برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۷۳۸۰
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۷
از سوی دیگر شکل گیری چنین کمیته ای که اکثریت اعضاء آن خارج از بدنه بانک مرکزی و حداقل سه عضو آن دارای تابعیت دوگانه یا اقامت در خارج از کشور می باشند، با چه هدفی شکل گرفته است؟ این در حالی است که کارشناسان قدیمی بانک مرکزی معتقدند که شکل گیری چنین حلقه ای باعث خروج مدیران باتجربه از حوزه تصمیم سازی است.
هشت صبح: روزهای گذشته خبری بر روی سایت ها و کانال های خبری مبنی بر حضور کارشناسان اقتصادی با حضور شخص رئیس کل بانک مرکزی و چند نفر از دانشگاه های برتر دنیا و صندوق بین المللی پول، منتشر شد. پیگیری ها از جزئیات خبر نشان دهنده شکل گیری کمیته ای متشکل از آقایان شاهمرادی از صندوق بین المللی پول، مدنی زاده از موسسه عالی پژوهش و مدیریت برنامه ریزی(نیاوران)، جبل عاملی ،کارشناس اداره سازمانها و معاملات بین المللی بانک مرکزی، بوستانی کارشناس اداره بررسی و سیاستهای اقتصادی بانک مرکزی و قنبری مدیر اداره تامین اعتبارات ارزی بانک مرکزی است. 

گویا وظیفه این کمیته، نگارش و تدوین بسته های سیاسی بانک مرکزی در حوزه های ارزی، اعتباری و اقتصادی است، که با دستور رئیس کل ارائه اطلاعات و آمارهای درخواستی اعضاء باید در اختیار نامبردگان قرار گیرد. نکته قابل تامل اینجاست، با نگاهی به این ترکیب نشان می دهد که وجه مشترک اعضاء این کمیته، پیوستگی به موسسه آموزش و مدیریت ( حلقه نیاوران ) می باشد، و دو نفر از اعضاء این کمیته ( جبل عاملی و قنبری ) از افراد موثر و مشاوران اصلی عراقچی معاون ارزی سابق بانک مرکزی بوده اند و سیاست های ارزی یکسال گذشته محصول همین تفکر است. حال سوال اینجاست که اگر سیاست های قبلی صحیح بود که کار به اینجا نمی کشید و تغییر در بانک مرکزی اتفاق نمی افتاد. این تغییر قاعدتا به منظور تغییر در سیاست ها و رویکردها برای مدیریت بازار ارز بوده است. چگونه ممکن است مشاوران قدیم، تحول جدیدی را در بانك مرکزی رقم بزنند؟!

به نظر می رسد، بانک مرکزی دوباره آزموده را می آزماید !

از سوی دیگر شکل گیری چنین کمیته ای که اکثریت اعضاء آن خارج از بدنه بانک مرکزی می باشند، با چه هدفی شکل گرفته است؟ این در حالی است که کارشناسان قدیمی بانک مرکزی معتقدند که شکل گیری چنین حلقه ای باعث خروج مدیران باتجربه از حوزه تصمیم سازی است.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: