برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۷۰۹۶
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۵ - ۲۳:۱۱
ساختن خانه بیش از ساخت 3 اتاق خوب و 2 دستشویی و حمام معنا دارد، فقط مجموع چند بخش مختلف نیست.
به گزارش هشت صبح، ساخت یک خانه جدید، چه از نو بنا شود چه به صورت بازسازی ساختمان قدیمی باشد، سفری است که در طول آن هویت خود را کشف می کنید، چه می خواهید، دوست دارید چطور زندگی کنید، کجا می خواهید باشید. فرصتی است که به وسیله آن ارتباط خود با دنیا، خانواده تان و خودتان را تعریف کنید. ساختن خانه بیش از ساخت 3 اتاق خوب و 2 دستشویی و حمام معنا دارد، فقط مجموع چند بخش مختلف نیست. پس برای این مسئله هم مانند هر کار دیگری باید تحقیق و برنامه ریزی کنید. باید حدودا بدانید نتیجه آن به چه شکل خواهد بود و چقدر هزینه خواهد داشت. شکی نیست که شما می توانید به تنهایی از پس این چالش بر بیایید، اما داشتن یک راهنمای باتجربه که راه و چاه را نشان دهد، به طور حتم این سفر را برای شما دلپذیرتر و راحت تر می سازد. بیایید مراحل بازسازی یک خانه را به ترتیب زمانی بررسی کنیم.

مراحل بازسازی ساختمان و دکوراسیون داخلی 

یک مهندس معمار به نام چارلز مور گفته : "اگر به قدر کافی به چیزی علاقه داشته باشید، آن را انجام می دهید. همه توان و امکانات موجود خود را روی هم گذاشته و به رویاهای خود جامه عمل می پوشانید، تا خانه ای بسازید که منحصرا برای شما باشد. عنصر اصلی و حیاتی این اتفاق اهمیت و علاقه است، به نحوه ساخت خانه و شکلی که به زندگی شما می دهد. اهمیت بدهید".
 
اهداف خود را مشخص کنید
ساختن خانه ای جدید برای خود، در تعیین اهداف و قدم برداشتن و طی مراحل مختلف برای رسیدن به این اهداف است. برای تعیین اهداف اصلی باید به سوال های متعددی پاسخ بدهید. عمل تعیین اهداف به منظور جلب رضایت نیمه چپ و راست مغز است. پس لیست اهداف شما هم 2 طرف خواهد داشت : طرف منطقی و طرف احساسی. هر دو نیمه مهم هستند و هر دو باید مورد توجه قرار بگیرند تا نتیجه ای مطلوب و کامل به دست بیاید. سوال هایی که باید از خود بپرسید و به آن ها پاسخ بدهید به این شرح هستند :
-به چه هدفی می خواهید برسید؟
-مقصد شما کجاست؟
-هزینه این کار چقدر است؟
-آیا رسیدن به هدف معین شده امکان دارد؟
-آیا اولین نقشه منطقی و قابل اجرا است؟
-آیا نقشه دومی هم وجود دارد؟
قابل توجه است که تعیین اهداف، "برنامه ریزی" نام دارد. پس زمانی که معمار این کلمه را به کار می برد، شما به اهداف خود فکر کنید.

بودجه بندی کنید
با اینکه بودجه بندی در هر برنامه ریزی وجود دارد، اما به قدری مهم است که در این مطلب شماره جدایی را به خود اختصاص داده. هر بودجه بندی با مواردی شروع می شود که توانایی پرداخت آن را دارید، و اینکه هزینه بازسازی خانه جدید، چه جایی در نقشه های آینده دراز مدت شما دارد. وقتی آماده پرداختن به جزئیات هستید، هیچ موردی را در پروژه از قلم نیندازید : هزینه زمین، مالیات و عوارض منطقه، دستمزد خدمات مهندسی و نقشه کشی ساختمان، ساخت و بازسازی خانه و منظره، مبلمان و دکوراسیون داخلی و البته وقایع احتمالی و تصادفات را هم از یاد نبرید. هر پروژه مجموعه وار دارای اتفاقات غیرقابل پیش بینی خواهد بود، در مسیر رسیدن از نقطه 1 به 2 به چندین مانع برخورد خواهید کرد. فقط مراقب باشید این انحرافات کوچک مسیر، شما را از مقصد اصلی دور نکند. یکی از ابزارهای مفید برای برنامه ریزی و توسعه بودجه، یک صفحه گسترده در برنامه excel هست که با پیشرفت و پیشروی در پروژه، آن را مرتب اصلاح و به روز رسانی کنید.

یک زمین یا خانه قدیمی متروکه پیدا کنید
می خواهید کجا باشید؟ چطور دوست دارید زندگی کنید؟ دنبال چه هستید؟ شاید شما آن خانه کوهستانی یا خانه ای دیگر رو به اقیانوس می خواهید، اما این مقاصد در حال حاضر به دلایل مالی یا غیره ممکن نیستند. با این حال، احتمالا بعدها بتوانید خودتان را از نو بسازید. اما فعلا باید در محله ای در حومه شهر که مدرسه های خوبی دارد زندگی کنید. نکته مهم این است که یک مکان را روی کره زمین پیدا کنید که مالک آن شوید و برای خودتان خانه ای بسازید. شاید این مکان یک زمین خالی نیست که تا به حال کسی قدم در آن نگذاشته. شاید یک خانه قدیمی و از کار افتاده است که سال هاست کسی سراغ آن هم نرفته. این خانه قدیمی در گوش شما زمزمه می کند که دوست دارد آن لوازم سبز آواکادوئی را در خود ببیند، آن فرش کُرک و زبر و پنجره های تک جداره. می دانید که شما از پس این کار برمی آیید. پس اگر تصمیم به این کار گرفتید، آن را از ته دل انجام بدهید. از تحول و دگرگونی هایی که صورت می گیرد، شگفت زده خواهید شد.

تیم کاری خود را انتخاب کنید
شاید تصور کنید که تنهایی قادر به انجام این کار هستید، اما جمع آوری یک تیم کاری از افراد باتجربه و متخصص روش توصیه شده ای است. اگر نیاز به دفاع از خود در دادگاه داشته باشید، مطمئنا خودتان دست به این کار نمی زنید. پس چرا بزرگ ترین سرمایه گذاری خود را به دست افراد باتجربه ای نسپارید که مهارت های خود را با اسکناس های شما محک نمی زنند؟ معمار و سازنده ساختمان (این 2 تخصص می تواند در یک نفر یافت شود) مهم ترین اعضای تیم شما هستند. این 2 درطول مدت ساخت خانه شما نقش راهنما، روانشناس، وکیل مدافع و مشاور را ایفا می کنند. و همانطور که همه افراد حرفه ای می دانند، راهنمای خوب و مناسب سفر را دلپذیر تر می کند. وقتی سفر خود را شروع کرده و در جریان مسیر قرار می گیرید، به احتمال زیاد اعضای بیشتری هم به تیم خود اضافه می کنید. شاید یک طراح آشپزخانه و حمام و دستشویی، شاید هم یک طراح جهت دکوراسیون داخلی منزل، اگر می خواهید یک حیاط زیبا بسازید که خانه رویایی شما را کامل کند، به طور حتم باید معمار چشم انداز و مناظر استخدام کنید. این اتفاق نباید آخر کار و زمانی که همه پول شما ته کشیده بیافتد.

برنامه ریزی کنید، برنامه ریزی و باز هم برنامه ریزی
همه پروژه هایی که معماران در دست می گیرند، یک نقطه مشترک دارند. صاحب پروژه هر کسی باشد اعم از شخص حقیقی، آژانس دولتی یا شخص حقوقی، همگی اهمیت برنامه ریزی دقیق و جزئی پروژه قبل از شروع ساخت را می دانند. این افراد می دانند جابجایی دیوارها روی کاغذ بسیار ارزان تر از جابجایی آن ها پس از ساخته شدن است. پس دست به کار شوید، و یک برنامه ریزی و طراحی قوی و اساسی انجام بدهید.

بازی "چه می شد اگر...؟" را انجام بدهید
بعضی اوقات با اولین پاسخ، جواب صحیح را پیدا می کنید، بعضی اوقات با سی و یکمی. به یاد داشته باشید تا زمانی که همه احتمالات و راهکارها را بررسی نکردید، پاسخی را عملی نکنید. نباید بعد از پایان پروژه بگویید : "باید چنین کاری را می کردیم...".

بزرگ فکر کنید
منظورم از بزرگ، سایز و اندازه بزرگ نیست. منظور ایده های بزرگ است. ساخت یک خانه چه از صفر شروع شود چه به صورت بازسازی باشد، تمرینی برای ساخت چیزی است که متعلق به شماست. پس بلند پرواز باشد و برنامه ریزی های بزرگی انجام بدهید. بعدها وقت کافی برای رویارویی با واقعیت های بودجه، ناحیه بندی و استانداردها وجود دارد. فعلا به جزئیات و حواشی توجه نکنید.

به جزئیات دقت کنید
تصمیم گیری، تصمیم گیری، تصمیم گیری. تعداد تصمیماتی که باید بگیرید بیش از حد تصور است. فقط به خاطر داشته باشید که رمز موفقیت کار در جزئیات است، پس به جزئیات اهمیت بدهید تا صاحب خانه ای منحصر به فرد شوید که هویت شما را نشان می دهد.

مراحل بازسازی ساختمان و دکوراسیون داخلی

حوادث غیرقابل اجتناب را قبول کنید
همه برنامه ریزی ها را انجام داده اید، مجوزها را گرفته اید، و خیالتان از بودجه راحت است، تنها کاری که باقی مانده ساخت خانه است. شما همه مسائل را از پیش محاسبه کردید، پس همه چیز باید آرام و طبق برنامه ریزی پیش برود، به همین راحتی، مگر نه؟ نکته جالب اینجاست که مسائلی پیش می آید، باید قبول کنید. عکس العمل شما و تیم کارتان به این مسائل است که اهمیت دارد. توصیه می کنم که خونسرد باشید، خوشرو باشید و با همکاری افراد تیم این مسائل را حل کنید. اینجاست که اهمیت افراد متخصص و باتجربه در تیم مشخص می شود. اگر معمار، سازنده و دیگر افرادی که بدون انتقاد از یکدیگر با هم همکاری و نظریات مختلف را مطرح می کنند، به حفظ سلامت کار کمک بزرگی می کنند. این توصیه ها کمک می کنند در طول مدت پروژه، به سلامت روان شما صدمه ای نخورد :

نظر خود را عوض نکنید
تصمیماتی که باید بگیرید و پرداخت گری هایی که باید انجام دهید را زودتر به اتمام برسانید و نظر خود را عوض نکنید. درست است که یک جنس جدیدتر از راه می رسد و وسوسه می شوید. فراموش نکنید که اگر بعد از شروع مراحل ساخت و ساز نظر خود را عوض کنید، زمان و پول بیشتری از دست می دهید و چندین جلسه مشاوره درمانی هم لازم خواهید داشت.

به حرف و غیبت های محیط کار گوش نکنید
هر پروژه ساختمانی پر از کارگرهای شاکی است. مگر کسی هست که از کار خود شاکی نباشد؟ کسی هست که پشت سر رئیس خود حرف نزند؟ بهترین عکس العملی که می توانید داشته باشید، بی توجهی است. نگران نباشید، اگر موضوع مهمی باشد به گوش شما خواهد رسید.
 
از خانه جدید خود لذت ببرید.
 شما برای ساخت خانه جدید خود زحمت زیادی کشیده اید و هزینه زیادی پرداخت کرده اید، پس تا حد ممکن از آن لذت ببرید. از نحوه تابش نور در طول اتاق و تغییر آن در فصل های مختلف دگرگون شوید. در فضاهای غیر منتظره با اعضای خانواده صحبت کنید. ببینید چطور این خانه به زندگی شما شکل و شمایل داده و اجازه می دهد فردی باشید که آرزویش را دارید. در پایان کار حیرت زده می شوید وقتی ببینید که خانه جدید شما فقط حاصل مجموع 3 اتاق خواب و نشیمن و غیره نیست، جایی است که به معنای واقعی "خانه" نام دارد، و منحصرا متعلق به شماست.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: