برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۷۰۶۵
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۲
در سال 94 بود که خبر رسید بر اساس آمار پنج ماهه نخست این سال گمرک ، 22 هزار و 992 کیلوگرم خون انسان و خون حیوان برای مصارف درمان و پیشگیری یا تشخیص بیماری و به ارزش سه میلیون و 304 هزار و 99 دلار به کشور وارد شده است
خبرگزاری مرداد: بازار بزرگ تهران، راسته پارچه فروشان هر چند هنوز پر است از پارچه های رنگارنگ اما  بعد از تحریم های شدید غربی تا به امروز که به پسابرجام رسیده ایم رکود در این بازار حاکم است. رکودی که البته چیز جدیدی برای بازار های اقتصادی کشور نیست اما در عین حال مانع ورود کالاهای غیر ایرانی به بازار ایران هم نشده است.


برای وارد شدن به راسته چادرفروشان بازار تهران اما باید وارد سبزه میدان شد و سراغ بازار کیلویی ها را گرفت تا قدم به سرزمینی گذاشت که با وجود رکود، مملو از پارچه‌های مشکی و رنگی است و زینت هر مغازه توپ‌های رنگ به رنگ چادرهای کره‌ای و ژاپنی و اخیرا چینی است تا چادری که پوشش برتر زنان ایرانی است در کشورهای غیر اسلامی تولید شود.


این در حالی است که صنعت نساجی ایران به راحتی با اندکی سرمایه گذاری ظرفیت تولید چادر به خصوص چادر مشکی را دارد. البته چادر تنها محصولی نیست که با وجود توان تولید آن در داخل وارد کشور می شود. بازار واردات پوشاک، کفش، لوازم خانگی ، طبل و دهل و  کالاهای غیر ضروری به کشور همچنان داغ است و گاهی آمارهایی روی خط رسانه ها می رود که افکار عمومی را شگفت زده می کند.


واردات کالاهای عجیب و غریب به ایران


اگر چه به گفته اقتصادی های دولت، نمی‌شود درهای کشور را به روی دنیا بست ومانع از ورود کالاهای خارجی شد، اما در هر حال ورود برخی کالاهای غیرضروری و قابل تولید به کشور این سوال را ایجاد می کند که جای تولید و صنعت و صادرات در اقتصاد ایران کجاست؟


به عنوان مثال در سال ۹۴ بود که خبر رسید بر اساس آمار پنج ماهه نخست این سال گمرک ، ۲۲ هزار و ۹۹۲ کیلوگرم خون انسان و خون حیوان برای مصارف درمان و پیشگیری یا تشخیص بیماری و به ارزش سه میلیون و ۳۰۴ هزار و ۹۹ دلار به کشور وارد شده است. در آن روزها اعلام شد: چین، آلمان، تایوان، ترکیه، فرانسه، کانادا و هند از جمله کشورهای مبدأ واردات خون انسان و خون حیوان به کشور هستند.


وارد کردن اشیاء برای جشن کریسمس از چین با ارزش بیش از ۱۲۰ میلیون تومان یعنی حدود ۴۲ هزار دلار آن هم در چهارماه اول سال ۹۴ یعنی در بازه زمانی بین مارس تا ژوییه یا واردات ۷۳ میلیون تومانی کلاه‌گیس و ریش مصنوعی از چین و امارات از نمونه های دیگر واردات عجیب و غریب در کشور است.


همچنین آمارهای گمرکی نشان می‌دهد که در چهار ماهه نخست همین سال کمتر از ۴۰۰ میلیون تومان صرف خرید شن و ماسه طبیعی از چین، آلمان، ترکیه و هلند شده است و واردات مانکن از چین، امارات، آلمان، اسپانیا و ترکیه نیز در این مدت به ۲۸۰ میلیون تومان می‌رسد.


البته ناگفته نماند که از جوراب، لباس و متعلقات آن، لباس نوزاد وکشباف گرفته تا کاغذ، پاکت نامه، جعبه، کیسه، آلبوم، کیف و… همه و همه در طی ۱۰ سال اخیر به ایران وارد شده‌اند و البته وارد می شوند.


واردات کالاهای لوکس ادامه دارد


در این میان هر چند سال ۹۵ در حالی با خبر خوش مثبت شدن تراز تجاری ایران که خبر از پیشی گرفتن صادرات غیر نفتی بر واردات دارد، آغاز شد اما آمارها نشان می دهد، هم واردات و هم صادرات افت اساسی را در سال گذشته تجربه کرده است. البته این بدان مفهوم نیست که واردات کالاهای غیر ضروری متوقف یا کم شده چرا که علاوه بر این که طبق آمار رسمی هنوز این نوع واردات ادامه دارد بلکه حجم زیادی از کالاهای مصرفی بدون مجور ورود و از طریق قاچاق به کشور وارد می شوند. دولت یازدهمی‌ها اما در ابتدای سال  دستور واردات گروه ۱۰ کالایی یعنی کالاهای لوکس را دوباره صادر کرده اند و واردات این دسته کالاهای مصرفی دوباره آزاد شده است.


ماجرا هم از این قرار بود  که واردات کالاهای لوکس در سال جاری براساس مصوبه هیأت‌وزیران و با ابلاغیه معاون اول رئیس‌جمهور با ارز متقاضی و پرداخت ۲برابر سود بازرگانی مجاز اعلام شده است. به گزارش خبرگزاری‌ها این خبر را اسحاق جهانگیری براساس تصمیم هیات‌وزیران به وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی و جهاد کشاورزی ابلاغ کرد تا دوباره ماجرای واردات کالاهای غیر ضروری از مجرای قانونی به کشور تکرار شود. در این میان اعلام شد که  فقط ثبت سفارش ورود خودروهای سواری با حجم موتور بیش از ۲۵۰۰ سانتیمترمکعب مجاز نیست که به نظر می رسد این هم تصمیمی به نفع خودروسازانی است که وزارت صنعت همواره حامی آنها بوده است.


واردات چادر مشکی همچنان ادامه دارد


در این میان اما واردات چادر مشکی از چین و ژاپن به کشور در حالی بیشتر اهمیت می یابد که پوشش بسیاری از بانوان ایرانی چادر است و همین امر باعث شده که بازار چادر فروشان همواره سکه باشد و پارچه چادری همواره خریدار داشته باشد و به این ترتیب تولید این محصول در کشور می تواند به رونق تولید و صنعت ایران کمک کند. اما در چنین شرایطی اقتصادی های دولت  نه تنها تاکنون حمایت خود از تولیدکنندگان داخلی را نشان نداده‌اند، بلکه با گسترش واردات پارچه چینی و بی‌کیفیت بیش از ۵۰۰ کارگاه تولیدی دوخت چادر مشکی در ایران را در معرض ورشکستگی قرار داده‌اند!


ایرانیان بر اساس آمار غیررسمی هر سال حدود ۷۰ میلیون متر پارچه چادر مشکی مصرف می‌کنند که تنها پنج میلیون متر آن در داخل کشور تولید می‌شود  و این مساله با توجه به ظرفیت های بالای صنعت نساجی در گذشته ایران به نوعی فاجعه محسوب می شود. البته باید توجه داشت که نرخ ۱۰ درصدی تعرفه واردات پارچه چادر در برابر نرخ ۳۰ تا ۳۲ درصدی تعرفه واردات سایر پارچه‌ها طی این سال‌ها، مرزهای کشور را به جولانگاهی برای واردکنندگان این پارچه تبدیل کرده و گواه مناسبی بر این مدعاست که در بازار پارچه چادر هم مافیا حکمرانی می‌کند. این امر حتی تولیدکنندگان را هم به سمت واردات سوق داده است؛ چرا که واردات هر متر پارچه مشکی با هزینه‌ای حدود ۵/۱ تا دو دلار تمام می‌شود و زمانی که این پارچه‌ها به بازار مصرف می‌رسند، با قیمت سه تا ۱۰ برابری فروخته می‌شوند. به این ترتیب سود واردکنندگان بین ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ درصد افزایش می‌یابد. بنابراین طبیعی است که عده‌ای از چنین سود سرشاری چشمپوشی نکنند و تا زمانی که مسیر هموار است راه پر سود خود را ادامه دهند.


در هر حال، بر اساس آمار در سال گذشته  واردات شال، چادر، روسری و مقنعه مجموعا به بیش از ۱۰۰ تن رسیده است و  نزدیک به ۸۷۴ میلیون تومان چادر مشکی و روسری تنها از مبادی رسمی به ایران وارد شده است که سهم چین از این واردات ۷۰ درصدی است.


البته در این زمینه به تازگی وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر از سرمایه‌گذاری در حوزه تاسیس کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولید نخ داده‌ است. به گفته محمدرضا نعمت‌زاده از سال ۱۳۹۳ با گشایش اعتبارات، دولت تدبیر و امید تمام تلاش خود را به منظور بهره‌برداری از این کارخانه‌ها به کار گرفت و امید می‌رود با ادامه این روند و حمایت از بخش خصوصی و ظرفیت‌سازی لازم در حوزه تولید به تولید ۵۰ میلیون متر پارچه در سال دست یافت.و عده ای که باید دید محقق خواهد شد یا خیر؟

در این میان، نباید فراموش شود که واردات هوشمندانه کالا علاوه بر این‌که به اقتصاد کشور صدمه‌ای وارد نمی‌کند که با افزایش عرضه شرایط مناسبی را برای خریداران نهایی یعنی مردم ایجاد می‌کند اما نکته اینجاست که تجربه نشان داده همواره با بهبود وضعیت اقتصادی، کالاهایی وارد کشور می شوند که امکان تولید آنها در داخل کشور وجود دارد و یا جزء کالاهای لوکس و تجملاتی هستند که فرهنگ مصرف گرایی را بیش از پیش ترویج می کنند. بی تردید، دولت می‌تواند با شناسایی صنایع با ارزش افزوده بالا‌تر و توجه به تولید، ثروت‌آفرینی و در مقابل جلوگیری از هر گونه واردات بی‌رویه ، به رشد اقتصادی کشور کمک کند. اتفاقی که هنوز رخ نداده است و باید دید رخ خواهد داد یا خیر؟!

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: