برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۷۰۹۷
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۸
در گفت‌وگو با کارشناسان سیاسی بررسی شد
این روزها رییس جمهور در هر سخنرانی خود در حال تعریف و تمجید از مهم‌ترین و یا شاید به توان گفت تنها دستاورد دولت خود یعنی برجام است؛برجامی که دولت آقای روحانی تمامی ظرفیت و توان خود را به پای آن گذاشته است.
هشت صبح: زندگی خوب، رونق اقتصادی، رفع بیکاری، بهبود معیشت، رفع مشکلات محیط زیست و آب، میوه‌های برجام است که رییس جمهور نوید آن را به مردم می‌دهد، اما با گذشت یک سال به دلیل نقض عهدهای طرف مقابل، هنوز بسیاری از نتایج توافق هسته‌ای به بار ننشسته است که حال درخت برجام میوه نداده، توسط رییس جمهور منتخب آمریکا تهدید به نابودی می‌شود. انتخاب ترامپ به عنوان رییس جمهور آمریکا دغدغه‌ها در مورد برجام را بیشتر کرده و سرنوشت آن در هاله ابهام قرار گرفته است. ولید فارس، مشاور لبنانی تبار ترامپ در گفت‌وگو باBBC News  گفته است: ترامپ،ائتلافی را که اوباما به خاطر پیشبرد مذاکرات هسته‌ای با ایران، مانع از شکل‌گیری آن شده بود تشکیل خواهد داد.رئیس‌جمهور آینده آمریکا «برجام »را قبول ندارد و خواهان تجدید نظر و مذاکره مجدد درباره آن خواهد بود. وی همچنین در روز جمعه  در مصاحبه‌ای با اسکاى نیوز با اطمینان تاکید کرده بود: «برجام تغییر خواهد کرد.»

حال این انتظار از دولت می‌رود که برای حفظ برجام بیشتر تلاش کند؛ برجامی که سه سال از ظرفیت و عمر دولت برای آن صرف شد. باید با شکستن سیاست سکوت در برابر رفتار پسابرجامی غرب در برابر زیاده خواهی طرف مقابل بایستد و استراتژی مشخصی را در برابر بدعهدی‌های طرف غربی خود در پیش گیرد.

در همین زمینه با تعدادی از صاحب نظران سیاسی گفت و گویی داشته‌ایم که در ادامه آن را می‌خوانید.

دولت با  نزدیکی به اتحادیه اروپا می‌تواند برجام را نجات دهد

آقای حسن یونسی، عضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان،در گفت و گو با روزنامه صبح نو درباره احتمال تغییر و یا لغو برجام گفت: هرگونه تغییر در توافقنامه برجام می‌تواند تاثیراتی بر ایران و انتخابات آینده ریاست جمهوری داشته باشد، اما آمریکا احتمالاً نمی‌تواند برجام را لغو کند و تحریم‌های یکجانبه خود علیه ایران را اعمال می‌کند.

وی راهکارهایی برای مقابله دولت روحانی با آمریکا و راه‌های حفظ نجات برجام را برشمرد و تاکید کرد: ایران می‌تواند با نزدیک شدن به کشورهای اتحادیه اروپا که خواستار اجرای توافق هستند و مایلند توافق نامه اجرا شود، از برجام محافظت کند. خیلی از شرکت‌های اروپایی که در ایران سرمایه گذاری کردند، خود نگران خلل و یا توقف برنامه‌های خودند.

یونسی  خاطرنشان کرد: با توجه به تنش‌ها در منطقه، اتحادیه اروپا بیشتر روی ایران حساب می‌کند چون از مسایلی که ممکن است توسط آمریکا به وجود بیاید احساس نگرانی می‌کند و تمایلی به نزدیکی بیشتر به ایران دارند که فرصت خوبی برای دولت و دستگاه سیاست خارجی است.

دولت دستاوردهای برجام را بالفعل کند

آقای مجید فراهانی دبیرکل حزب ندای ایرانیان هم درباره برجام گفت: اصل برجام به نفع منافع ملی و توسعه کشور و به ضرر براندازان و مخالفان جمهوری اسلامی است. جریان های مخالف جمهوری اسلامی که در آمریکا خواستار براندازی و تغییر حاکمیت ایران هستند، خواستار لغو برجام و تلاش برای منزوی کردن ایران ، در تحریم و فشار قرار دادن و ایزوله شدن کشورند تا  بتوانند تغییرات موردنظرخود را دیکته کنند.

وی درباره راهکارهای دولت برای حذف برجام اظهار داشت: دولت روحانی باید از چند زاویه برای حفظ دستاوردهای برجام تلاش کند که یکی از این کارها تشکیل ستاد بالفعل کردن دستاوردهای برجام است که در این ستاد باید کار دیپلماتیک انجام شود و ارتباط مستمر  وزارت خارجه با کشورهای اروپایی و سایر کشورهای امضا کننده برجام و استحکام روابط به منظور ایزوله کردن ایالات متحده در دستورکار قرار گیرد.

فراهانی  همچنین افزود: توسعه تجارت با همه کشورهای دنیا، توسعه گردشگری، تجارت، مبادله‌های اجتماعی و اقتصادی پادزهر هر فشاری است که می‌تواند به جمهوری اسلامی وارد شود.

ایران با گسترش روابط دوستانه با روسیه برجام را حفظ کند


آقای داریوش قنبری، عضو شورای مرکزی حزب مردم سالاری هم در گفت‌وگو با روزنامه صبح نو تصریح کرد: اگر ترامپ برجام را پاره کند، به نظر من این یک پیروزی دیپلماتیک برای ایران است؛ چراکه آمریکا در افکار عمومی بین المللی منزوی می‌شود و اتحادیه اروپا به برجام پایبند می‌ماند و این آمریکاست که  با دست خود، خود را منزوی می‌کند.

وی ادامه داد: سناریویی که در زمان تحریم‌ها برای ایران تعریف شده بود گریبان آمریکا را می‌گیرد و پرستیژ آمریکا در جامعه بین اللمللی زیر سؤال می‌رود و وجهه ترامپ هم بیشتر خدشه دار می‌شود. قنبری همچنین درباره راهکارهای دولت برای حفظ دستاوردهای برجام تاکید کرد: درست است که ترامپ صحبت‌های تهدیدآمیزی داشته است که در مجموع تهدید بالقوه است اما تهدیدی برای عربستان، برخی رقبا و دشمنان ما خواهد بود که می‌توان از حساسیت‌هایی که ترامپ علیه عربستان دارد استفاده و با تداوم تدبیر، مشکلات با ترامپ را حل کنیم. عضو شورای مرکزی حزب مردم سالاری تصریح کرد: ایران می‌تواند با استفاده از روابط دوستانه خود با روسیه مسائل را حل کند، دولت راه حل‌های زیادی دارد که می‌تواند آن را در دیپلماسی خود به‌کار ببرد که با مشکل مواجه نشود.


دولت با سیاست مبتنی بر تدبیر در مقابل ترامپ ظاهر شود


در پایان، آقای یدا... طاهرنژاد، عضو شورای مرکزی کارگزاران،در گفت‌وگو با «صبح‌نو» تاکید کرد: دولت با دیپلماسی مبتنی بر تدبیر و طمأنینه و با رصد مستمر شرایط بین المللی و نزدیک شدن به اروپایی‌ها و کمک گرفتن از آن‌ها، تلاش کند دستاورد بزرگ برجام را حفظ کند.

منبع: روزنامه صبح نو

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: