برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۷۳۱۹
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۸
توضیح وزیر علوم درباره یک سند:
وزیر علوم در توضیح سند 2030 گفت: این سند یک بیانیه در حوزه توسعه آموزش کیفی همه‌جانبه و همه‌جا است و تاکنون هیچ وزیری آن را امضا نکرده است.
به گزارش ایسنا، دکتر محمد فرهادی در حاشیه مراسم رونمایی از سامانه جامع دانشجویی در جمع خبرنگاران توضیحی درخصوص اعتراض شورای عالی انقلاب فرهنگی به سند 2030 اظهار کرد: 2030 سند نیست بلکه یک بیانیه است که براساس این سند آموزش برای همه در مرحله دوم قرار دارد و یونسکو از سال 2000 تا 2015 آن را مطرح کرده بود و عنوان سال‌های 2015 تا 2030 را آموزش کیفی همگانی برای همه و در همه‌جا نام نهاده بود.

وی در ادامه تصریح کرد: البته نامگذاری فوق این طور نیست که صرفاً آموزش سوادی باشد در واقع 2030 در قالب بیانیه به وزرای آموزش و پرورش اعلام و کار آن شروع شد. یک سال پیش نیز در کره‌جنوبی در این زمینه بحث کردند و وزیر آموزش و پرورش در خصوص آن گفته بود که در قالب اسناد خودمان انجام خواهیم داد.

وزیر علوم همچنین تاکید کرد: در مجمع عمومی یونسکو که چند ماه پیش برگزار شد قرار شد 2030 به همه کشورها ابلاغ شود و کشورها برنامه‌های عملی خود را ارائه دهند. البته هیچ وزیری آن را امضا نکرده و این یک معاهده نیست بلکه تفاهمی است که کشورها در صورت تمایل و براساس توان خود از آن استفاده خواهد کرد.

به گفته وی، به طور کلی 2030 برای کشورها تعهدآور نیست اما دولت براساس توان خود دبیرخانه‌ای را در این زمینه در وزارت آموزش و پرورش مستقر کرد. من قسم می‌خورم که آن را امضا نکردم و مغایرت‌های آن را نیز نمی‌دانم.

دکتر فرهادی درخصوص برکناری دکتر تهرانچی رئیس دانشگاه شهید بهشتی نیز گفت: حکم مدیریت چهار ساله رئیس دانشگاه شهید بهشتی تمام شده بود و طبق آیین‌نامه جامع مدیریت دانشگاه‌ها باید یا دوره مدیریت او را تمدید می‌کردیم و یا فرد جدیدی را معرفی می‌نمودیم بنابراین مساله تهرانچی برکناری نبوده است.

وزیر علوم در پایان به استعفای کارن ابری‌نیا مدیرکل موسسه غیرانتفاعی و غیردولتی این وزارتخانه نیز گفت: استعفای او هیچ ارتباطی به دانشگاه آزاد ندارد در واقع ابری‌نیا یک شخصیت علمی و برجسته ایرانی است که به دلایل شخصی و انجام پژوهش‌های علمی استعفا داده است.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: