برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۷۲۵۸
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۷
از کربلا تا مشهد؛
قرار عاشقی میلیون‌ها زائر بهانه شکل‌گیری پیاده‌روی زائران از طریق الحسین تا طریق الرضا است، کربلایی‌های اربعین امروز در حرم امام مهربانی‌ حضور دارند.
هشت صبح: حرم لبریز از «صدا و سکوت» است. صدا برای آن‌هایی که دنبال جایی برای خلوت کردن می‌گردند و سکوت برای آن‌هایی که گوشه‌ای پیداکرده‌اند تا زیارت‌نامه بخوانند.


روبروی ضریح که می‌ایستی تازه حرفت می‌آید! از آدم‌هایی که شانه‌به‌شانه هم روبروی ضریح ایستاده‌اند و لب‌هایشان تکان می‌خورد می‌شود این را فهمید؛ هرکسی برای پیدا کردن جای پایی چشم‌هایش تمنا می‌کند.
دست‌ها برای رسیدن به ضریح پل می‌شوند، همه می‌خواهند پرواز کنند تا دستشان برسد و دخیل ببندند، شاید کمی آرام شوند. دست های سرگردان گِرد ضریح حالِ دل‌های بی‌تابمان است، دست‌هایی که می‌رسد و نمی‌رسد ولی از اشتیاقشان کم نمی‌شود.


این حالِ زائران حرم است، از حرم حسینی تا حرم رضوی؛ حکایت عشق و اشتیاق زائرانی است که ابتدای دهه آخر صفر حسینی(ع) بودند و حالا در صحن و سرای حضرت رضا(ع) سیر می‌کنند.


نشانه ارادت


پیاده‌روی اربعین حسینی و پیاده‌روی دهه آخر صفر به مقصد حرم رضوی هرکدام نشانه است، نشانه عمق ارادت مردمی که از جای‌جای ایران در مسیر محبت اهل‌بیت قرارگرفته‌اند، شیعه و سنی ندارد؛ اینجا محور یکی و محبت زائران تام و تمام است.


راهپیمایی اربعین و دهه آخر صفر از موکب‌های مردمی که در مسیر حرم شکل‌گرفته تا سختی‌های مسیر رسیدن به هم شباهت دارند، سختی‌هایی که نه پای ارادت زائران را لنگ می‌کند و نه از اشتیاق آن‌ها برای حرکت در این مسیر می‌کاهد.

اما همه ماجرای پیاده‌روی‌های مذهبی این نیست؛ حکایت اهالی کاروان زائران از خراسان شروع می‌شود تا قم و اصفهان در مرکز ایران، لرستان در غرب میهن اسلامی؛ از مازندران و گلستان گرفته تا دیگر استان‌های جنوبی ایران، مسیرها فرق می‌کند اما مقصد همه یکی است، «مشهد الرضا»!


کربلایی و مشهدی شدن این روزهای مردم ایران حکایت غریبی است، باید راه بیفتی و با پای دل به قافله زائران پیاده بپیوندی، فرقی نمی‌کند اهل کجایی چراکه همه اهالی این قافله نَسَبشان نه به مبدأ که به مقصدشان برمی‌گردد.


ظرفیت آیین‌های پیاده‌روی مذهبی


عضو مجلس خبرگان رهبری یکی از مهم‌ترین برکات زیارت و آیین‌های پیاده‌روی اربعین و دهه آخر صفر را ظرفیت‌سازی برای انسان سالک الی الله دانسته و بابیان اینکه عده‌ای در فرازوفرودهای زندگی از مقام بندگی خارج می‌شوند، می‌گوید: اگر آدمی در درون خویش ظرفیت ایجاد کرد، هیچ‌گاه در برابر ناملایمات روزگار از صراط مستقیم و مسیر بندگی حضرت حق خارج نخواهد شد
.راهپیمایی دهه آخر صفر هرسال پرشورتر می‌شود به‌طوری‌که امسال زائرانی از ۱۹استان کشور پای پیاده راهی مشهد شدند و البته این روزها مشهد میزبان حضور میلیون زائرانی از جای‌جای ایران است.


سخنگوی جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده امام رضا(ع)، با اشاره به حضور کاروان‌های پیاده از نقاط مختلف کشور اعم از یزد، مازندران، گلستان، فارس، خراسان جنوبی، قم، اصفهان و کرمان در مسیر مشهدالرضا، یادآور می‌شود:
زائران پیاده از ۱۹ استان کشور در مسیرهای زمینی منتهی به مشهد راهی زیارت حرم شمس الشموس شده‌اند.


رضایی می‌گوید: در این میان برای نخستین بار از چهار استان آذربایجان شرقی، بوشهر، لرستان و زنجان نیز زائران پیاده مسیر را به‌صورت زمینی تا مشهد طی کرده‌اند.


وی ادامه می‌دهد:
بیشترین زائران پیاده از جاده‌های سرخس - مشهد، گناباد، تربت‌حیدریه و مهنه، فریمان - مشهد، کلات - مشهد، شیروان - بجنورد و بجنورد، شاهرود پیاده راهی مشهد شدند.


به گفته متولیان طی سال‌های اخیر
تعداد ۴۵۰ کاروان زائر پیاده شناسایی و سازمان‌دهی شده‌اند و آمار کاروان‌های پیاده که در راهپیمایی دهه آخر صفر شرکت می‌کنند سال‌به‌سال افزایش می‌یابد.


اما در میان زائرانی که راهی مشهد الرضا شده‌اند به‌مانند زائران اربعین اهل سنت هم دیده می‌شوند به‌طوری‌که از بسیاری از استان‌های دارای جمعیت سنی نشین مانند خراسان جنوبی و گلستان برادران اهل سنت نیز به خیل عظیم زائران رضوی پیوسته‌اند.


علاوه بر زائران سنی، علمای اهل تسنن نیز در میان کاروان‌های زائران رضوی حضور دارند به‌طوری‌که
مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی گفته است: ۶۰ نفر از علمای اهل سنت استان به مشهد مقدس اعزام‌شده‌اند.


همچنین گردهمایی هزار و ۲۰۰ زائر پیاده‌ اهل سنت استان‌های کردستان، گلستان، خراسان جنوبی، شمالی و رضوی نیز در رواق «شیخ حر عاملی» حرم مطهر رضوی برگزار شد.


پذیرایی از زائران رضوی


اما به‌مانند راهپیمایی اربعین، در پیاده‌روی دهه آخر صفر نیز ظرفیت‌های خودجوش مردمی پای‌کار آمده تا موکب‌های خدمات‌رسانی به زائران شکل بگیرد.


تحت پوشش قرار دادن ۶۰۰ کیلومتر از جاده‌های منتهی به مشهد مقدس در شش محور اصلی، آماده‌سازی ایستگاه‌های صلواتی و پذیرایی بین‌راهی با امکانات بهداشتی درمانی، آماده‌سازی اماکن اقامتی و پذیرایی برای  اسکان زائران، پذیرش، اسکان، تغذیه و ارائه‌ خدمات به هزاران زائر پیاده و ...تنها بخشی از اقداماتی است که با استفاده از ظرفیت مردمی انجام‌شده است به‌طوری‌که بیش از هشت هزار نفر نیرو در قالب نیروهای خدمتگزار افتخاری به جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده امام رضا(ع) پیوسته‌اند.


نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی با اشاره به حرکت عظیم زائران پیاده حرم مطهر رضوی، می‌گوید: امروز شاهدیم که دلدادگان ائمه اطهار(ع) با پای پیاده به کربلا رفتند و اکنون با پای پیاده در هوای سرد به مشهد می‌آیند.


آیت‌الله علم الهدی تأکید می‌کند که مسئولان باید امکانات لازم را برای زائران پیاده امام رضا(ع) فراهم کنند.


برخی تمهیدات اندیشیده شده و برنامه‌ها برای زائران رضوی

تولیت آستان قدس رضوی

به‌منظور رفاه حال زائران، در مسیرهای منتهی به مشهد ۲۱ میقات الرضا توسط آستان قدس رضوی احداث شد

قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی

به دلیل اهمیت مسائل و پیوست‌های فرهنگی، امسال قرارگاه فرهنگی در حرم مطهر رضوی با محوریت آستان قدس راه‌اندازی شده است

معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه

در چارچوب اجرای طرح استقبال از زائران پیاده حرم مطهر رضوی با عنوان «قدم‌های آسمانی تا امام مهربانی» ۱۱۴ پایگاه این سازمان در بقاع متبرکه و حسینیه‌های پنج استان کشور به زائران خدمت می‌کنند

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر

ارائه خدمات امدادی و درمانی به زائران پیاده حرم امام رضا(ع)

۱۰۹ پایگاه امدادی، ۶۱ دستگاه آمبولانس، ۲ بالگرد امدادی، یک دستگاه اتوبوس آمبولانس و بیش از یک هزار نیروی عملیاتی در این طرح به کار گرفته‌شده است

معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی

مراسم باشکوه عزاداری روزهای پایانی ماه صفر که با قرائت ادعیه، زیارت، مرثیه‌خوانی و عزاداری همراه است، با عنوان «نجوای عارفانه» در ایام پایانی ماه صفر با حضور عموم زائران در حرم مطهر رضوی در حال برگزاری است و تا پایان ماه صفر نیز ادامه دارد

شهردار مشهد

اجرای ، طرح «گستراندن سفره اطعام ۱۰۰ هزارنفری» برای پذیرایی از زائران

در مسیرهای ورودی مشهد هفت ایستگاه خدمت‌رسانی آماده ارائه خدمت به زائران هستند و نیز یک ایستگاه در میدان شهدا مشهد برای خدمت‌رسانی در نظر گرفته‌شده که این ایستگاه‌ها از امکاناتی مانند سرویس بهداشتی و حمام برخوردار هستند

رییس ستاد اقامه نماز خراسان رضوی

نماز ظهر رحلت پیامبر اکرم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) همزمان با حرم مطهر رضوی در برخی از خیابان‌های مشهد برگزار می‌شود

رئیس اداره پاسخگویی به سؤالات دینی آستان قدس رضوی

در آستانه دهه پایانی صفر پایگاه آداب زیارت حرم رضوی میزبان زائران و مجاوران حضرت امام رضا (ع) است

معاون فرهنگی و تبلیغی حوزه علمیه خراسان رضوی

هزار و ۵۰۰ مبلغ و مبلغه در ایستگاه‌ها و محل اسکان زائران پیاده حرم مطهر رضوی مستقرشده‌اند

فرمانده انتظامی خراسان رضوی

حدود ۷۰۰ پلیس‌ افتخاری در ایام پایانی ماه صفر به نیروی انتظامی کمک می‌کنند و علاوه بر این، ۱۷ هزار نیروی دیگر نیز آماده خدمت‌رسانی شده‌اند

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خراسان رضوی

در این استان تعداد ۳۳ راهدارخانه فعالیت می‌کنند و از این تعداد، ۱۳راهدارخانه در ورودی مشهد آماده ارائه خدمت به زائران پیاده هستند

مدیر امور گردشگری و زائران شهرداری

تاکنون بیش از هزار و ۵۰۰ خودرو از اتحادیه آژانس‌های تاکسی‌تلفنی اعلام آمادگی کرده تا زائران را به‌صورت صلواتی به شهرهای خود انتقال دهند


وضعیت ترافیکی و آب و هوایی مشهد


و اما با توجه به ورود زائران رضوی به مشهد الرضا سرهنگ محمدعلی احسان‌بخش جانشین رئیس پلیس‌راه خراسان رضوی در مورد وضعیت ترافیکی محورهای مواصلاتی می گوید: در محور قدیم ملک‌آباد به مشهد، حجم بسیار زیاد تردد زائران پیاده را شاهد بوده و همچنین در محور شمال با تردد پراکنده زائران پیاده مواجه هستیم و نیز در محور فریمان به مشهد تردد کاروانی و پراکنده زائران را در طول مسیر داریم.


وی ادامه می دهد: با توجه به اختصاص یافتن محور قدیم ملک‌آباد به مشهد برای تردد زائران پیاده، این محور از ساعت شش صبح تا شش شب، دارای ممنوعیت تردد وسایل نقلیه بوده و این ممنوعیت تا روز چهارشنبه هفته جاری ادامه دارد.


احسان بخش یادآوری می کند که طرح محدودیت سرعت در آزادراه‌ها و بزرگراه‌های خراسان رضوی هم‌زمان با روزهای پایانی صفر اجرا شده است
.

وضعیت ترافیکی

رئیس پلیس راهور ناجا

پلیس راهور ناجا طرح‌ها و تمهیدات ویژه ترافیکی، محدودیت‌هایی را به اجرا گذاشته است که خوشبختانه با توجه به تراکم ترافیک در جاده‌های منتهی به استان خراسان رضوی و همکاری آگاهانه مردم شاهد برقراری نظم و امنیت کامل در جاده‌ها و شهر مقدس مشهد بوده‌ایم

رئیس پلیس‌راه کشور

 ترافیک پرحجم و روان در محورهای ورودی به سمت خراسان رضوی

رئیس پلیس راهور خراسان رضوی

 تردد تمام وسایل نقلیه از روز دوشنبه هفته جاری در مسیرهای منتهی به حرم مطهر رضوی ممنوع است


یحیی قائنی پور رئیس اداره پیش‌بینی هواشناسی خراسان رضوی هم از افزایش تدریجی دمای هوای این استان در ایام عزاداری امام رضا(ع) و تا آخر هفته خبر داده است
.

وضعیت آب‌وهوای مشهد

چهارشنبه

صاف تاکمی ابری در طول روز غبارآلود گاهی وزش باد

پنج‌شنبه

صاف تاکمی ابری و غبارآلود ، در اواخر وقت افزایش ابر توأم با وزش باد  نسبتا شدید

جمعه

نیمه ابری گاهی افزایش ابر همراه با بارش پراکنده توأم با وزش باد نسبتاً شدید تا شدید


فرصت اجابت شدن


گوشه‌ای باید نشست و خلوت کرد. این خلوت، بهانه خواستن و اجابت شدن است. حال و هوای دعا و «امن یجیب المضطر اذا دعاه و یکشف السوء»...با سلام آغاز می‌کنیم: «السلام علیک یا ولی الله السلام علیک یا حجة الله السلام علیک یا نور الله فی ظلمات الارض السلام علیک...»


روایت زیارت بارگاه شمس الشموس و هوای حرم مصباح الهدایه روایت کوچ دل است از تنگنای سینه تا فراخی حرم دوست... از سیاهی تا نور و از فرش به عرش... پس حالا که «به آهنگ درگاه تو کوچ کردم از سرزمینم و طی کردم شهرها را به امید رحمت تو ناامید مکن مرا و بازمدار مرا بدون برآوردن حاجتم...»


بی بهانه و با بهانه سرشار از خواستن شده‌ایم، پای هر قطره اشکی که ریخته‌ایم طلب دریایی از اجابت داریم، حرف های خصوصی‌مان باخدا بماند؛ آنچه گفتی ست حکایت داغ فراق است و «اللَّهُمَّ إِنِّی اُجَدِّدُ لَهُ فِی صَبِیحَةِ یَوْمِی هَذَا ...»


خدایا! صبح به صبح قراری را مدار می‌کنیم، اصلاً به همین بهانه شاید خورشید هرروز بیدار می‌شود، هرچند پای قرارهایمان هم بدقول شده‌ایم ولی تو مثل همیشه خوب باش و به خاطر دل خوب‌هایت ما را هم لابه‌لای آن‌هایی قرار بده که اجابت می‌کنی برایشان دعای «اللَّهُمَّ اجْعَلْنِی مِنْ أَنْصَارِهِ وَ أَعْوَانِهِ وَ الذَّابِّینَ عَنْهُ وَ الْمُسَارِعِینَ إِلَیْهِ فِی قَضَاءِ حَوَائِجِهِ...»


یا سریع الاجابه! به‌حق اشک‌ها و بغض‌هایی که این روزها در حرم رضوی و حسینی قبول کردی، بیا و ما را پشت خواستن آرزوهای بزرگ و کوچکمان معطل نکن، می‌دانم که حکایت تو روایت «اَنَّکَ لِلرّاجی بِمَوْضِعِ اِجابَة...» است، حکایت او که برای اجابت شخص امیدوار آماده‌ است و چشم هایمان را بی نصیب منتظر نمی‌گذارد:«اللهم عجل لولیک الفرج...»


همراه با زائران پیاده حرم رضوی


منبع: خبرگزاری مهر
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: