برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۷۰۸۰
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۰
دستگاه حاكمه و بخش‌هايي از جامعه ترامپ را نمي‌پذيرند
امريكايي‌ها هنوز با پيروزي دونالد ترامپ نامزد جنجالي جمهوريخواهان كنار نيامده‌اند. دهها شهر امريكا شاهد اعتراضاتي است كه با شعار «ترامپ رئيس‌جمهور ما نيست» از چهارشنبه شب شروع شده است.
هشت صبح: امريكايي‌ها هنوز با پيروزي دونالد ترامپ نامزد جنجالي جمهوريخواهان كنار نيامده‌اند. دهها شهر امريكا شاهد اعتراضاتي است كه با شعار «ترامپ رئيس‌جمهور ما نيست» از چهارشنبه شب شروع شده است. بيش از 2ميليون امريكايي با امضاي طوماري از مجمع انتخاباتي امريكا خواسته‌اند در نشست ماه دسامبر خود، ترامپ را به‌عنوان رئيس‌جمهور امريكا معرفي نكند. بيشتر مقام‌هاي بلندپايه در واشنگتن، از جمله اوباما و جان كري مقابل ترامپ موضع دارند و علني يا در خفا گفته‌اند كه او شايسته رئيس‌جمهور شدن نيست، هرچند بعد از انتخاب شدن او، هيچ كدام موضع‌گيري نكرده‌اند. جان كري به عنوان اولين وزير خارجه امريكا، روز پنج‌شنبه به قطب جنوب رفت و يكي از ساكنان نيويورك هم هيلاري كلينتون را به طور اتفاقي در حال قدم زدن در جنگل ديده است. تحت چنين شرايطي، باراك اوباما رئيس‌جمهور امريكا روز پنج‌شنبه 90دقيقه پشت درهاي بسته با ترامپ ملاقات و درباره راه‌هاي انتقال مسالمت‌آميز قدرت در كاخ سفيد با او گفت‌وگو كرد؛ دستور كاري كه امريكا اغلب در ديگر كشورهاي خاورميانه آن را دنبال مي‌كند.

اعتراضات عليه رئيس‌جمهور شدن ترامپ در سراسر امريكا پنج‌شنبه شب و جمعه شب براي دومين و سومين شب متوالي در شهرهاي مختلف ادامه پيدا كرد. در نيويورك، صدها تن از جوانان با تجمع مقابل هتل بين‌المللي ترامپ، عليه او شعار دادند و پلاكاردهايي حمل مي‌كردند كه روي آنها نوشته شده بود «ترامپ رئيس‌جمهور من نيست» و «امريكا را دچار تفرقه كرده است.» در پورتلند بزرگ‌ترين شهر ايالت اورگون، تظاهرات به خاطر رفتارهاي خشونت‌آميز و خطرناك مانند حمله به فروشگاه‌ها و خودروها، خطرناك بود تا جايي كه پليس اعلام كرد در اين شهر شورش رخ داده است. در كاليفرنيا، هزاران معترض فرياد مي‌زدند: «او رئيس‌جمهور من نيست.» اعتراضات مشابهي هم در اوكلند، واشنگتن دي‌سي، لس‌آنجلس، مينياپليس، بالتيمور، فيلادلفيا، ونكوور، دالاس، نيويورك، پورتلند و سالت ليك سيتي برگزار شده كه محور همه آنها مخالفت با رئيس‌جمهور شدن ترامپ است.

معترضان مي‌گويند كه قصد دارند اعتراضات خود را از راه‌هاي ديگر، از جمله شكايت عليه ترامپ دنبال كنند. طي 48 ساعت بعد از مشخص شدن نتيجه انتخابات، بيش از 2ميليون نفر از امريكايي‌ها با امضاي طوماري از مجمع انتخاباتي اين كشور خواسته‌اند در رأي‌گيري 19 دسامبر، از «هيلاري كلينتون» حمايت و اعلام كنند «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهور منتخب امريكا صلاحيت اين مقام را ندارد: «ما از نمايندگان مجمع انتخاباتي مي‌خواهيم آراي  ايالت‌هايشان را ناديده گرفته و به هيلاري كلينتون رأي بدهند. به اين دليل كه آقاي ترامپ صلاحيت مقام رياست‌جمهوري امريكا را ندارد.» اين طومار مي‌گويد:

«بلندپروازي‌هاي ترامپ و اينكه وي مردم امريكا را قرباني اهدافش مي‌كند، دروغگويي‌ها، زورگويي‌ها و اعتراف به تجاوزات متعدد و اينكه شخصاً به نداشتن تجربه لازم اعتراف كرده، وي را به يك تهديد جدي براي امريكا تبديل كرده است.» اوباما گفته كه حق امريكايي‌ها درباره اعتراض به انتخاب ترامپ را قبول دارد،ولي او از معترضان خواسته «اين را بپذيرند كه قبل از جمهوريخواه يا دموكرات بودن، امريكايي و وطن‌پرست» هستند. اوباما همچنين حدود 5/1 ساعت در اتاق معروف به اتاق بيضي پشت درهاي بسته با ترامپ ملاقات و با او درباره راه‌هاي انتقال قدرت ملاقات كرد. با اين حال، خانواده اوباما حاضر نشدند بنا به سنت‌هاي كاخ سفيد، با خانواده ترامپ عكس يادگاري بگيرند! هيلاري كلينتون نيز از طرفداران خود خواست نتيجه انتخابات را پذيرفته و به ترامپ ذهني باز و شانسي براي رياست بدهند. بر اساس گزارش اسپوتنيك، يك شهروند نيويوركي روز پنج‌شنبه كلينتون را در جنگل ديده است. او به طرفدارانش گفته: «مي‌دانم چه اندازه احساس نااميدي مي‌كنيد، چون من هم خيلي اين احساس را دارم و ده‌ها ميليون امريكايي كه در اين تلاش روي اين اميدها و رؤياها حساب كرده بودند همين احساس ناميدي را دارند. اين دردناك است و اين احساس دردناك براي مدت‌هاي طولاني وجود خواهد داشت.» كلينتون همچنين گفته است: « ما ديديم كه كشورمان عميق‌تر از آنچه فكر مي‌كرديم دچار شكاف است.»
  
وزارت خارجه امريكا نگران ترامپ

روز پنج‌شنبه باراك اوباما در حالي كه در حضور كارمندان كاخ سفيد درباره لزوم كمك به موفقيت ترامپ صحبت مي‌كرد، تصاويري منتشر شد كه تعدادي از كاركنان كاخ سفيد را در حال اشك‌ريختن نشان مي‌داد. در واشنگتن نشانه‌اي جدي از سردرگمي، به خصوص در موضع‌گيري‌هاي سياست خارجي ديده مي‌شود. گفته مي‌شود نيويت گينگريچ و جان بولتون دو چهره ضد ايراني در امريكا نامزد وزارت خارجه هستند. وليد فارس، مشاور ترامپ در سياست خارجي در مصاحبه با بي‌بي‌سي در پاسخ به اين سؤال كه آيا ترامپ برجام را پاره خواهد كرد؟ چنين كاري را كمي تند خواند و گفت: «پاره كردن شايد واژه خيلي تندي باشد، اما او توافقي را كه قبلاً صورت گرفته بر مي‌دارد و با اروپاييان و طرف‌هاي تماس، بازبيني مي‌كند.» از فارس سوال شد كه «آيا منظور بازبيني است اما نه لزوماً توقف اجراي توافق»، وي گفت: «آن را بررسي خواهد كرد، به كنگره خواهد فرستاد و از ايرانيان خواهد خواست چند مورد را تغيير دهند و مذاكراتي بسيار فشرده خواهد بود.»

مارك تونر، از سخنگويان وزارت امور خارجه امريكا در اقدامي غيرمعمول، روز پنج‌شنبه درباره آينده توافق هسته‌اي با ايران تحت رهبري دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور جديد امريكا ابراز نگراني كرد. تونر گفت: به سود همه جهان است كه همه طرف‌هاي امضاكننده توافق هسته‌اي، آن را اجرا كنند. او در پاسخ به اين پرسش كه اگر امريكا از اجراي توافق سرباز زند، ايران مي‌تواند برنامه توليد سلاح هسته‌اي خود را از سر گيرد، گفت: «بله، اين يك واقعيت است.» مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا نيز تأكيد كرد كه برجام توافقي دوجانبه ميان تهران و واشنگتن است و ترامپ نمي‌تواند آن را لغو كند. آسوشيتدپرس نوشت: « ترامپ از نابودي برجام سخن نگفته است اما مي‌گويد كه توافق را چنان سخت‌گيرانه نظارت خواهد كرد كه تهران راه فراري نداشته باشد.»
  
اروپا و خاورميانه نگران هستند

جوبايدن معاون رئيس‌جمهور كنوني امريكا طي سخناني به رژيم صهيونيستي تضمين داد كه در دولت «دونالد ترامپ» ميزان حمايت امريكا از تل‌آويو كاهش نمي‌يابد و اگر قصد ترامپ چنين چيزي باشد كنگره مقابل وي ايستادگي مي‌كند. اين فقط بخشي از نگراني‌هاي حاكميت امريكا از جهت گيري‌هاي آتي سياست خارجي ترامپ است. اسرائيلي‌ها به شدت نگران وضعيت‌شان هستند. روزنامه عبري زبان هاآرتص، سندي منتشر كرده كه پژوهشگران وزارت خارجه اسرائيل درخصوص جهت‌گيري سياست خارجه دونالد ترامپ، تدوين كرده‌اند، در اين سند آمده است: اظهارات ترامپ در كمپين انتخاباتي‌اش حكايت از وجود سياست منسجمي در مورد نزاع اسرائيلي ـ فلسطيني نداشت. كارشناسان اسرائيلي مي‌گويند، مذاكرات ميان اسرائيل و فلسطين در رأس اولويت‌هاي دولت ترامپ نخواهد بود. رئيس دفتر سياسي جنبش حماس از دونالد ترامپ خواسته سياست خارجي اين كشور را اصلاح كند و جانبداري از اشغالگران را كنار بگذارد.

اين در حالي است كه بنيامين نتانياهو نخست وزير رژيم صهيونيستي در نشست مشترك خبري با ديميتري مدودف همتاي روس خود بدون اينكه به ترامپ اشاره كند، گفت: «ايران اعلام كرده است كه اسرائيل را نابود خواهد كرد و آن را به دريا خواهد انداخت. ما بايد با اين رويكرد مقابله كنيم.» نگراني‌ها در اروپا و خاورميانه وضعيت بلاتكليفي ايجاد كرده است.تركي فيصل رئيس سابق دستگاه اطلاعاتي سعودي از اميد سعودي‌ها براي نزديك شدن رئيس‌جمهور جديد امريكا به اعراب سخن گفت و ادامه داد: «اميدوارم رئيس‌جمهور منتخب ترامپ پيش از ورود به كاخ سفيد، سفري به خاورميانه داشته باشد و دوستان حقيقي‌اش را ببيند.» اروپايي‌ها نيز از اينكه ترامپ تعهدات امنيتي امريكا به اروپا را بكاهد، نگرانند تا جايي كه ژان كلود يونكر، رئيس كميسيون اروپا گفت: «چاره‌اي جز تأسيس ارتش اروپا وجود ندارد. امريكا به احتمال زياد در آينده به امنيت اروپا و تأمين آن اهميتي نمي‌دهد.»


منبع : روزنامه جوان
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: