برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۷۵۵۹
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۵
آمریکا این روزها با جدیت تمام به دنبال کاهش صادرات نفت ایران است و اسن مساله می تواند قیمت ها را افزایش دهد، مساله ای که بدون شک به ضرر خریداران نفت مانند اروپا، هند و چین خواهد بود. بر این اساس اروپایی ها به دنبال ساز و کاری هستند که صادرات نفت ایران به کاهش شدیدی مواجه نشود که در راستای آن گفته می شود اروپایی ها تضمین کرده اند تا یک میلون بشکه خرید نفت ایران را تضمین کنند.
هشت صبح: آمریکا این روزها با جدیت تمام به دنبال کاهش صادرات نفت ایران است و اسن مساله می تواند قیمت ها را افزایش دهد، مساله ای که بدون شک به ضرر خریداران نفت مانند اروپا، هند و چین خواهد بود. بر این اساس اروپایی ها به دنبال ساز و کاری هستند که صادرات نفت ایران به کاهش شدیدی مواجه نشود که در راستای آن گفته می شود اروپایی ها تضمین کرده اند تا یک میلون بشکه خرید نفت ایران را تضمین کنند.

سید جلال ساداتیان در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار عصر اقتصاد گفت: گروه 4+1 شامل کشور های روسیه، بریتانیا، آلمان، فرانسه و چین و نماینده اتحادیه اروپا چندی پیش لیست صد پالایشگاه را در اختیار ایران قرار داد که این پالایشگاه ها در زمان تحریم تا حدود یک میلیون بشکه نفت ایران را خریداری خواهند کرد. این پالایشگاه ها اکثرا اروپایی هستند و تعهد می کنند که روزانه یک میلیون بشکه نفت از ایران خریداری کنند.

وی در ادامه گفت: بر این اساس می توان دریافت که صادرات نفت ایران ممکن است با کاهش رو به رو شود، اما به صفر نخواهد رسید و این در حالی است که با افزایش قیمت ها، کاهش صادرات نیز در درآمد های نفتی کشور تاثیر چندانی نداشته است.

این کارشناس حوزه نفت همچنین در خصوص کاهش صادرات نفت ایران و آمار های موجود، گفت: با وجود کاهش صادرات، افزایش درآمد ها به دلیل بیشتر شدن قیمت نفت، باعث شده است، کاهش درآمد چندانی نداشته باشیم.

ساداتیان ادامه داد: از آنجایی که بودجه روی نفت 55 دلاری بسته شده است، به نظر می رسد این کاهش صادرات مشکلی را برای درآمد های نفتی ایران ایجاد نخواهد کرد.

وی در ادامه گفت: به نظر می رسد که اگر فشار ها توسط آمریکا افزایش پیدا کند، قیمت نفت بیشتر خواهد شد و در این میان کشور هایی مانند هند و اروپایی ها متضرر خواهند شد. بنا بر این اقداماتی را به انجام خواهند رساند که روند افزایشی قیمت متوقف شود.

این کارشناس حوزه نفت افزود: این در حالی است که پیش بینی های موجود از زمستان پیش رو و همچنین ناتوانی عربستان در افزایش تولید، نشان می دهد که روند افزایشی قیمت نفت ادامه دار خواهد بود، بر این اساس زیان چندانی برای ایران به وجود نخواهد آمد.

ساداتیان همچنین در خصوص شیوه های انتقال پول نفت نیز گفت: جنبه رسمی این قضیه تعهد اروپایی ها برای نقل و انتقال پول ایران است و علاوه بر این راه هایی ابداعی هم برای جا به جایی پول وجود دارد.

وی همچنین به ظرفیت های داخلی نیز برای افزایش درآمد های نفتی اشاره کرد و گفت: پالایشگاه های کوچک و کارگاه هایی که در داخل داریم، می توانند با بلندینگ و تولید بنزین و گازوئیل، نیاز های کشور های همسایه را تا حدودی برطرف کنند که این مساله بدون شک افزایش درآمد را برای صنعت نفت کشور به همراه خواهد داشت.

این در حالی است که بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی، صادرات نفت ایران در ماه سپتامبر به ۱.۶۳ میلیون بشکه در روز رسید که این رقم ۸۰۰ هزار بشکه در روز را نشان می دهد.

آژانس بین المللی انرژی در گزارش ماهانه خود اعلام کرد که ظرفیت تولید مازاد نفت جهان 2 درصد کمتر از تقاضای جهانی است و احتمال کاهش بیشتر آن وجود دارد. تا مدتی تحت این فشار خواهیم بود. قیمت ها احتمالا بالاتر می رود و ما نگران تأثیرات منفی احتمالی آن بر اقتصاد جهان هستیم.

به گزارش آژانس بین المللی انرژی عرضه نفت ایران در ماه سپتامبر به کمترین مقدار در دو و نیم سال گذشته رسید چون مشتریان نفت ایران وارداتشان را به خاطر تحریم های جدید آمریکا متوقف کردند.

تولید نفت ایران به 3.45 میلیون بشکه در روز کاهش یافته که یک کاهش ماهانه 180 هزار بشکه ای را در روز نشان می دهد. صادرات نفت ایران در ماه سپتامبربه 1.63 میلیون بشکه در روز رسید که 800 هزار بشکه کاهش داشته است.

بر اساس نوشته تسنیم، آژانس بین المللی انرژی به مشتریان عمده نفت در مورد سیاست انرژی هشدار داد و اعلام کرد: این کاهش تولید با اجرایی شدن تحریم های آمریکا و تحویل محموله های نهایی در این ماه ، بیشتر هم خواهد شد.

آژانس بین المللی انرژی با پیش بینی اینکه تقاضای جهانی نفت با افزایش 0.11 میلیون بشکه ای در روز برای امسال و سال آینده به 1.28 و 1.36 میلیون بشکه در روز خواهد رسید ، اعلام کرد دور نمای مصرف نفت بی ثبات است.

در همین راستا گفته می شود، با وجود افت صادرات نفت ایران در ماه سپتامبر، به دلیل رشد قیمت جهانی نفت درآمد نفتی ایران در این ماه نسبت به ماه قبل از آن تغییر معناداری نداشته است.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام (اوپک) در آخرین گزارش خود بر اساس آمار منابع ثانویه اعلام کرد تولید نفت ایران در سپتامبر 2018 با 150 هزار بشکه در روز کاهش نسبت به ماه قبل از آن مواجه شده و به 3.447 میلیون بشکه در روز رسیده است.

تولید نفت ایران در ماه اوت 3.597 میلیون بشکه در روز اعلام شده بود که بر این اساس تولید نفت ایران در ماه سپتامبر نسبت به ماه اوت 4 درصد افت داشته است.

با وجود افت 4درصدی تولید نفت ایران در ماه سپتامبر درآمد نفتی ایران در این ماه افزایش داشته است که علت آن رشد قیمت نفت بوده است. قیمت نفت در این ماه 6.8 درصد افزایش داشته است.

در ماه اوت متوسط  قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران 70.46 دلار بوده که این رقم در ماه سپتامبر به 75.28 دلار در هر بشکه رسیده است، بر این اساس هر بشکه نفت ایران در ماه سپتامبر 4.82 دلار گران تر نسبت به ماه قبل فروخته شده است که این مسئله افت تولید نفت ایران را جبران کرده و حتی باعث افزایش درآمد نفتی ایران شده است.

چنانچه مصرف روزانه نفت در کشور را 1.8 میلیون بشکه در روز در نظر بگیریم صادرات نفت ایران در ماه اوت 1.797 میلیون بشکه در روز و این رقم در ماه سپتامبر 1.647 میلیون بشکه در روز بوده است، بر این اساس با توجه به قیمت نفت در این دو ماه میزان درآمد روزانه نفتی ایران در ماه اوت 126 میلیون دلار و در ماه سپتامبر 124 میلیون دلار بوده است که با وجود افت 150 هزار بشکه ای تولید نفت ایران تغییر معناداری در درآمد نفتی ایران طی ماه سپتامبر رخ نداده است.

هرچند سیاست تحریم نفتی ایران از سوی آمریکا باعث کاهش نسبی صادرات نفت این کشور می شود اما به دلیل ناتوانی کشورهای دیگر در پرکردن جای خالی نفت ایران قیمت جهانی نفت افزایش می یابد و این مسئله می تواند تاحدودی زیان ایران را جبران کند و اثر تحریم ها را کاهش دهد.

بر این اساس می توان دریافت که تحریم های نفتی تا کنون کاهش درآمد چندانی را برای ایران به همراه نداشته است و با وجود کمتر شدن صادرات نفت، همچنان درآمد های نفتی در سطح مطلوبی قرار دارد.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: