع گفت‌وگوهای منطقه‌ای است که در سال ۹۲ و در جریان سفر به قطر و کویت مطرح شد. اما سخنان ظریف در شرایطی مطرح می شود که پیش‌تر بندر بن‌سلطان رئیس پیشین سازمان اطلاعات عربستان در گفت‌وگو با ایندیپندنت عربی گفت که مشکل رابطه ایران و عربستان منوط به این است که کسانی به مذاکره بیایند که از اختیارات کافی برخوردار باشند.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: