برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۷۰۸۹
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۹
«ماست‌مالیزاسیون» در مجلس
روز گذشته در اتفاقی غیرمنتظره، طرح «شفافیت دریافتی مدیران کشور و استرداد دریافتی‌های مازاد» در صحن علنی مجلس شورای اسلامی رأی نیاورد، طرحی که تمامی طیف‌های سیاسی در مجلس خواستار تصویب آن بودند اما اقدام نامتعارف رییس مجلس سبب شد تا بهارستانی‌ها حتی به کلیات این طرح هم رأی ندهند.
هشت صبح: طرح رسیدگی به اموال مسوولان در مجلس هفتم تصویب شد اما بعد از مخالف شورای نگهبان در نهایت با اصرار مجلس هشتم به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت و بررسی آن سال‌ها به طول انجامید، سرانجام در آبان ماه 94 بررسی و تدوین «طرح رسیدگی به دارایی مقامات، مسوولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران» در قالب ۶ ماده، ۲۹ بند و ۳ تبصره به پایان رسید.

موانع مجمع تشخیص مصلحت


البته تصویب این طرح در مجمع تشخیص مصلحت نظام، نارضایتی‌ها را به دنبال داشت برای مثال بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق؟ع؟ با صدور بیانیه‌ای خطاب به مجمع تشخیص مصلحت نظام، نوشت: «مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام به اصل شفافیت مالی توجهی نکرد ... هشدار می‌دهیم با این طرح راه فساد برای کسانی که دنبال گسترش فساد در این کشور هستند، از طریق این مقرره گشوده شده است.» تنها چندماه بعد از تصویب «قانون رسیدگی به دارایی مقامات، مسوولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران» افشای فیش‌های نجومی و دریافتی‌های نامتعارف در صدر اخبار قرار گرفت و به دنبال آن آقای محمد دهقان نماینده چناران و طرقبه دست به تدوین طرح جدیدی به نام « شفافیت دریافتی مدیران کشور و استرداد دریافتی‌های مازاد» زد که در 27 تیرماه 95 نمایندگان با ۱۴۹ رأی موافق، ۵۹ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۰ نماینده حاضر در صحن با یک فوریت آن موافقت کردند. آقای محمد دهقان به عنوان طراح طرح درباره شفافیت دریافتی مدیران کشور گفته بود: از زمانی که در کشور بحث فیش‌های حقوقی نجومی مطرح شده نمایندگان طرح‌های متنوعی در این باره آماده کرده‌اند که یکی از طرح‌های مهم ،طرح تدوین شده از سوی دیوان محاسبات در کمیسیون اصل ۹۰ است، از این‌رو همه این طرح‌ها در کمیسیون مربوط بررسی و در قالب یک طرح کامل و جامع تهیه می‌شود.

طرحی جدید برای شفافیت مالی


سرانجام بعد از گذشت نزدیک به 4ماه از تصویب یک فوریت طرح «شفافیت دریافتی مدیران کشور و استرداد دریافتی‌های مازاد» این طرح روز گذشته در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به بحث و بررسی گذاشته شد، البته از همان ابتدای بررسی، نمایندگان به بررسی این طرح به‌وسیله کمیسیون اصل 90 انتقاد داشتند. محمد دهقان در واکنش به این اقدام هیات رییسه گفت: کمیسیون اصل ۹۰ طبق قانون اساسی مسوول رسیدگی به شکایات است ومسوول بررسی تدوین طرح «شفافیت دریافتی مدیران کشور و استرداد دریافتی‌های مازاد» کمیسیون اجتماعی بود. عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قانون مدیریت خدمات کشوری حداقل و حداکثر حقوق دریافتی را تعیین کرده که بر این اساس حداقل حقوق یک میلیون تومان و حداکثر حقوق ۷ برابر آن است. شما در این طرح حقوق مقامات را به نام شفاف سازی به حدود ۲۰ میلیون تومان افزایش دادید در حالی که پیش از این حقوق مدیران ۱۰ میلیون تومان بود. بر اساس سخنان دهقان، کمیسیون اصل 90 در کلیات طرح تدوین شده خود حداکثر حقوق مسوولان را 20 میلیون تعیین کرده بود. اما علی لاریجانی رییس مجلس تذکر دهقان را رد کرد و گفت: اینکه فرمودید طبق این طرح ۲۰ میلیون تومان حقوق برای مقامات در نظر گرفته شده است، خلاف است. چون در ماده ۲ گفته است ۲ برابر، که می‌شود ۱۲ میلیون تومان.

۸ اخطار اصل نود در یک روز


اما اعتراض نمایندگان به رییس مجلس دهم به علت ارجاع تدوین طرح « شفافیت دریافتی مدیران کشور و استرداد دریافتی‌های مازاد» به کمیسیون اصل نود به ماجرایی دنباله دار تبدیل شد.آقای مصطفی کواکبیان هم در تذکری به هیأت رییسه مجلس و خطاب به لاریجانی گفت: تاکنون هشت نفر از نمایندگان به شما اخطار اصل ۹۰ داده‌اند و همگی معتقد بودند شما نباید این طرح را به کمیسیون اصل ۹۰ ارجاع می‌دادید. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما با بررسی این طرح می‌خواهیم جلوی اجحاف را بگیریم، طرح موجود، «ماست‌مالیزاسیون» است؛ این طرح چیزی نیست که مجلس را در رأس امور قرار دهد.

شفافیت مالی قربانی قانون‌شکنی


آقای ولی‌الله داداشی که خود عضو کمیسیون اصل ۹۰ است، لاریجانی را متهم به بی توجهی به قانون آیین‌نامه داخلی و قانون اساسی کرد و با اخطار قانون اساسی گفت: طبق اصل ۹۰ قانون اساسی، وظیفه کمیسیون اصل ۹۰ رسیدگی به شکایات مردم از قواست، کمیسیون اصل ۹۰ با دستور شما کار اصلی خود را رها کرده و به حاشیه رفته است؛ کمیسیون باید شکایات را رسیدگی می‌کرد نه اینکه به دنبال تهیه طرح باشد. اما در ادامه آقایان سیدعلی ادیانی‌راد نماینده مردم قائم شهر، عباسعلی پوربافرانی نماینده مردم نائین، محمدجواد ابطحی نماینده خمینی‌شهر و چندتن از نمایندگان هم به علت ارجاع طرح شفافیت دریافتی مدیران کشور و استرداد دریافتی‌های مازاد به اصل 90، از علی لاریجانی رییس مجلس انتقاد کردند و لاریجانی به همه آن‌ها فقط یک پاسخ داد که قانون اساسی تصریحی درباره عدم بررسی طرح‌ها و لوایح کمیسیون اصل ۹۰ ندارد. انتقادها و تذکرها به لاریجانی تا جایی پیش رفت که رییس مجلس پیش از رأی‌گیری برای کلیات این طرح، گفت: گویا برخی از مواد این طرح با قانون برنامه پنجم توسعه مغایرت دارد به همین دلیل از شما می‌خواهم فعلاً با کلیات این طرح موافقت کنید تا پس از تصویب کلیات، طرح مذکور را دوشوری کرده و مجدداً برای رسیدگی بیشتر به کمیسیون مربوط ارجاع دهیم.

اما وعده رییس مجلس در نمایندگان اثر نکرد و کلیات این طرح با ۱۰۷ رأی موافق، ۹۴ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۰ نماینده حاضر به تصویب نرسید؛ طرح مهمی که نمایندگان منتظر تصویب آن بودند به علت اقدام لاریجانی مبنی بر ارجاع آن به کمیسیون اصل 90 از دستورکار بهارستان خارج شد و ارائه مجدد آن مستلزم تهیه طرح جدید و بررسی در کمیسیون تخصصی مجلس است.

هشدار درباره مبارزه با فساد


نکته جالب توجه این است که بعد از اتمام بررسی طرح « شفافیت دریافتی مدیران کشور و استرداد دریافتی‌های مازاد» آقای حسین مقصودی نماینده سبزوار در نطق پیش از دستور خود درباره لزوم مبارزه با مفاسد اقتصادی، گفت: آقای رییس جمهور،آیت‌الله آملی لاریجانی، دکتر لاریجانی و نمایندگان مجلس،  جامعه امروز ما بیمار است،‌ مصرف گرایی و دنیا پرستی بین مدیران و مذهبیان ما رواج یافته است. تهمت زدن،عوام فریبی،‌ رشوه گرفتن و پرونده سازی برای شایستگان در کشور ما عادی شده است. نگران این باشید که این آسیب‌ها باعث سقوط نظام اداری و بی اعتمادی مردم و در نهایت سقوط نظام شود.

این نماینده مجلس دهم مطرح کرد:«آیا هنوز به این فکر نیفتاده‌اید که به معنای عملی دغدغه رهبری را درک کنیم و نظارت بیشتری داشته باشیم،چرا که این فسادها حسن شهرت نظام جمهوری اسلامی را نشانه گرفته است و باعث کاهش اعتماد مردم شده است.» این کنایه نماینده مجلس به روسای سه قوه آن هم در روز ناکامی بهارستانی‌ها برای تصویب طرح «شفافیت دریافتی مدیران کشور و استرداد دریافتی‌های مازاد» زنگ خطر بزرگی است که به صدا در آمده است.


منبع: روزنامه صبح نو
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی