برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۷۰۶۰
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۷
سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره انتخاب ترامپ با بیان اینکه نظرسنجی‌ها بیشترین شانس را به کلینتون می‌دادند، گفت: در آمریکا یک نوع تشابهی از جهت فضای سیاسی با ایران وجود دارد که تا آخرین لحظه نتیجه انتخابات قابل پیش‌بینی نیست.

خبرگزاری فارس: بهروز کمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی، درباره نتیجه انتخابات آمریکا و اینکه آیا پیش‌بینی می‌کردید که دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب شود؟ گفت: نظرسنجی‌ها بیشترین شانس را به کلینتون می‌دادند، ولی من فکر می‌کنم یک جور تشابهی از جهت فضای سیاسی با ایران دارد، از این جهت که نتیجه انتخابات تا آخرین لحظه قابل پیش‌بینی نیست.


وی افزود: از جهتی هم شاید مردم آمریکا از این روند خسته شده‌اند.


سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: برای تحلیل نتیجه انتخابات باید اطلاعات بیشتری داشت.


کمالوندی گفت: باید دید درصد مشارکت در انتخابات چقدر بوده است، مثلا اگر این درصد زیر 50 درصد باشد می‌تواند نشان دهنده یأس در جامعه آمریکا باشد. ولی به هر حال جامعه آمریکا خودش تصمیم می‌گیرد که چه کسی رئیس جمهور باشد.


وی اضافه کرد: رابطه ما با آمریکا یک رابطه خیلی خاصی است و به نظر می‌رسد که جمهوری اسلامی ایران با توجه به جایگاه، وضعیت، توان و قدرتی که دارد، ممکن است چیزهایی را آمریکایی‌ها دوست نداشته باشند، ولی ایران به آنها تحمیل و دیکته می‌کند و آنها حتی اگر این تلخ باشد را مجبورند بپذیرند.


سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران خواسته‌هایی را دارد که لزوما با خواسته‌های آنها تطبیق ندارد. جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های مختلف سیاست‌های خود را دارد از جمله در حوزه هسته‌ای، اینکه چه سیاست‌هایی را در قبال موضع گیری‌های آمریکا خواهیم داشت، به مسئولان ذیربط و سطوح بالای نظام، وزارت خارجه و مجلس شورای اسلامی باز می‌گردد و آنها هستند که باید سیاست‌ها کشور را تعیین کنند و ما تنها مجری هستیم.


کمالوندی افزود: در اجرا ما آمادگی همه شرایط را دیده و داریم و به عنوان کسی که دو سال و نیم از نزدیک شاهد مسائل برجام بوده است،‌برجام را به نفع همه می‌دانم. اما خود را برای همه شرایط آماده کرده‌ و همه سناریوها را پیش‌بینی کرده‌ایم. اگر مسئولان عالی کشور تصمیم بگیرند، ما براساس تصمیمات اتخاذ شده‌، عمل می‌کنیم.


* در بعد فنی تقریبا مشکلی نداریم


وی تأکید کرد: آنچه که مهم است، ادامه این کار برنامه‌ریزی شده و حساب شده برجام است، گرچه در برخی جاها از جمله حوزه‌های اقتصادی مشکلاتی را داریم و آنطور که باید پیشرفت نکرده، اما ما حل مشکلات را رو به جلو دیده‌ایم و هر چه به جلو رفته‌ایم مسائل و مشکلات حل شده است. به طور مثال در بعد فنی الان می‌توانیم بگوییم که تقریبا مشکلی نداریم.


سخنگوی سازمان انرژی اتمی یادآور شد: مشکلاتی را داشتیم که به تدریج حل کردیم.


معاون صالحی اضافه کرد: در چنین شرایطی آنچه به نفع همه است، ادامه سیاستی است که مبانی آن نوعی از تعامل است که منافع همه در آن در نظر گرفته شده است.


کمالوندی درباره مواضع ترامپ پیش از انتخابات درباره برجام که گفته‌ بود در صورتی که رئیس جمهور شوم برجام را پاره خواهم کرد، گفت: رئیس جمهورهای آمریکا قبل و بعد از انتخابات مواضعشان فرق می‌کند. باید ببینیم که در هفته‌ها و ماه‌های آینده که وی با بدنه‌های سیاسی و تصمیم ساز تماس می‌گیرد و فایل‌ها و واقعیات را می‌بیند، مواضعش چه تغییری می‌کند.


وی افزود: ظرفیت جمهوری اسلامی ایران ظرفیتی است که ممکن است آنها خواسته‌هایی داشته باشند، ولی ظرفیت‌های ما مواردی را به آنها دیکته می‌کند و اجازه نمی‌دهد آنها تصمیماتی را اتخاذ کنند که منافع ایران در این تصمیمات دیده نشده باشد و بتوانند آن تصمیمات را اجرایی کنند.


سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سؤال دیگری درباره پیش بینی اش در خصوص آینده اجرای برجام نیز عنوان کرد: چون ظرفیت‌های جمهوری اسلامی ایران بالا است علی‌ القاعده باید آنهایی که دست اندرکار بوده‌اند و باید به هیأت حاکمه جدید آمریکا گزارش دهند، این ظرفیت‌های ایران را خواهند گفت و تعامل در این مسیر و حل برخی از مشکلات بهتر است تا سنگ اندازی و ایجاد مشکل.


معاون صالحی با تأکید بر اینکه ما برای همه سناریوها آماده هستیم، در خصوص برگشت پذیری به شرایط قبل اظهار داشت: ما تصمیم گیرنده نیستیم و مقام معظم رهبری در این زمینه تصمیم می‌گیرند. ایشان یک مورد را اشاره کردند که ما در عرض یک سال و نیم می‌توانیم به 190 هزار سو برسیم. اگر ایشان ارده کنند به بیشتر از این ظرفیت هم می‌توانیم برسیم ولی مصلحت و تشخیص ایشان است و رهبری، ریاست جمهوری و مجلس سیاست‌ها را اتخاذ و ما اجرا می‌کنیم.


وی گفت: اما ما این تدبیر را داشته‌ایم که در دو سال و نیم گذشته در عین حال که به تعامل فکر می‌کردیم به شرایط غیر تعاملی نیز فکر می‌کردیم و آمادگی برای هر شرایطی را داریم و این اطمینان را می‌دهم که ما ظرفیت بالا و خوبی را داریم.


*امضای توافق هسته‌ای با لهستان در سفر صالحی


کمالوندی درباره سفر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی به لهستان اظهار داشت: در حال حاضر که در حال گفت‌وگو با شما هستم ایشان احتمالا در حال دیدار با رئیس جمهور لهستان هستند و در پایان این دیدار،‌ یک توافق هسته‌ای در زمینه‌های مختلف هسته‌ای صلح‌آمیز بین ایران و لهستان امضا می‌شود.


وی گفت: لهستان کشوری است که صنعت هسته‌ای خوبی دارد و دارای چند نیروگاه هسته‌ای است. از نظر صنعتی بین کشورهای بلوک شرق سابق بهترین جایگاه را دارد و کشور بسیار پیشرفته‌ای در زمینه هسته‌ای است و سفر آقای صالحی سفری در جهت منافع کشور است و انشاءالله برکات خوبی خواهد داشت.


سخنگوی سازمان انرژی اتمی همچنین عنوان کرد که خودش نیز چند سفر در پیش دارد که به زودی اعلام خواهد کرد و درباره سفرش به جمهوری چک نیز گفت که این سفر ظرف یکی دو هفته آینده انجام می‌شود.

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: