برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۷۰۸۴
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۴
هجوم آلاینده‌ها با اطلاعیه‌های تکراری محیط زیست
رکوردشکنی آلودگی در پایتخت، امروز همزمان با بیست و سومین روز آبان ثبت شد. این، پنجمین روز متوالی در سال 95 است که وضعیت آلودگی مستمر ادامه دارد تا به این ترتیب، آسمان تهران، رکوردشکنی هوای آلوده را نظاره گر باشد و اطلاعیه‌ها، خبر از تعطیلی زنگ ورزش مدارس بدهند.
هشت صبح: وضعیتی که مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا می‌گوید سالانه جان 6هزار تهرانی را می‌گیرد. آماری که در کشور نیز به رقم سالانه 26 هزار نفر می‌رسد.

آن‌طورکه آقای«وحید حسینی» می‌گوید، بیش از ۱۶ نهادوسازمان درگیرآلودگی هوا هستند:« اگر هماهنگی‌های لازم را با هم نداشته باشیم تلاش‌هایی که می‌کنیم نیز ممکن است در جهت‌های مخالف باشد.» به این ترتیب، آلودگی، هوای تهران را خاکستری‌تر کرد تا دولت، زنگ ورزش تمامی مدارس را در روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته جاری، تعطیل کند. جالب این جاست که در این جلسه، تصمیمی درباره تعطیلی مدارس گرفته نشد. در همین حال، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس خواستار تشکیل نشست فوری ستاد مدیریت بحران تهران برای بررسی آلودگی هوای پایتخت شد. آقای«بهروز نعمتی» در گفت و گو با فارس خواستار تشکیل جلسه ستاد مدیریت بحران به منظور بررسی آلودگی هوای پایتخت شد. نعمتی گفت:« آلودگی هوای تهران به حد خطرناک رسیده و باید راهکار مناسب برای مقابله با آن اندیشیده شود. با توجه به افزایش آلاینده‌ها در هوای تهران، از استاندار و مسوولان ذیربط خواستار بررسی این موضوع به طور جدی و دقیق هستیم.» وی افزود:«ستاد مدیریت بحران پایتخت به ریاست استاندار، لازم است هر چه زودتر جلسه اضطراری برای بررسی این موضوع داشته باشد.»

این در حالی است که سخنگوی دولت، در نشست خبری سه شنبه گذشته خود در محل نمایشگاه مطبوعات، در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره اقدامات دولت برای مقابله با آلودگی هوا گفته بود:«اقدامات صورت گرفته درباره مقابله با آلودگی هوا زیادند. قرار بوده ۹۰ هزار تاکسی فرسوده از رده خارج شوند که تا ۱۶ آبان ۲۹ هزار و ۹۶۳ دستگاه تاکسی نو جایگزین تاکسی‌های فرسوده کردیم تا بتوانیم از این مسیر برای بهبود هوا عمل کنیم.»

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران نیز، با بیان این که افزایش غلظت آلاینده‌های هوا و قرار گرفتن شاخص آلودگی هوا روی عدد ۱۳۶ و وضعیت ناسالم، باعث شد که اعضاء کمیته هماهنگی شرایط ویژه آلودگی هوا عصردیروز درمحل استانداری تهران تشکیل جلسه دهند،گفت:«در این جلسه برخوردباخودروها و موتورسیکلت‌های دودزا و آلاینده و همینطور خودروهای فاقد معاینه فنی برای روزهای یکشنبه و دوشنبه وهمین طور توقف فروش مجوز روزانه طرح ترافیک تا پایان شرایط ویژه برای کاهش میزان تردد خودروها در هسته مرکز شهر تهران و توقف فعالیت تمامی معادن تهران تا عادی شدن شرایط، تصویب شد.»

آقای «ناصر مهردادی» در ادامه گفت: در این جلسه مقرر شد تیم‌های سیاری از سوی اورژانس در میادین پرتردد و آلوده مستقر شوند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران همچنین توصیه‌هایی برای شهروندان داشت که از آن جمله می‌توان به مشارکت عمومی و خودداری از هرگونه فعالیت منجر به افزایش آلودگی هوا، کاهش فعالیت‌های بدنی بیماران قلبی، ریوی و مبتلا به آسم، خودداری از خروج غیرضروری از منزل و دقت هنگام سوختگیری در جایگاه‌ها، اشاره کرد. در همین حال، معاون مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت گفت:«طبق گزارش بانک جهانی، کشور سالانه ۱۱ میلیون دلار به دلیل وجود ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرونی خسارت اقتصادی و بهداشتی می‌بیند.»
خانم «شیدا ملک افضلی» که 19 آبان ماه، در مراسم رونمایی از سند جامعه حمایت طلبی آلودگی هوا شرکت کرده بود، گفت:« میزان کل مرگ و میر برای ذرات 10 میکرون در تهران 2 هزار و 100 و در کشور 5 هزار و 800 نفر بوده است.»

ملک افضلی این را هم گفت:«مشکل آلودگی هوا فقط مشکل کشورما نیست ولی دیگر کشورها با برنامه‌ریزی‌های بلند مدت میزان تأثیر آلودگی هوا را کاهش داده‌اند.»

شاید این، کلید حل معمای آلودگی پایتخت باشد. معضلی که دولت می‌گوید برای مهار آن، برنامه دارد؛اما خبری از اجرای این برنامه‌ها نیست و همه چیز به تعطیلی در مدارس و توصیه به ورزش نکردن و بیرون نرفتن کودکان و سالمندان ختم می‌شود. اطلاعیه‌هایی تکراری که دردی از هوای آلوده تهران دوا نمی‌کنند.


منبع: روزنامه صبح نو
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: