برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۷۴۵۸
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۹
عقیق:محمد حسین رجبی دوانی کارشناس و پژوهشگر تاریخ اسلام در گفتگویی؛ با موضوع معرفی یاران و اصحاب سیدالشهدا (ع) درباره یکی از شخصیت های تاثیرگذار کربلا «اَبوثُمامه صائدی» گفت: ابوثمامه صائدی از اصحاب امیرالمومنین و از دلاوران و جنگ آوران کوفه بود.هنگامی که مسلم بن عقیل از طرف امام به کوفه آمد، اَبوثُمامه صائدی از نخستین کسانی بود که در خدمت مسلم قرار گرفت و با او بیعت کرد.

اَبوثُمامه صائدی به سبب تجربه در فنون جنگی از سوی مسلم، مسئول تدارکات و خرید سلاح برای قیام و به دست گرفتن امور کوفه شد.

ابوثمامه هنگام قیام مسلم بن عقیل فرمانده یکی از بخش‌های چهارگانه سپاه او بود و بعد از شکست قیام مسلم توانست خود را به کربلا برساند و در محضر امام حاضر شد. ابوثمامه هنگامی که در کربلا عمر بن سعد لعنت الله علیه فرد جسور و پلیدی به نام کثیر بن عبدالله را برای مذاکره نزد امام حسین (ع) فرستاد، چون می دانست این فرد بسیار خطرناک است قصد داشت او را خلع سلاح کند تا هنگام رسیدن آن ملعون به امام خطری ایشان را تهدید نکند. اما کثیر این اجازه را به او نمی‌داد ولی ابوثمامه شرط کرد که باید  دست من بر روی قبضه شمشیر تو باشد چون من به تو اعتماد ندارم.آن ملعون که قصد جان امام را داشت وقتی با برخورد محکم ابوثمامه مواجه شد از کار خود دست کشید.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: