برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۷۳۱۶
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۲۲:۱۳
علاوه بر سه ایالت آمریکا که علیه دستور اجرایی ممنوعیت مهاجرت به آمریکا اقدام قانونی به عمل آورده اند، ایالت های ماساچوست، نیویورک، ویرجینیا و ایالت واشنگتن نیز از طریق دادگاه این فرمان جنجالی را به چالش کشیده اند.
باشگاه خبرنگاران: ایالت های ماساچوست، نیویورک، ویرجینیا و ایالت واشنگتن نیز به جمع سایر ایالت های آمریکا پیوستند تا از طریق دادگاه فرمان جنجالی ترامپ را به چالش بکشند.
 
به گزارش رویترز ؛ علاوه بر سه ایالت آمریکا که علیه دستور اجرایی ممنوعیت مهاجرت به آمریکا اقدام قانونی به عمل آورده اند، ایالت های ماساچوست، نیویورک، ویرجینیا و ایالت واشنگتن نیز از طریق دادگاه این فرمان جنجالی را به چالش کشیده اند.

این ایالت ها با استناد به مفاد قانون اساسی آمریکا اعلام کرده اند که ترامپ آزادی های مذهبی مطرح در قانون اساسی را زیر پا گذاشته است.

ایالت سانفرانسیسکو نخستین ایالتی بود که به این اقدام قانونی دست زد و اظهار داشت: این دستور موجب قطع بودجه ای خواهد شد که دولت مرکزی به شهرهای مختلف آمریکا پرداخت می‌کرد تا هزینه برنامه های حمایت از پناهجویانی که مدارک کافی در اختیار ندارند را فراهم کنند.

مدیران ارشد ایالت سانفرانسیسکو در متن شکایت نامه خود به دادگاه اظهار داشته اند که پناهجویان تحت پوشش ایالتی، کمک شایانی به پلیس محلی در تهیه گزارش در مورد جرایم اجتماعی انجام می دهند.

این اقدام های قانونی توسط مقام های ارشد ایالات مختلف آمریکا به موازات تظاهرات گسترده در شهر های بزرگ صورت می گیرد که نسبت به دستور اجرایی رییس جمهور اعتراض می کنند و آنرا تبعیض آمیز و خلاف قانون اساسی آمریکا می دانند.

مورا هیلی، دادستان کل ایالت ماساچوست، می گوید: دستور اجرایی رییس جمهور در تعارض با متمم اول قانون اساسی آمریکا بوده که برتری یک مذهب به دیگری را منع کرده است.

او گفت که دستور رئیس جمهور برای اعمال ممنوعیت 90 روزه ورود اتباع ایرانی، عراقی، لیبیایی، سومالیایی، سودانی، سوری و یمنی و توقف 120 روزه پذیرش پناهجویان سوری به آمریکا بر خلاف مفاد متمم اول قانون اساسی آمریکاست.

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی