برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۷۰۵۲
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۰
واکنش‌ها به اظهارات انقلابی آیت‌الله آملی‌لاریجانی درباره تناقض قول و عمل حسن روحانی در حوزه آزادی بیان
اظهارات آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی، رئیس قوه قضائیه در افشای سفارشات حسن روحانی، رئیس‌جمهور برای توقیف مطبوعات، باعث حیرت افکار عمومی شده است.
هشت صبح: بر اساس اظهارات آیت‌الله آملی‌لاریجانی، حسن روحانی بارها از رئیس دستگاه قضا خواسته است با برخی روزنامه‌ها و سایت‌های خبری برخورد کند. آیت‌الله آملی‌لاریجانی همچنین گفت تلاش روحانی برای برخورد با یک روزنامه به اینجا متوقف نشد و او در یکی از دیدارهایش با رهبر معظم انقلاب نیز از دستگاه قضایی به دلیل عدم برخورد با یک روزنامه گلایه کرده است. اظهارات روشنگرانه آیت‌الله آملی‌لاریجانی که تاحدودی واقعیات مربوط به نوع نگاه دولت در مواجهه با رسانه‌ها و مطبوعات را فاش کرده است، انعکاس گسترده‌ای بین اهالی رسانه و فعالان سیاسی داشت. کارشناسان و فعالان سیاسی در این رابطه معتقدند حسن روحانی و دولت او باید دست از مواضع دوگانه در قبال رسانه‌ها و مقوله آزادی بیان بردارند و مقداری انتقادپذیر باشند. در آن سو اما دولتی‌ها برای توجیه فشارهای رئیس دولت در موضوع برخورد با رسانه‌ها، ادعای «حاشیه امن» برای رسانه‌های منتقد را مطرح می‌کنند. محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت و حمید ابوطالبی، معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور 2 مقام دولتی بودند که درباره اظهارات روشنگرانه آیت‌الله آملی‌لاریجانی واکنش نشان دادند.  حمید ابوطالبی، معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور مطلبی در توئیتر خود منتشر کرد که در واقع در امتداد اظهارات آیت‌الله آملی‌لاریجانی درباره نقدناپذیری دولت ارزیابی می‌شود.

ابوطالبی نوشت: «آزادی بیان» و «آزادی دروغ و تهمت» دو مقوله متفاوت است و نمی‌توان رواج دروغ و تهمت را رواج آزادی بیان خواند؛ باید اولی را بر صدر نشاند و دومی را فروکوفت.  این اظهارات ابوطالبی صراحتا نشان می‌دهد دولت نسبت به «کوبیدن» برخی رسانه‌ها اهتمام دارد و به‌رغم روشنگری آیت‌الله آملی‌لاریجانی، دولت همچنان نسبت به کوبیدن عده‌ای از رسانه‌های منتقد اصرار دارد.  محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت نیز روز گذشته در نشست خبری و در پاسخ به این پرسش که موضع دولت نسبت به فعالیت رسانه‌ها با توجه به اظهارات دیروز رئیس قوه قضائیه چیست، گفت: من با صراحت و شفافیت تکرار می‌کنم دولت به آزادی بیان و آزادی نقد و انتقاد در چارچوب قانون معتقد است. البته دولت هم معترض است که عده‌ای در حاشیه امن قرار گیرند، ‌هتاکی کرده و تهمت بزنند و فراتر از قانون عمل کنند.

انتقاد و اعتراض ما نسبت به این مجموعه است.  اگرچه ابوطالبی رسانه‌های منتقد را متهم به دروغگویی و اتهام‌افکنی کرده و با این «برچسب‌زنی»، بر فروکوفتن این رسانه‌ها تاکید کرده و اگرچه محمدباقر نوبخت ماجرای تلاش روحانی برای برخورد قضایی با مطبوعات را در اندازه اعتراض دولت به آنچه حاشیه امن برخی رسانه‌ها دانسته، تخفیف داده است؛ با این حال اما آنچه مشخص است این است که دولت به جای تصحیح رفتار غیرمتمدنانه خود در قبال رسانه‌ها، با هر پوشش و بهانه‌ای همچنان تصویر ضدرسانه‌ای خود را حفظ کرده است. حتی اگر آنگونه که نوبخت نیز ادعا می‌کند برخی رسانه‌ها حاشیه امن داشته باشند- که قطعا اینگونه نیست و تاکنون چندین نشریه و سایت منتقد دولت به بهانه‌های مختلف توقیف شده‌اند یا دائما در دادگاه محاکمه می‌شوند- با این حال اما باز هم آنها رسانه‌اند و دولتی‌ها با این اظهارات‌شان نشان می‌دهند دیدگاه مساعدی نسبت به مطبوعات و رسانه‌ها ندارند.

از ابتدای دولت یازدهم تاکنون بغض دولت نسبت به رسانه‌ها و منتقدان بارها و بارها مشاهده شده است. اظهارات توهین‌آمیز حسن روحانی خطاب به منتقدان بارها و بارها حتی با انتقاد برخی رسانه‌های همسو با او نیز همراه شده و از او خواستند ادبیات تند خود در قبال منتقدان را تصحیح کند. از سوی دیگر شکایت‌های متعدد دستگاه‌های دولتی از روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها و سایت‌ها که منجر به توقیف چندین نشریه و سایت شد، نشان داد دولت نه تنها نسبت به منتقدان ادبیات نامناسب اتخاذ می‌کند و آنها را آماج توهین و تهمت قرار می‌دهد بلکه در عمل نیز برای شکستن قلم و بستن دهان منتقدان اصرار دارد.

مردم بی‌اعتماد می‌شوند!

برخلاف نزدیکان روحانی که همچنان نسبت به برخورد با منتقدان اصرار دارند اما فعالان سیاسی و منتخبان مردم در مجلس شورای اسلامی معتقدند حسن روحانی و دولت باید رویه خود نسبت به رسانه‌ها را تغییر دهند، چرا که این بغض نسبت به مطبوعات در نهایت به زیان حسن روحانی تمام خواهد شد.  محمداسماعیل سعیدی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در این‌باره اظهارداشت: اگر قرار باشد رئیس‌جمهور قدرت تحمل خود را در برابر رسانه‌ها بالا نبرد و با حب و بغض به آنها بنگرد، این حب و بغض کار دستش می‌دهد؛ از طرف دیگر اگر قرار باشد رسانه‌ها ثناگوی دولت باشند، تبعات بسیار بدی در پی خواهد داشت که رواج روحیه تملق و چاپلوسی و کنار رفتن افراد خیرخواه حداقل نتیجه آن است. وی با بیان اینکه رواج روحیه چاپلوسی و تملق، دولت‌ها را بر باد می‌دهد، به مهر گفت: مسؤولان کاری نکنند که این روحیه در بین مطبوعات و رسانه‌ها پا بگیرد. نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تناقض میان گفتار در پشت تریبون درباره رسانه‌ها و رفتارهای پشت پرده علیه رسانه‌ها ناشی از ضعف افراد است، تصریح کرد: این مساله باعث بی‌اعتمادی مردم می‌شود و اعتماد نیز بزرگ‌ترین سرمایه نظام است که باید تلاش کنیم تقویت شود.

پورمحمدی: دفاع نمی‌کنم

برخلاف امثال ابوطالبی اما وزیر دادگستری کابینه روحانی درباره اظهارات آیت‌الله آملی‌لاریجانی موضع محتاطانه‌تری اتخاذ کرد. مصطفی پورمحمدی درباره اظهارات آیت‌الله آملی گفت: در جامعه مطبوعاتی کشور همه قوا، نهادها، باید تلاش کنیم دهن‌ها در گفتن حق بسته نشود. قلم‌ها را اجازه دهیم بخوبی به نگارش دربیاید برای بیان حق، دعوت مردم به خیر و انتقاد سازنده. از حاشیه‌ها فاصله بگیریم و اصل مطلب را دنبال کنیم. نباید اصل مطلب گم شود. هیچ قوه‌ای طفره نمی‌رود که طبق قانون از گفتن، نوشتن و آزادی بیان، گفتار و قلم در محدوده قانون دفاع شود. این نظر رسمی بنده به عنوان یک عضو دولت است. ممکن است تفسیر یا رفتار متفاوتی یک جا باشد. بنده دفاع نمی‌کنم.

قسم حضرت عباس یا دم خروس؟

سیدمحمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دهم درباره اظهارات حسن روحانی در نمایشگاه مطبوعات و واکنش آیت‌الله آملی‌لاریجانی تعبیر جالبی به کار برده است. حسینی که در دولت دهم وزارتخانه تحت مدیریت او متولی امور رسانه‌ای کشور بوده است، با اشاره به آشکار شدن تناقضات درباره مقوله آزادی بیان ضرب‌المثل معروف فارسی اشاره کرده که «دم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس را!»

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با اشاره به برخورد دوگانه دولت در دفاع از آزادی بیان و مطبوعات، به فارس گفت: دولت از طرفی اعلام می‌کند ما حامی مطبوعات هستیم و با منتقدان با سعه صدر برخورد می‌کنیم ولی بلافاصله می‌بینیم معاون حقوقی ریاست جمهوری از شکایت از رسانه‌ها خبر می‌دهد و مدیرمسؤول روزنامه کیهان را در ایام برگزاری نمایشگاه مطبوعات به دادگاه می‌کشاند. وی در ادامه با اشاره به برخورد دستگاه‌های دولتی با رسانه‌های منتقد افزود: حتی می‌بینیم وزارت ارشاد با رسانه‌های منتقد برخورد کرده و یارانه آنها را قطع می‌کند یا به حداقل کاهش می‌دهد و حتی آگهی هم به این رسانه‌ها نمی‌دهد.

حسینی در ادامه با اشاره به افشاگری رئیس دستگاه قضا، گفت: رئیس‌ قوه قضائیه به‌درستی در رابطه با دولت بیان می‌کند و می‌گوید: «برادر بزرگوار شما خودتان شفاهاً یا کتباً با واسطه یا بی‌واسطه بارها گفته‌اید که چرا با فلان روزنامه یا فلان سایت برخورد نمی‌کنید یا نزد مقام معظم رهبری گلایه می‌کنید که چرا دستگاه قضایی با فلان روزنامه برخورد نکرده است. اما وقتی بین اهالی مطبوعات و رسانه حضور می‌یابید ندای آزادی مطبوعات سر می‌دهید و اینکه قلم‌ها را نشکنید و دهان‌ها را نبندید!» این اقدامات دولت برای این است که مظلوم‌نمایی کند.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: اگر چنین اقداماتی یک یا 2 بار انجام شود شاید پذیرفتنی باشد ولی وقتی چنین رفتار دوگانه‌ای تکرار می‌شود این سوال پیش می‌آید که ما قسم حضرت عباس را باور کنیم یا دم خروس را ببینیم.

به جای این ادعاها به فکر معیشت باشید


برخی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی نیز با تاکید بر اینکه مواضع دولت و رئیس‌جمهور در قبال آزادی بیان متناقض است، خواستار دوری دولت از این حاشیه‌ها و توجه به مقوله معیشت مردم شده‌اند.  حجت‌الاسلام احمد سالک، نماینده مردم اصفهان و نایب‌رئیس اول کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دولت از یک سو دفاع از آزادی بیان و مطبوعات را ملاک اصلی عملکرد خود عنوان می‌کند اما از طرف دیگر جلوی دهان منتقدان را در این قضیه می‌گیرد و حرف‌هایی به منتقدان از جمله «بی‌سواد» و «انقلابی‌نما»‌ نسبت می‌دهد. اینها در شأن یک رئیس‌جمهور نیست. اگر هم اختلاف‌نظری وجود دارد یا از حیث قانونی مشکلی هست باید در جلسات خصوصی حل شود، چراکه این موضوع باعث دوقطبی شدن جامعه می‌شود و سوژه به دست دشمنان انقلاب می‌دهد. رسانه‌های معاند از این موارد استفاده سوء خواهند کرد و این به مصلحت کشور نیست.  سالک در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: واقعا اگر رئیس‌جمهور بر حمایت از رسانه‌ها و مطبوعات تاکید دارد چرا از طرف دیگر خود او یا معاونش بحث شکایت از رسانه‌ها را مطرح می‌کنند که این مساله با بیان او سازگاری ندارد. اکنون مشکلی که ما داریم مساله معیشت مردم است که باید طرحی براساس 24 سیاست ابلاغی رهبر معظم انقلاب در اقتصاد مقاومتی برای برون‌رفت از رکود ارائه شود. این مساله برای ما از هر چیزی مهم‌تر است. بنده در اصفهان شاهدم که به دلیل ضعف مدیریتی توزیع عادلانه آب، مردم با مشکلات جدی مواجه هستند و فشار زیادی ‌روی آنهاست.


منبع: روزنامه وطن امروز
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: