برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۷۲۹۸
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۴
هر سال با فرا رسیدن فصل سرما مجموعه شهرداری با برپایی ایستگاه‌های برف‌روبی، تامین نیروهای انسانی و ماشین‌آلات به استقبال روزهای برفی و یخبندان می‌رود.
همشهری: شهرام فیروزی مدیر روابط عمومی سازمان پسماند، آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده‌اید که وظیفه ما شهروندان در روزهای برفی و یخبندان فصل سرما در قبال شهرمان چیست؟ یا تا چه میزان می‌توان از ماموران شهرداری برای برف‌روبی معابر، کوچه‌های فرعی، درب منازل یا مغازه‌ها انتظار داشت؟ هر سال با فرا رسیدن فصل سرما مجموعه شهرداری با برپایی ایستگاه‌های برف‌روبی، تامین نیروهای انسانی و ماشین‌آلات به استقبال روزهای برفی و یخبندان می‌رود.

سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران نیز می‌کوشد تا با استقرار سطل‌های مخصوص نگهداری کیسه‌های شن و نمک در نقاط مختلف شهر و جاده‌ها هم‌چنین آماده‌باش پاکبانان برای خدمت‌رسانی، با مدیریت بحران برف، از لغزندگی خیابان‌ها و کندی تردد جلوگیری کرده و با یخ‌زدایی معابر، خدمات هرچه بهتری را در زمستان به شهروندان ارائه دهد. اما در این میان نقش شهروندان در همکاری با ماموران شهرداری برای بازگشایی جاده‌ها و پیشگیری از وقوع حوادث ناشی از لغزنده بودن معابر بسیار چشمگیر است چرا که ایمنی، نظافت و نظم پایتخت در گرو مشارکت مردم می‌باشد.

رفع موانع برفی از معابر فرعی یخ‌زده یا برف‌روبی محوطه مقابل منازل، مغازه‌ها یا پارکینگ، نوعی از عمل کردن به وظیفه‏ی شهروندی است که هر عضو این اجتماع بر متعهد بودن، بدان ملزم است. هریک از ما ‌می‌توانیم با استفاده از کیسه‌های شن و نمک موجود در خیابان‌ها و کنار بزرگراه‌ها محدوده جلوی ورودی‌ ساختمان، کوچه و خیابان خود را شن‌پاشی کرده و از یخ‌زدگی زمین، لیز خوردن خودروها و عابران پیاده جلوگیری کنیم. یک شهروند مسوول با خودداری از پارک کردن خودرو در امتداد خیابان‌ها به هنگام بارش برف و کمک در بازگشایی مسیر کوچه‌ها و معابر فرعی، با اکیپ‌های برف‌روبی شهرداری، همکاری و برای پیشرفت هرچه بیشتر شهر و کمک به هم‌نوعان خود تلاش می‌کند. هم‌چنین باید به خاطر داشت؛ با افزایش حجم کار پاکبانان در روزهای برفی زمستان، همه ما مسوولیم تا با کاهش تولید زباله و خودداری از رها کردن آن‌ها در سطح شهر، از آب‌گرفتگی معابر به دنبال ذوب یخ‌ها، پیشگیری کرده و قدر این انسان‌های سخت‌کوش و مهربان را بیشتر بدانیم. گاهی مشاهده می‌شود که شهروندان، برف بام و پیش روی خانه یا مغازه‏هایشان را بی‌توجه به این‌که کوچه، به تازگی توسط کارکنان زحمت‌کش شهرداری پاک شده است؛ به کوچه‌ها سرازیر می‌کنند. به طوری که دوباره تلی از برف در معابر انباشته شده و کار این افراد چند برابر می‌شود. این گونه برخوردها با اصول شهروندی مغایرت دارد و علاوه بر ایجاد چهره‌ای زشت از شهرمان، ما را نیز از فرهنگ اصیل و انسان‌دوستانه خود دور می‌کند.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: