برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۷۲۴۴
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۵
در حال حاضر قطب شمال دستخوش تغییرات متعددی از لحاظ زیست شناختی و محیط زیستی شده که احتمالا شیوه زندگی ساکنان منطقه قطبی را تغییر می دهد و از سوی دیگر در سطح جهانی نیز تاثیراتی خواهد داشت.
«میزان مقاومت قطب شمال» نشان می دهد نرخ تغییرات در برخی از نشانگرهای زیست محیطی این منطقه سریعتر از قبل حرکت کرده است. این امر ماندگاری و حفظ اکوسیستم منطقه را تهدید می کند.  این گزارش اشاره می کند برخی تغییرات از جمله گرمتر شدن هوا تاثیری تدریجی دارند اما برخی دیگر مانند آب شدن تکه های یخ احتمال دارد غیر قابل بازگشت باشند.

این گزارش بی سابقه براساس شواهدی از نمونه های مطالعاتی در سراسر قطب شمال تهیه شده است. طبق یافته های آن فعالیت های انسانی از جمله انتشار گازهای گلخانه ای، مهاجرت، استفاده بیش از حد منابع، توریسم، تغییر روابط سیاسی و ... از دلایل اصلی تغییر آب و هوا در قطب به حساب می آیند.

میریام هویریتیک یکی از مولفان اصلی گزارش می گوید: تغییرات آب و هوا به شدت حیات منطقه و زندگی مردم قطب شمال را تحت تاثیر قرار داده است. بدون اقدامی سریع برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، سطح مقاومت قطب شمال در برابر این پدیده ها بیش از پیش کاهش خواهد یافت.

قبلا تصور می شد یخ هایی که در کشور گرینلند وجود دارد در برابر تغییرات آب و هوایی مقاوم هستند  اما مشاهدات اخیر نشان دهنده تغییراتی بزرگ در بخش های اصلی یخ های این کشور است که فقط طی چند سال ایجاد شده است. همچنین احتمال دارد با گرمتر شدن تابستان، روند نازکتر شدن یخ با سرعتی بیش از حد تصور انجام شود.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی
پربیننده ها